TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

Од литар бензин супер државата ни зема 34 денари

Време - 08.10.2004

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД РЕКОРДНАТА ЦЕНА НА БЕНЗИНИТЕ Никола Стојанов Државата добива повеќе од половина од парите што ги плаќаат граѓаните и фирмите за секој купен литар бензин или дизел-гориво. Со последното зголемување на цените, кое се случи во вторникот, од платени 60,5 денари за еден литар дури со ...

Бензинот може да поевтини само ако се намали маржата

Утрински

Бензинот повеќе од 60 денари

Време

Рекордна цена на „премиумот“ - првпат 60,5 денари за литар

Утрински

Фантастично поскапување на горивата

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Не се сите мажи исти

Вест - 09.10.2004

БРАНКО МЕЃУ ЖЕНИ Не чекајте мажите сами да се освестат, туку освестете ги! Никој никому ништо на подарок не дава. Се мора да се заслужи и со труд да се одработи, рече претседателот Бранко Црвенковски во својот говор по повод одбележувањето на 60 години АФЖ и 10 годин Претседателот на државата ...

Црвенковски: Не ни се потребни нови Охридски договори

Вест

Ако референдумот успее, ќе има неизвесност

Време

Црвенковски: Успешен референдум ќе значи неизвесност за Македонија

Утрински

Не се сите мажи исти

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Јакупи: Работиме успешно и без странски инвеститор

Време - 09.10.2004

„МАКЕДОНСКИ ПОШТИ“ Владата нема да им дозволи на Канаѓаните да станат доминантни сопственици на „Македонски пошти“, потврди менаџментот на јавното претпријатие. Официјалниот став на Министерството за транспорт и врски е дека договорот што „Канадски пошти“ го потпишаа со Владата на Георгиевски бил ...

"Македонска пошта" ќе конкурира за фиксен оператор

Утрински

Поштата се токми за фиксен оператор

Дневник

“ПОШТА“ САКА ДА СТАНЕ “ТЕЛЕКОМ“

Вечер

Јакупи најави дека ќе ја води Поштата кон подобро

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Уапсени разбојници што ограбувале малолетници

Време - 09.10.2004

СКОПСКА ПОЛИЦИЈА Скопската полиција вчера уапсила три момчиња од градот, кои малтретирале и ограбувале малолетници. Против приведените биле поднесени кривични пријави за разбојништва. Во информацијата на МВР се вели дека уапсените разбојници со свое такси-возило се движеле низ центарот на Скопје и ...

Фатен малолетен уличен разбојник

Вест

Шеснаесетгодишен насилник земал пари од дечиња

Време

Уапсени разбојници што се заканувале со бомби

Дневник

Уапсена разбојничка банда, фатен и убиец баран со потерница

Вест

Време

6 поврзани вести »

Вилма Трајковска донираше апарат за мамографија

Време - 09.10.2004

ИНСТИТУТ ЗА РАДИОЛОГИЈА Институтот за радиологија доби донација - мамографски апарат, кој се користи за откривање рак на дојка. Мамографот го донира Вилма Трајковска, сопруга на поранешниот претседател Борис Трајковски. - Донацијата на мамографски апарат за Институтот за радиологија претставува ...

Проработе "апаратот на Вилма"

Вест

Вилма Трајковска подари мамограф од 40.000 евра

Дневник

ВИЛМА ТРАЈКОВСКА ДОНИРАШЕ МАМОГРАФ

Вечер

Вилма Трајковска подари мамографски апарат на Институтот за радиологија

А1
5 поврзани вести »

Серија бомбашки напади убија 25 души во Египет

Вест - 09.10.2004

ТАБА, Египет, 9 октомври (Ројтерс) - Најмалку 25 луѓе загинаа во серија бомбашки напади во египетските летувалишта на Црвеното Море преполни со израелски туристи. Израел вели дека најверојатно се работи за ТАБА, Египет, 9 октомври (Ројтерс) - Најмалку 25 луѓе загинаа во серија бомбашки напади во ...

Масакр на Црвеното Море - 19 Израелци загинаа во Египет

Утрински

Масакрирани израелскитуристи во Египет

Дневник

НАД 35 ЗАГИНАТИ И 160 ПОВРЕДЕНИ

Вечер

Над 31 загинат во експлозија на хотел во Египет

А1
5 поврзани вести »

Лингвистичка бунтовничка против популарната култура

Време - 09.10.2004

Елфрида Јелинек, професорката по оргули што стана Нобеловка Делата на годинешната добитничка на престижната Нобелова награда за литература, Елфрида Јелинек, се високо ценети во книжевните кругови, но за пошироката публика таа е речиси анонимен автор со некомерцијален опус, претежно свртен кон ...

Нобел за контроверзното Женско писмо

Утрински

Австријката Елфриде Јелинек нобеловка за литература

Вест

Јелинек ја доби Нобеловата награда за литература

Утрински

Контроверзна писателка од Австрија стана нобеловка

Дневник
5 поврзани вести »

За Шкендија (А) 12 меча суспензија

Вест - 06.10.2004

Дисциплинска комисија на ФФМ Поради инцидентот што се случи по завршување на првенствениот натпревар од 7 коло против Тетекс , суспендиран е на 12 меча теренот на Шкендија (А), со што оваа екипа ќе мора натпреварите да ги игра 100 километри подалеку од Арачиново и да плати казна од 2.500 евра.

Шкендија 12 натпревари ќе игра надвор од Арачиново!

Утрински

За Шкендија 12 меча подалеку од Арачиново

Дневник

Тетовска Шкендија ќе игра два натпревара без публика

А1

Шкендија предлага две пријателски средби со Тетекс

Утрински
5 поврзани вести »

Чешка сака да инвестира во Македонија

Време - 06.10.2004

СПОРЕД ЧЕШКИОТ ВЕСНИК „ПРАВО“ Чешка сака да ги зголеми инвестициите во македонската индустрија бидејќи е атрактивна за чешките бизнисмени, кои имаат голем капитал, пишува чешкиот весник „Право“, а пренесува МИА. Весникот се осврнал на посетата на министерката за надворешни работи Илинка Митрева на ...

Чешки експерти ќе помогнат да се одговори на прашалникот

Утрински

Чешки искуства за македонските евроинтеграции

Дневник

Митрева во Чешка по искуства за членство во ЕУ

А1

Дводневна посета на Митрева на Чешката Република

Утрински
5 поврзани вести »

ПРИВАТЕН ДЕТЕКТИВ ЌЕ ГО ИСТРАЖУВА СЛУЧАЈОТ

Вечер - 08.10.2004

На Градските гробишта "Бутел" вчеранапладне е погребан шеесет и четиригодишниот Ташко Ташковски, којшто трагично го загуби животот во несреќен случај во близина на превојот кај Стража, на автопатот од Кичево кон Гостивар. Несреќата под многу чудни околности се случи во вторникот вечерта околу 21 ...

Паднал од мост во провалија и починал

Вест

Скопјанец излегувајќи од возило паднал во бездна

Време

Се лизнал на мост и загинал во амбис

Дневник

СКОПЈАНЕЦ ПАДНА В БЕЗДНА

Вечер
5 поврзани вести »