TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

Буш и Кери во се пожестока битка за гласови

А1 - 09.10.2004

Буш и Кери во се пожестока битка за гласови, оти анкетите покажуваат тесен резултат. Економија и внатрешна политика беше темата на втората дебата меѓу двајцата кандидати за претседател, но пак работата се сведе на Ирак. „Ако ти беше претседател, Садам уште ке владееше“, го обвини Буш Кери.

Буш е најсилен каде што трпи најголеми удари

Утрински

Лора Буш и порача на Тереза Кери: не носи сино

Вест

Голем гаф на потпретседателот Чејни

Време

Буш во остар напад против ривалот Кери

Утрински

Време Утрински Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Ќе ја снема науката во државата

Вест - 09.10.2004

СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА НАУЧНИ ПРОЕКТИ Доколку паратениците го прифатат владиниот предлог за ребаланс на Буџетот за 2004, ќе ја снема науката во државата, предупредуваат од Министерството за образование и наука.

Науката во стечај

Време

Науката остана без пари

Дневник

Приходите од буџетот потенки за 960 милиони денари

Време

За одбраната пола милијарда денари помалку

Утрински

Дневник А1 Време Утрински Дневник Канал5 Време Канал5

13 поврзани вести »

Чистачки им сервираат храна на болни од туберкулоза

Дневник - 08.10.2004

ШТРАЈК НА ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ Само туберкулоза добиваме гратис, на сета мака во шега велат ангажираните преку Младинска задруга Хигиеничарки им служат оброци на болни од туберкулоза откако ќе ги исчистат двата ката од 2.000 квадратни метри, а педесетгодишни медицински сестри со дијабетес дежураат по ...

Се активира предупредувачкиот штрајк

Време

Институтот за туберколоза штрајкува по еден саат дневно

Вест

На ТБЦ штрајкуваат поради исцрпувачка работа со половина кадар

Утрински

Предупредувачки штрајк на Институтот за ТБЦ

Дневник

Вечер Канал5 А1 Утрински Дневник А1 Дневник Вечер

13 поврзани вести »

Владата дава инструкции до министерствата за прашалникот

Утрински - 08.10.2004

СЕДНИЦА Скопје - Владата вчера одржа вонредна седница на која беа разгледани активностите во врска со дистрибуцијата на прашалниците на Европската комисија до министерствата и другите надлежни државни институции кои во наредните четири месеци треба да одговорат на нив.

Министерствата се договорија околу одговорите на прашањата

А1

Брисел се интересира за соработката на Скопје со Хаг

Утрински

МИНИСТЕРСТВАТА ГИ ДОБИЈА ПРАШАЊАТА ОД ЕУ.ОД УТРЕ ДО 31 ОВОЈ МЕСЕЦ КЕ ОДГОВАРААТ

Канал5

Идејата за министерство за евроинтеграции засега под мраз

Време

Дневник Канал5 А1 Време Утрински Утрински Дневник Канал5

13 поврзани вести »

И Руд ван Нистелрој во Скопје

Време - 09.10.2004

ХОЛАНЃАНИТЕ ДОПАТУВАА Иако нема право на настап, првата ѕвезда на холандската фудбалска репрезентација Руд ван Нистелрој допатува во Скопје, заедно со другите 18 репрезентативци на Холандија, вчера, околу 13.20 часот, во пресрет на денешниот квалификациски меч од првата група.

СВЕТСКАТА ФУДБАЛСКА ВЕЛЕСИЛА ВО СКОПЈЕ

Вечер

„Балерина“ што ги тероризираше противничките одбрани

Време

Мајстори што пленат со напаѓачкиот фудбал

Дневник

ВАН БАСТЕН ДОАЃА СО УБИСТВЕНО НАПАЃАЧКО ТРИО

Вечер

Време Вест Утрински Дневник Време Време Утрински

12 поврзани вести »

Болниот брат на судијата го одложи судењето на Фетаи

Дневник - 08.10.2004

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 1 Судијата Шазивар Исеини вчера го одложи рочиштето за нелегалната приватизација на НИП "Нова Македонија", бидејќи неговиот брат бил болен и поради тоа тој не бил во можност да го води судскиот спор. Во Основниот суд Скопје 1, пред една недела по долго одолговлекување почна ...

