TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-04-19 до 2004-04-25

Вечерва Црвенковски на „Пела“, Кедев пред „Бисер“

А1 - 25.04.2004

Двајцата кандидати за претседател на Република Македонија, ги завршија обиколките по населените места во внатрешноста на државата, и во последните два дена до изборниот молк, приоритет во нивните кампањи ќе биде да го придобијат гласот на граѓаните на Скопје.

Течат последните денови од изборната кампања

А1

Кедев на средба со граѓаните од скопските населби

А1

Лига за демократија: Гласот за Кедев посигурно уривање на СДСМ

Вест

ЛДП: Награда за тој што ќе ја каже платформата на Кедев

Вест

Вест Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник А1 Вест

42 поврзани вести »

Црвенковски: „На 28-ми очекувам потврда на мојата победа“

А1 - 25.04.2004

Претседателскиот кандидат од владеачкиот СДСМ Бранко Црвенковски изјави денеска дека очекува вториот круг на претседателските избори да биде успешен и да ја потврди неговата победа од првиот круг. „Очекувам вториот круг на претседателските избори во Македонија да мине фер и демократски и да ја ...

Ахмети: „ДУИ без никакви условувања го поддржува Црвенковски“

А1

Црвенковски нема да ги храни коалициските партнери со нови функции

Време

ДУИ не ме уценува, вели Црвенковски

Дневник

ДУИ и отворено го поддржа Црвенковски, ДПА се уште размислува

Време

Време Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник

33 поврзани вести »

ДПМНЕ бара да се најдат бомбашите од Тетово

А1 - 25.04.2004

Најголемата опозициона партија во Македонија демантираше денеска дека нејзини членови ја фрлиле бомбата врз седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово и побара од полицијата да ги најде вистинските виновници за нападот. Реагирајќи на тврдењата на владеачкиот СДСМ дека ВМРО - ДПМНЕ самата си фрлила бомба врз ...

ДПМНЕ: „Македонија е маргинализирана во евроинтегративните процеси“

А1

Експлозија на покривот на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Вест

Бомбата е притисок и заплашување пред вториот изборен круг

Време

Динамит го разнесе покривот на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово

Време

Време Утрински Утрински Дневник Дневник А1 А1 Вест

32 поврзани вести »

Македонија нема став дали ќе испрати повеќе војници во Ирак

А1 - 24.04.2004

Македонија се уште нема конечен став дали ќе испрати повеќе војници во Ирак. Доколку добиеме такво барање од САД. „Досега немаме такво барање, а се знае секоја земја испраќа онолку војници колку што и се финансиите, нашите ресурси се релативно ограничени околу тоа и овој број е оптимален на нашите ...

Бугарски војник убиен во Карбала

Време

Бугарски војник убиен од заседа

Дневник

Ирак засега не е Виетнам

Дневник

23 Бугарски војници го напуштија Ирак

А1

А1 А1 Време Утрински Утрински Дневник Дневник А1

19 поврзани вести »

Тица е префрлен во арестантското одделение

А1 - 24.04.2004

Арестантското одделение на клиничкиот центар е местото каде по наредба на истражниот судија е префрлен Јане Павловски-Тица обвинет за убиството на Ромео Живиќ. Него по седумдневното бегство го лекуваат лекарите од невро-хирургија, кои планираат и операција на левата парализирана нога.

Тица долета во болница

Вест

Јане-Тица слета во апс

Време

Тица се лекува во Државна

Дневник

Полицијата го уапси Јане Павловски - Тица

А1

Време Време Утрински Канал5 А1 Вест Утрински А1

17 поврзани вести »

Обид за надминување на анахроното изложување

Време - 24.04.2004

„ТАБЕРНАКУЛ“ ПОВТОРНО НА САЕМОТ НА КНИГАТА Весна Дамчевска По пауза од неколку години издавачката куќа „Табернакул“ повторно учествува на Меѓународниот саем на книгата во Скопје. Овој издавач одлучи да ја претстави својата продукција на нестандарден начин, преку акцијата насловена „Од идеја до ...

Светски ден на книгата и авторското право

А1

Книгата е прозорец кон културните разлики

Време

Акција на "Табернакул" - "Од идеја до Читател"

Утрински

Книгата е најсилен инструмент за ширење на знаењето

Утрински

Утрински Утрински Дневник Време Време Вест Утрински Утрински

16 поврзани вести »

Јовиќ не им дозволи на битолските голмани да здивнат

Вест - 24.04.2004

РАКОМЕТ - ПЛЕЈ-ОФ, МАЖИ ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА - ПЕЛИСТЕР МБ 30:28 (16:12) СКОПЈЕ. - Сала "Расадник". Гледачи: 300. Судии: Ацев и Металари (Скопје). ВАРДАР В.: Мисовски (18 одбрани), Колев, Петковски, Димовски 2, Кузманоски 1, Арнаудов, Јовиќ 14, Атанасовски 6, Димитриоски, Стецук 2, Шмигиќ 2, ...

Вечер на Мисовски и на Јовиќ

Утрински

Вардарци не се откажуваат од лидерството

Дневник

Вечното дерби преселено во "Расадник"

Вест

Пелистер - Вардар се игра денеска во Скопје

Време

Дневник А1 Вест Време Утрински Дневник Време Вест

14 поврзани вести »

Одбиени жалбите за изборните резултати

Време - 23.04.2004

ВРХОВЕН СУД Врховниот суд на Република Македонија ги одбил сите 23 жалби против решенијата на Државната изборна комисија, кои ги прими од овластените претставници на кандидатите за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ и ДПА во врска со резултатите од првиот изборен круг, јавува ...

Врховниот суд ги одби жалбите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДПА

Утрински

Врховниот суд ги одби жалбите на ДПМНЕ и ДПА

А1

Што и да реши судот, ќе нема промени во односот на силите

Време

Опозицијата се жали до Врховниот суд

Дневник

Време Вест Утрински Дневник А1 Време Време Утрински

14 поврзани вести »

Анкара жали поради негативното изјаснување на Кипарските Грци

А1 - 25.04.2004

Официјална Анкара соопшти дека е натажена поради негативното изјаснување на Кипарските Грци за политичко обединување на островот, и сметаат дека сега е дојдено време меѓународната организација да го подигне ембаргото и да ја укине изолацијата на Северен Кипар.

Атина стравува од пропаѓање на планот за обединување на Кипар

А1

Пропадна планот за обединување на Кипар

А1

Кипар не е подготвен за влез во ЕУ

Утрински

Референдумски тест за Кипраните и за Европската унија

Утрински

А1 Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински Вест

13 поврзани вести »

Фершпед Р. го освои купот на Македонија

А1 - 25.04.2004

Фершпед Работнички стана најтрофејната екипа во македонскиот Kошаркарски куп, освојуваќи го пехарот по петти пат. Како организатор на завршниот турнир во салата во Градскиот парк, шампионот го одбрани куп-приматот со победата од 87:73 над Неметали Огражден во финалниот натпревар.

Познати финалистите во кошаркарскиот куп на Македонија

А1

МЗТ и Ф. Работнички во трка по петтиот трофеј

Време

Прогнозите навестуваат "веќе видено"

Вест

Фершпед Работнички на домашен паркет го брани трофејот

Утрински

Дневник Утрински Дневник Дневник Време Вест Утрински Дневник

13 поврзани вести »