TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

Работниците од „Треска“ го одложија најавениот протест пред Владата

А1 - 08.10.2004

Работниците од „Треска“ го одложија најавениот протест пред Владата, бидејќи во меѓувреме беа повикани на разговори во Министерството за економија. Оттаму добиле ветување дека Владата, на следната седница, ќе го разгледа проблемот со имотот на „Треска“ во странство, кој сега е во рацете на ...

Вработените во „Треска“ уште еднаш побараа враќање на имотот

Време

Протести на работниците од „Треска“ пред Агенција за приватизација

А1

ССМ ги поддржува работниците на „Треска“

А1

Социјална помош за сите што ќе исполнат услови

Време

Утрински Дневник Вечер А1 Време Дневник

11 поврзани вести »

Невидени мерки на обезбедување за посетата на Рамсфелд во Македонија

А1 - 10.10.2004

Невидени мерки на обезбедување за посетата на американскиот државен секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, во Македонија. Ограничен ќе биде и бројот на македонски новинари, што ќе ја проследат посетата. Ова ексклузивно право ќе им биде дадено на Си-Ен-Ен, АПТН, Ројтерс и други странски агенции.

Рамсфелд в понеделник во Македонија

Утрински

ДОНАЛД РАМСФЕЛД ВО МАКЕДОНИЈА

Вечер

Рамсфелд собра 27 министри за одбрана на земјите од коалицијата во Ирак

А1

Рамсфелд ги собра колегите на носачот на авиони "Кенеди"

Утрински

Време Вест Утрински Дневник А1 Утрински

11 поврзани вести »

Албанските партии не се противат на кампањата за независно Косово

А1 - 09.10.2004

Албанските политички партии не се противат на кампањата на албанско-американската лига, но за нив тоа не е најважно прашање деновиве. За ДУИ, ставот на пратеникот Рафис Алити, кој вчера ја поддржа иницијативата за собирањето на потписи за независно Косово, е негов личен став, а не став на партијата.

Лигата на Диогарди се меша во внатрешните работи на Македонија

Време

Диогарди го злоупотреби македонското гостопримство

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ: Нека собираат потписи во Приштина

Дневник

ПОТПИСИТЕ НЕКА ГИ СОБИРААТ ВО ПРИШТИНА!

Вечер

А1 Вест Утрински Дневник Вечер А1

11 поврзани вести »

УО му ја одби жалбата на Манасков

Време - 06.10.2004

РАКОМЕТ - ЛЕГЕНДАТА ПОБАРА ДА МУ ЈА УКИНАТ КАЗНАТА Пепи Манасков, ракометната легенда во Македонија, побара од Управниот одбор (УО) на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) да му ја укине веднаш казната што ја „лежи“ поради удирање интернационален судија, а Одборот ја одби со образложение дека ...

Жалба до Арбитражата - 20 илјади денари

Време

Неограничен број странци на терените

Вест

Змија во џебовите на бизнисмените

Дневник

Селекторот ќе се добие преку конкурс

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Време Дневник

11 поврзани вести »

Судовите ќе ја докажуваат сопственоста врз гасоводот?

Утрински - 08.10.2004

Премиерот и првиот антикорупционер завчера го чешлаа досието за гасоводот Владата е таа која ќе одлучи дали ќе оди на судска постапка или вложувањето ќе го третира како побарување кое потоа ќе го наплати од „Макпетрол“ НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Државата нема акции во гасоводот и не може да се впише ...

Немало корупција при продажбата на локацијата за амбасадата на САД

Утрински

Санкции за службениците што не соработуваат со Антикорупциската

Дневник

Трпеновски се сретна со премиерот

Вест

Костов побара расветлување на три спорни случаи за наводна корупција

Утрински

Вечер А1 Канал5 А1 Време

10 поврзани вести »

Бучковски: „РМ е сконцентрирана на зголемување на учеството во Авганистан“

А1 - 09.10.2004

„Генерално беше побарано, во пресрет на изборите, кои ќе бидат во јануари 2005 година, државите-членки на овој сојуз на антитерористичката коалиција, да испратат нови сили. Во овој момент РМ е сконцентрирана на зголемување на своето учество во Авганистан, како и испраќање заеднички медицински вод ...

Петковски: Не гледам во Бучковски најголем противкандидат!

Утрински

Рамсфелд и Бучковски ќе потпишат договор за воена соработка со уставното име на нашата држава

Канал5

Бучковски: „76% од македонските граѓани го поддржуваат приемот во НАТО“

А1

Бучковски бара лоби-групи за влегување во НАТО

Време

Утрински Вечер Вечер Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Скопските имами бараат нов муфтија

Утрински - 09.10.2004

Ултимативни барања упатени до реис ул улема Хаџи Ариф Емини Муамер Вејсели, имам од Идризово, изјави дека Црвенковски треба да помогне ИВЗ да не излезе од контрола Билјана Јовановска Откако и вчерашниот ден не донесе никаква разврска на сў поотворениот судир меѓу поглаварот на Исламската верска ...

Ријасетот ќе расправа за имамите

Дневник

Или смена на муфтијата, или затворени џамии за Рамазан

Утрински

Имамите ќе го бојкотираат Рамазан?

Дневник

Свилен гајтан за улемата

Дневник

Вечер А1 Дневник А1 А1

10 поврзани вести »

Очекуваме по 50 милиони долари годишно од ММФ и од Светската банка

Време - 08.10.2004

НИКОЛА ПОПОВСКИ Владата очекува по околу 50 милиони долари од Светската банка и од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за поддршка на платниот биланс во наредните три години, изјави Никола Поповски, министерот за финансии. Тој најави дека Владата во декември ќе има нова стратегија за поголеми ...

По 50 милиони од ММФ и Светска банка

Вест

Од ММФ и Светска банка за реформите по 60 милиони долари

Утрински

Ќе имаме аранжман со Светската банка и со ММФ

Дневник

СЕКОЈА ГОДИНА ЌЕ ДОБИВАМЕ ПО 50-60 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Вечер

А1 Утрински Време Утрински

9 поврзани вести »

Синодот на МПЦ ќе подготвува платформа за дијалогот со СПЦ

А1 - 10.10.2004

На седницата, што во вторник ќе ја одржи Синодот на МПЦ, ќе се подготвува платформата за обновување на дијалогот со СПЦ. Ваквата можност ја најави и поглаварот Стефан, денеска во Радовиш. „Разговорите со СПЦ се во подготовка, односно во очекување.

Црвенковски и г.г. Стефан разговарале за преговорите меѓу МПЦ и СПЦ

А1

Архиепископот Стефан на екскурзија во Рила?

Дневник

Г.г. Стефан го информира Црвенковски за преговорите со СПЦ?

Утрински

Црвенковски се сретна со архиепископот Стефан

Дневник

А1 Вест Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Јанша ќе бара да се пребројат гласовите?

Дневник - 06.10.2004

ПОЛИТИЧКИ НАДМУДРУВАЊА ВО СЛОВЕНИЈА Јанез Јанша, веројатниот нов премиер на Словенија, изјави дека пребројување на гласовите од изборите во неделата може на неговата партија да и овозможи чисто мнозинство во парламентот, јави Ројтерс. - Резултатите се тесни.

Фајненшл тајмс: „Словенија нова балканска главоболка на Брисел“

А1

Опозицијата со Јанша победи на изборите во Словенија

Вест

Јанез Јанша за премиер

Време

Партијата на Јанез Јанша победи на изборите

Утрински

Дневник А1 Вест Време

9 поврзани вести »