ЕКС МИНИСТЕРОТ ФЕТАИ КАРИ УШТЕ ЕДНО ОДЛОЖУВАЊЕ, СУДИЈАТА МОРАЛ ДА ГО НОСИ БРАТ МУ НА ДОКТОР

Канал5

Промени во тендерот за печатницата

Утрински

За вработените во НИП-от пет отсто од побарувањата

Дневник

ЌЕ СЕ БАРА КУПУВАЧ СО ИМЕ И СО ПАРИ

Вечер

Време Утрински Дневник Дневник Дневник Вечер А1

12 поврзани вести »

Очекувањата - преголеми, враќањата - скромни

Време - 09.10.2004

Режисерите се вратија дома Редовни гости на европските и на бившојугословенските театарски сцени, двата, можеби, најекспонирани македонски режисери и се вратија на домашната театарска публика. Во рамките на штотуку завршениот МОТ публиката премиерно ги виде „Бахтале Рома“ (Среќните Роми) на Рахим ...

Без разноличности, европскиот букет не е убав

Време

Некои го сакаат МОТ жежок

Време

Балкански, наместо светски фестивал

Дневник

ТЕАТАР КОЈ ЖИВЕЕ БРЗО И МОДЕРНО

Вечер

Време Вест Дневник Вечер Утрински Вечер Утрински

12 поврзани вести »

Пронајдена мртва 18-месечната ќерка на заменикот министер Дочи

А1 - 10.10.2004

18 месечната Аниља Дочи попладнево, околу 16 и 30, е пронајдена мртва во каналот со вода, оддалечен стотина метри од местото, каде за последен пат беше видена на 30-ти минатиот месец. Телото на починатото девојче го пронашол сосед, чија куќа е во непосредна близина на каналот. „Беше 16 и 30.

Мојата Аниља залутала

Вест

Ракип Дочи убеден дека Аниља се изгубила

Дневник

„ТИЕ ШТО ЌЕ ЈА НАЈДАТ АНИЉА ЌЕ НИ БИДАТ СЕМЕЈСТВО“

Вечер

Дочи: „Секој момент очекувам добра вест“

А1

Канал5 Вест Дневник А1 Време Канал5 Вечер

12 поврзани вести »

„Мобимак“ му го исклучил мобилниот на премиерот Костов

Време - 09.10.2004

ПОРАДИ НЕПЛАТЕНА СМЕТКА Скопската компанија за мобилна телефонија „Мобимак“ му го исклучила мобилниот телефон на премиерот Хари Костов во вторникот поради неплатена сметка за минатиот месец, дознава „Време“ од извори од компанијата.

Нов број за активирање на попустите на "Мобимак"

Утрински

На некои елити би им било слатко да добијат фирма на тацна

Вест

Македонските поп-ѕвезди направија спектакл како НБА-кошаркарите

Дневник

СЕ, САМО БАСКЕТ НЕ!

Вечер

Вечер Вест Време Утрински Утрински Вечер Канал5

12 поврзани вести »

Ракометарите на Пелистер Кометал се поразени од Босна на гостувањето во Сараево

А1 - 10.10.2004

Ракометарите на Пелистер Кометал се поразени од Босна на гостувањето во Сараево, во првиот меч од второто коло во купот на победниците на куповите. Откако попладнево загубија со 29:22, разликата од 7 гола тие ќе треба да ја надоместат во возвратниот дуел што ќе се одигра во Битола следната недела.

Засилените битолчани очекуваат победа во „Скендерија“

Време

Пелистер Кометал во Босна ќе оди на победа

Дневник

Димовски и Ангеловски потпишаа за Пелистер Кометал

Време

Ангеловски и Димовски во дресот на Пелистер Кометал

Вест

Утрински Вечер Време Вест Утрински Време Дневник

12 поврзани вести »