TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Марковски ненадејно го напушти Загреб

Вест - 14.11.2003

РАКОМЕТ Се врати во Битола. - Иван Марковски Нашето репрезентативно десно крило Иван Марковски, на изненадување на управата и соиграчите, се реши да ја прекине соработката со хрватскиот шампион Загреб и да се врати во Битола.

Марковски се враќа во Пелистер МБ?!

Утрински

Марковски се врати со празен паричник

Дневник
3 поврзани вести »

"Папокот на светот" ќе се поставува во Драмата на МНТ

Вест - 14.11.2003

ВЕНКО АНДОНОВСКИ ПРАВИ ДРАМАТИЗАЦИЈА НА СВОЈОТ РОМАН Прави филмска и драмска верзија на својот роман: Венко Андоновски Драмата на Македонскиот народен театар ќе го поставува романот на Венко Андоновски "Папокот на светот". Понудата директно до генералниот на МНТ, Мирко Стефановски, ја направил ...

Романот на Андоновски е достоинство на македонската литература

Утрински

"Папокот на светот" на Андоновски наскоро и на грчки јазик

Дневник
3 поврзани вести »

Коизуми може да има проблеми со продолжувањето на реформите

Утрински - 11.11.2003

По разочарувачките изборни резултати на власта во Јапонија ТОКИО - Јапонската владејачка коалиција го задржа своето мнозинство за време на општите избори, но опозицијата излезе со црвст став против, додека медиумите вчера соопштија дека премиерот Јуничиро Коизуми може да има проблеми со ...

Коизуми останува на власт но со помало мнозинство

Вест

Јапонската владеачка партија партија го изгуби мнозинството

Канал5
3 поврзани вести »

Ахмети во Албанија ќе ги посети семејствата на загинатите на ОНА

Утрински - 15.11.2003

Лидерот на ДУИ во Тирана се сретна со албанскиот претседател Мојсиу Охридскиот договор се реализира добро. Повеќе пати сум рекол, па ќе кажам и тука, дека има тешкотии, за чие надминување треба да се изнајдат форми и механизми.

АНА се бори за неостварливи нешта

Дневник

Ахмети дава позитивни оценки за спроведувањето на Охридскиот договор

А1
3 поврзани вести »

Професори од Тирана и од Приштина ги подготвуваат идните лекари

Утрински - 13.11.2003

Продолжуваат самоволијата на првите луѓе на тетовскиот универзитет Гојко Ефтоски ТЕТОВО - Вчера изутрина, на главната влезна порта во комплексот Монопол во Тетово е симната таблата на "Тетово табак", а преку целата должина на влезот е истакна огромна табла со натпис "Тетовски универзитет", испишана ...

Тетовскиот монопол го даде првиот магистер

Вест

Присилно иселување и катанци на "Тетово-табак"

Утрински
3 поврзани вести »

Експертиза и за лекувањето на починатиот Марјан Павлески

Дневник - 12.11.2003

ПО ОБВИНУВАЊАТА ЗА МИТО По суспензијата на лекарот Љ.Т. од Клиниката за анестезија поради основано сомневање за земање поткуп, од денеска ќе се врши и експертска анализа за лекувањето на починатиот Марјан Павлески. За тоа вчера биле формирани две работни групи - од лекари од Клиниката за ...

КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ЌЕ ИЗГОТВИ АНАЛИЗА ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ПОЧИНАТИОТ ПАЦИЕНТ ПАВЛЕСКИ

Канал5

Неврохируиргија ќе го испитува лекувањето на починатиот Марјан

А1
3 поврзани вести »

Студенти фалсификувале индекси

Вест - 14.11.2003

ОТКРИЕНА ИЗМАМА ВО ОХРИД Охридската полиција поднесе две кривични пријави против две лица осомничени дека фалсификувале индекси од Факултетот за туризам и угостителство. 23-годишната Ј.Ј. од Гостивар според пријавата изминативе две години во нејзиниот индекс сама си пишала оценки за положени испити ...

Студенти фалсификувале индекси

Дневник

МВР РАСВЕТЛИ ПОВЕЌЕ КРИВИЧНИ ДЕЛА СО ФАЛСИФИКУВАНИ ИСПРАВИ

Канал5
3 поврзани вести »

Семејството на Славко Јаневски забрани користење на неговото име за награди

Вест - 14.11.2003

НА ФОНДАЦИЈАТА "МАКЕДОНИЈА ПРЕЗЕНТ" Вчера Вера Јаневска јавно во Друштвото на писателите на Македонија му забрани на Христо Петрески со името на нејзиниот сопруг да ја крсти наградата за проза што тој ја востанови во својата фондација Семејството на Славко Јаневски му забрани на Христо Петрески го ...

Заживување на дамнешниот сон на прозаистите

Утрински

Симпозиум "Каде оди македонската проза?"

Дневник
3 поврзани вести »

Обвинителството бара обвинетите за "случајот Сопот" да бидат прогласени за виновни

Утрински - 15.11.2003

ПРОЦЕС КУМАНОВО - Претставникот на Основното јавно обвинителство во својот завршен збор рече дека стои во сў што е наведено во обвинителниот акт и побара судот да ги прогласи обвинетите за "случајот Сопот" за виновни и да им изрече адекватна казна според словото на Кривичниот закон.

Пресудата за случајот Сопот во среда

А1

Заврши судската постапка за случајот Сопот

А1
3 поврзани вести »

Војници на СЦГ во Авганистан

А1 - 11.11.2003

Војници на Србија и Црна Гора ќе учествуваат во мировната мисија во Авганистан и ќе бидат распоредени во и околу Кабул, објави денеска „Глас јавности“. Весникот нагласува дека испраќањето војници на СЦГ било договорено при неодамнешната посета на потсекретарот за политички прашања на Стејт ...

Дел Понте со 13 нови обвиненија за лица од СЦГ

А1

ОБСЕ разочаран поради цензусот на изборите во СЦГ

А1
3 поврзани вести »