TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

Денеска во Сараево затворени сите кафеани и продавници

Утрински - 09.10.2004

Големи безбедносни мерки во пресрет на денешниот меч меѓу селекциите на БиХ и СЦГ Од Белград најавени најмалку 100 автобуси со навивачи Сараево и босанската полиција се наоѓаат пред голем испит во пресрет на денешниот квалификациски натпревар за пласман на СП 2006 година што ќе се одигра на ...

СЦГ ЌЕ ОСТАНЕ БЕЗ ВОЕНОТО ВОЗДУХОПЛОВСТВО?

Вечер

Месиќ смета дека има отворени прашања меѓу Хрватска и СЦГ

А1

Македонците во Србија ќе си ги вратат изгубените права

Дневник

Владата ја регулира заштитата на македонското малцинство во СЦГ

Утрински

Вечер Вечер

7 поврзани вести »

Садам бил меѓународен гангстер, но не и нуклеарен терорист

А1 - 08.10.2004

Садам бил меѓународен гангстер, но не и нуклеарен терорист. Ова може да се заклучи, откако во јавноста се обелоденија деталите од извештајот на Главниот инспектор Чарлс Далфер, кој отиде во Ирак за да најде оружје за масовно уништување, а се врати со податоци дека ирачкиот лидер имал тајни сметки, ...

САД не нашле докази дека Садам имал опасно оружје

Вест

Истражувачки тим на САД потврдил дека Садам немал оружје за масовно уништување

Време

Садам ги поткупувал земјите и луѓето со нафта

Утрински

Во Ирак нема биолошко и хемиско оружје

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

Земјотрес во Македонија

Време - 09.10.2004

ВЧЕРА Земјотрес со јачина од 5 степени според макросеизмичката скала, вчера во 2.47 часот ги погоди Крушево и Македонски Брод, информираат од Градскиот центар за известување и за тревожење во Скопје. Земјотресот со интензитет од 4 степени се почувствувал и во Прилеп, Битола, Охрид и во Кичево, а со ...

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ОКОЛИНАТА НА СКОПЈЕ

Вечер

Силен земјотрес во околината на Скопје

А1

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер го потресе Токио

А1

Серија земјотреси во Охрид и во Струга

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

Повлекувањето на пливачот Мајкл Фелпс

А1 - 09.10.2004

Во светот на пливањето во фокусот е повлекувањето на Мајкл Фелпс од светското првенство во кратки базени во Индијанаполис. Повредата на грбот му се влоши кога славеше на 200 метри слободно во четвртокот и се заканува да му ја расипе кариерата.

Ставреска 26-та на 50 м градно

Време

Ставреска 28. на 50 метри градно

Дневник

Ставреска го освои 28 место на СП во пливање

А1

Македонија на СП без пливачки, а можеби со две?!

Време

Утрински Време

7 поврзани вести »

Пановски: Веледрогериите спречуваат да се воведе лекот со доплата

Време - 09.10.2004

ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО СЕ ОТВОРА ЗА ПРИВАТНИТЕ АПТЕКИ Моделот лек со доплата го оневозможуваат моќни веледрогерии, кои раководат со здравството. Но, Фондот за здравствено осигурување не се откажува од негова имплементација и ќе продолжи да склучува договори со приватните аптеки, рече Никола Пановски, ...

Стоматолозите ќе мора да приберат 2.000 осигуреници

Дневник

ИЗБОРОТ НА ЛЕК СО ДОПЛАТА ГО БЛОКИРААТ ВЕЛЕДРОГЕРИИ

Вечер

Веледрогериите не дозволуваат избирање лек доколку го нема лекот од рецептот

А1

Државните аптеки ќе мора да стартуваат со изборот на лек

Утрински

Време Утрински

7 поврзани вести »

Барел нафта повеќе од 52 долари

Време - 08.10.2004

ШОК НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ Цената на нафтата вчера на азиските пазари достигна рекордни 52.24 долари за барел, а истото количество на берзата во Њујорк се продава за 52.53 долари, пренесува Макфакс. Северноморската нафта на лондонска берза се искачи на 48.45 долари за барел, достигнувајќи нов рекорд.

Американската нафта достигна нов пик - 52,53 долари за барел

Утрински

Нафтата на највисоко ниво во историјата, 53 долари за барел

А1

Нафтата на Њујоршката берза достигна 51,29 долари за барел

Утрински

Барелот скокна на 51 долар

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Автогол на две минути пред крајот ни ги урна сите надежи

Време - 09.10.2004

ФУТСАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Со автогол постигнат на две минути пред крајот на мечот екипата на КМФ Скопје претрпе пораз со 5-6 од Дорожник Минск, во првото коло од Лигата на шампиони (ЛШ) во футсал, завчера во салата „Расадник“, и си ги запечати сите шанси за пласман во наредната рунда.

Среќата му го сврте грбот на Скопје

Дневник

КМФ Скопје Тандем-Го ќе го брка првото место

Вест

Групата на КМФ Скопје - најизрамнета по квалитет

Време

Одеднаш сите се исплашија од Казахстанците

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Учениците мислат дека марихуаната не е дрога

Време - 09.10.2004

И ПОКРАЈ УКАЖУВАЊАТА НА ЕКСПЕРТИТЕ Учениците се едногласни дека марихуаната не е дрога и апсолутно не се плашат да ја консумираат. Има ученици што отворено кажуваат дека не пушат цигари, но пушат марихуана, затоа што мислат дека од неа нема штетни последици, вели Светлана Митревска, психолог во ...

Тортурата не е лек за дрогата

Дневник

Ученици пушат марихуана и на одморите

Време

Во "Корчагин" фатени шестмина со марихуана

Дневник

Имаме проблем со корисниците на марихуана во училиштата

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Средношколците и надлежните не најдоа решение

Време - 05.10.2004

КАДЕ ЌЕ УЧАТ ФИСКУЛТУРЦИТЕ Претставници на околу 300 ученици од прва и втора година во средното училиште за физичка култура „Методи Митевски Брицо“ вчера се сретнаа со надлежните од Министерството за образование, но не најдоа заедничко решение за тоа каде треба да учат фискултурците.

Фискултурците сепак во ГУЦ?

Дневник

Гимнастиката на Положани

Дневник

За 2 недели средношколците од „Брицо“ се селат во „ГУЦ“

А1

Нема спортска опрема, нема настава

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Втора жртва на бомбашкиот инцидент во Прилеп

Време - 05.10.2004

ВО СКОПСКИОТ УРГЕНТЕН ЦЕНТАР Прилепчанецот Гоце Зуљамовски (23), кој бил тешкоранет во експлозијата на бомба во Прилеп, вчераноќ им подлегнал на повредите во скопската неврохирургија. Тој е втората жртва на експлозијата на неделната експлозија во Ловниот дом во Прилеп, кога загинал бившиот „лав“ ...

ПОСЛЕДНАТА ЖЕЛБА - "ПОСЛЕДНА ПЕСНА ЗА ТЕБЕ"

Вечер

"Лав" се разнел со бомба кашикара

Вест

Се разнел со бомба кашикара оти не бил послужен

Време

Се разнел со "кашикара" оти не бил услужен со пијалак

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »