TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-02-17 до 2003-02-23

Турција во вторник решава за распоредување на војници на САД

А1 - 23.02.2003

Турскиот министер за надворешни работи Јашар Јакиш изјави денеска дека е многу веројатно турскиот Парламент во вторник да гласа за предложеното распоредување на американските војници во Турција при евентуалниот напад на Ирак.

Новата резолуција на САД за Ирак в понеделник?

А1

Циркус околу Ирак

Вест

Турција и САД "се разбираат" ама, договор нема

Вест

САД идната недела ќе бараат одобрување од ОН за војна

Утрински

Дневник Вест Вест Утрински Утрински А1 А1 Утрински

39 поврзани вести »

Штрајк во „Нова Македонија“, нема дневни весници

А1 - 23.02.2003

Дневните весници на НИП „Нова Македонија“, в понеделник, нема да излезат од печат освен детските списанија со намален тираж и намален број страници поради реактивирање на штрајкот на вработените. Ова ќе биде првпат за речиси шест децении постоење на најстарата издавачка куќа да не излезат дневните ...

Од понеделник "Нова Македонија" ќе штрајкува пред Владата

Утрински

Весниците "Нова Македонија" и "Вечер" нема да се печатат

Дневник

Железничарите до петок треба да добијат плата

Дневник

Во понеделник генерален штрајк на НИП

А1

А1 Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник

31 поврзани вести »

Реџепи: „Апсење на членови на ОВК пораз на НАТО“

А1 - 22.02.2003

„Со апсењето на припадниците на поранешната ОВК не само што ќе се намали вредноста на борбата на ОВК, туку тоа ќе биде пораз и за НАТО, бидејќи токму оваа групација почитувајќи ги сите конвенции на војување му овозможи на НАТО да го ослободи Косово“, изјави косовскиот премиер Бајрам Реџепи.

Учката Лимај ќе се врати на Косово за доброволно да оди во Хагив војна во Ирак

Вест

Тројцата припадници на ОВК не се чувствуваат виновни

Дневник

Лимај ќе се врати на Косово за доброволно да замине за Хаг

А1

Косовските Албанци протестираа што учката Лимај е уапсен за Хаг

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Дневник А1 Дневник А1

16 поврзани вести »

Експлозијата во Струга напад на уставниот поредок

А1 - 19.02.2003

Нападот на судот во Струга е напад врз уставниот поредок на Македонија, настан кој е насочен кон независноста и самостојноста на судската власт како еден од столбовите на Македонија како самостојна и суверена држава, е оценката на Врховниот суд, кој расправаше за терористичкиот напад на Основниот ...

Кај уапсените најдени експлозив, оружје и војнички униформи

Вест

Стружани очекуваат притворените да се изведат пред судот на правдата

Утрински

За МВР не постои АНА

Дневник

За МВР струшките бомбаши се уште без политички мотив

Дневник

А1 Вест Вест Утрински А1 Вест Утрински Утрински

14 поврзани вести »

Пропуштена е голема шанса

Вест - 22.02.2003

ОДБОЈКА - ПО ИСПАЃАЊЕТО НА РАБОТНИЧКИ ФЕРШПЕД ОД ТОП ТИМ КУПОТ Екипата на нашиот одбојкарски шампион Работнички Фершпед со пласманот во четвртфиналето на Топ Тим Купот го постигна најголемиот успех во клупската одбојка по осамостојувањето на Македонија.

Фајнал форот избега за пет поени

Вест

Работнички Фершопед елиминиран во Холандија

Утрински

Пет поени кусок ни го скусија полуфиналето

Дневник

„Работнички“ елиминиран од Топ Тим Купот

А1

А1 Дневник Вест Утрински Дневник А1 Дневник

12 поврзани вести »

Постои ли воопшто АНА?

А1 - 23.02.2003

Две различни интернет страници на две различни АНА. Едната, која со соопштение минатата недела ја презеде одговорноста за нападот во Струга и другата, која со соопштение од петокот вели дека нејзините припадници немаат врска со струшкиот настан. „Вистинска конфузија со името АНА.

Ахмети: Граѓаните треба да се чувствуваат безбедно во Македонија

Утрински

АНА ќе провоцира, но нема сила да ја дестабилизира Македонија

Утрински

Ахмети: АНА постои само на Интернет

Дневник

Ахмети за АНА „читал преку Интернет“

А1

Дневник Дневник Вест Дневник А1 Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Убиен 15-годишен Палестинец во Газа

А1 - 23.02.2003

Едно 15-годишно момче е убиено и петмина други Палестинци се повредени при денешната операција на израелски војници во Беит Ханун, во северниот дел на Појасот Газа, соопштија палестински извори. Израелските сили во акцијата урнале куќа на активист на исламското движење Хамас.

Палестинците објавија прекин на Интифадата

А1

„Четворката“ апелира на прекин на огнот во Израел

А1

Израелците го поделија појасот Газа на три зони

Утрински

Израелските сили го поделија Појасот Газа на три зони

А1

Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински А1

12 поврзани вести »

Последно прибежиште

Утрински - 22.02.2003

"Роман на годината" на "Утрински весник" Јован Стрезовски Од оној ден кога Кежо и Мисле дознаа што пишува во тестаментот што го остави Никифор, нивната љубов кон бојца започна да им стинее. Се случуваше ден-два да не дојдат дома.

Спасе Јовковски

Утрински

Разговорливи ветрови

Утрински

Македонија ќе докаже дека заслужува доверба од Унијата

Утрински

Бројачи

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

11 поврзани вести »

Бучковски не може да потврди дали во Македонија постои АНА

А1 - 22.02.2003

„Во овој момент не можам да потврдам дека на територијата на Македонија постои АНА“, изјави денеска министерот за одбрана Владо Бучковски по средбата со албанскиот шеф на одбраната Пандели Мајко во Подгарец, потенцирајќи дека засега нема опасност за дестабилизација на Македонија и регионот.

Бучковски: ДПА даде отворена поддршка на АНА

А1

Бучковски: Нема да има пролетна офанзива

Утрински

Бучковски: „Пролетна офанзива нема да има“

А1

НАТО ја поддржува конференцијата за гранична безбедност во земјава

Утрински

Утрински А1 А1 Утрински А1

10 поврзани вести »

Кометал Ѓорче Петров го чека крајот на ЛШ за да се сврти кон иднината

Вест - 22.02.2003

РАКОМЕТ - ЕВРОПСКИОТ ПРВАК ДЕНЕСКА СЕ ПРОСТУВА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Се уште актуелниот европски првак Кометал Ѓорче Петров денеска има обврска чесно и спортски да се прости од Лигата на шампионите. И тоа е единствениот своевиден императив со кој ѓорчепетровки ќе влезат во вечерашниот натпревар со ...

Кометал ЃП вечерва игра со Лада, но мисли на идната сезона

Дневник

Кометал Ѓ.П. најавува достојно простување од Лигата на шампионките

А1

Протест до ЕХФ за судењето

Утрински

Болно приземјување по шампионскиот вознес

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Дневник

10 поврзани вести »