TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Со принципиелната политика на Кина се надмина тајванската епизода

Утрински - 13.11.2003

Средби на Глигоров со кинеските власти Постои задоволство од развојот и јакнењето на македонско-кинеската односи и пријателството на двата народа, како и подготвеност за натамошно интензивирање на соработката, особено на политички и на економски план - истакнато е на средбите на поранешниот ...

Средба на Глигоров со кинеските власти

А1

КИРО ГЛИГОРОВ ВО ПОСЕТА НА КИНА

Канал5
3 поврзани вести »

Дејан Пројковски премиерно со "Вонредна состојба"

Вест - 11.11.2003

ВЕЧЕРВА ВО ШТИПСКИОТ ТЕАТАР Во Штипскиот театар, вечерва (20 ч.) премиерно ќе биде изведена претставата "њњњ.Вонредна состојба.цом.мк" по текст на Бугаринот Камен Донев, во режија на Дејан Пројковски. - Во последно време во целиот свет и во Македонија се зборува за една вонредна состојба и за ...

"Вонредна состојба" слика на нашето секојдневје

Утрински

Премиера на "Вонредна состојба", во режија на Пројкоски

Дневник
3 поврзани вести »

Против организираниот криминал со странски ивестиции

Утрински - 12.11.2003

Хари Костов на конференција во Велика Британија ЛОНДОН - Странските инвестиции во земјите на Западен Балкан може да го помогнат намалувањето на процентот на невработеноста во регионот, а преку тоа да придонесат за смалување и на бројот на можните учесници во организираниот криминал, рече ...

Костов: „Инвестициите на Балканот решение против криминалот“

А1

МИНИСТЕРОТ ХАРИ КОСТОВ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ

Канал5
3 поврзани вести »

Запленет 1 тон хероин во Пакистан

А1 - 12.11.2003

Пакистанските власти запленија над еден тон хероин, по жестоката престрелка со шверцери на дрога во југозападниот дел на земјата во близина на границата со Авганистан. Вредноста на хероинот на „црниот пазар“ се проценува на 6 милиони долари.

ВО ПАКИСТАН ЗАПЛЕНЕТ НАД ЕДЕН ТОН ХЕРОИН

Канал5

Во Истанбул запленет половина тон хероин

Дневник
3 поврзани вести »

Проди предизвика политичка бура во Италија

Утрински - 12.11.2003

Претседателот на Европската комисија ги повика партиите од левиот центар да се обединат РИМ - Претседателот на Европската комисија, Романо Проди, поттикна бура во Италија со документот кој сите страни го гледаат како навестување на неговото враќање во надеж да се собори централнодесничарската власт.

ИТАЛИЈАНСКАТА ВЛАДА БАРА ОСТАВКА ОД РОМАНО ПРОДИ

Канал5

Пат Кокс со критика до Проди и Берлускони

А1
3 поврзани вести »

Притворот за Ходорковски може да трае и 2 години

Вест - 13.11.2003

Рускиот магнат завчера од затворската ќелија во Москва со видео линк учествуваше на првиот судски претрес, на кој му беше одбиено барањето за пуштање од притвор со кауција МОСКВА, 13 ноември, (АП) - Висок руски обвинител вчера објави дека властите очекуваат кривичната истрага против Михаил ...

Ходорковски ќе остане две години во притвор!?

Дневник

Милијардерот Ходорковски од ќелијата ќе го соборува Путин

Дневник
3 поврзани вести »

Владата не се откажува од Центарот за холокаустот

Утрински - 15.11.2003

Средба Црвенковски - Шифтер Скопје - Владата ќе направи сў што е во нејзините можности да не се одложи почнувањето на изградбата на Меморијален центар на жртвите од холокаустот во Македонија и проектот да се реализира на договорената локација.

Ќе се гради музејот на холокаустот

Дневник

Црвенковски се сретна со шефот на еврејскиот комитет на САД

А1
3 поврзани вести »

Прв јавно признат случај на корупција при посвојувањето деца

А1 - 14.11.2003

Случајот со странското семејство кое неодамна успеа да посвои петгодишно дете, за што наводно им било барано пари од надлежните институции, се разгледува во министерството за труд и социјална политика. Ресорниот министер од Хелсиншкиот комитет побарал информација за текот на постапката за ...

Манасиевски: „Критиките за процесот на посвојување се оправдани“

А1

Посвојувањето на деца не е повеќе табу тема

А1
3 поврзани вести »

Македонија е една од успешните приказни на Балканот, вели Робертсон

Утрински - 14.11.2003

Генералниот секретар на НАТО во заминување за Радио Глас на Америка "Македонија мина низ најлошиот дел од своите неволји, и тоа го стори на извонреден начин. Тоа е една од успешните приказни на Балканот во историјата. Ќе биде потребно политичко лидерство, и на мнозинската и на малцинските групи во ...

Робертсон: „Македонија е успешна приказна од балканската историја“

А1

ЏОРЏ РОБЕРТСОН: МАКЕДОНИЈА Е УСПЕШНА ПРИКАЗНА ОД БАЛКАНСКАТА ИСТОРИЈА

Канал5
3 поврзани вести »

Халими упорно настојува да ја води седницата на албански јазик

Утрински - 13.11.2003

По четврти пат одложена седницата на Комисијата за труд и социјала Вчерашната седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која требаше да се дискутира за предлогот за донесување на измените и дополнувањата на Законот за социјална заштита, не се одржа по четврти пат, откако ...

Дојди, земи дневница и оди си

Дневник

Прекината седницата на комисијата за труд и социјална политика

А1
3 поврзани вести »