TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

Убавица на Македонија на 17 октомври на „Сител“

Време - 09.10.2004

АГЕНЦИЈАТА „МИС М“ КОНЕЧНО СЕ РЕШИ По многубројните шпекулации околу годинашниов избор за најубавата Македонка, модната агенција „Мис М“ конечно обелодени дека изборот ќе се одржи на 17 октомври, во големото студио на телевизијата „Сител“.

Најубавата ќе се избира следната недела

Дневник

ТВ-гледачите ќе ја одберат мис на светот 2004

Дневник

Мис на Македонија ќе се избира без публика

Вест

Со телевоутинг ќе се избира најубавата Македонка

Дневник
5 поврзани вести »

Бравурозна изведба и инспиративен настап

Време - 07.10.2004

УШТЕ ЕДНО УСПЕШНО ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА ТРПЧЕСКИ ВО ЛОНДОН Македонскиот пијанист Симон Трпчески уште еднаш ја воодушеви лондонската публика по настапот во угледниот „Ројал фестивал хол“ во Лондон, каде што завчеравечер заедно со Филхармонискиот оркестар го изведе Концертот за клавир бр.

Симон Трпчески во Лондон свиреше за жртвите во Беслан

Вест

Виртуозен настап на Симон Трпчески во "Ројал Фестивал Хол"

Утрински

ТРПЧЕВСКИ ДОЧЕКАН СО БУРА ОД АПЛАУЗИ

Вечер

Концерт со престижниот оркестар на 'Ројал фестивал Хол"

Утрински
5 поврзани вести »

Наша слика на безизлезот

Вест - 07.10.2004

УНКО И ДЕЈАН ДУКОВСКИ ИМАА ПРЕМИЕРА ВО ДРАМСКИ Слободан Унковски сам по себе е настан кога овде кај нас ќе има премиера. Па уште до Унко и нов текст на Дејан Дуковски , е тогаш тоа за Скопје е двоен ќеф. Драмски беше преполн, со глумци какоо публика, со театарски луѓ Слободан Унковски сам по себе е ...

Унковски се враќа со поставката на текстот на Дуковски

А1

Прецизна дијагноза на духот на нашата пропаст

Време

Премиера на "Другата страна" во режија на Унковски и на "Венецијанскиот трговец" на Савин

Дневник

Премиера на Унковски со нов текст на Дејан Дуковски

Вест
5 поврзани вести »

ЕУ ја отвори портата за двајца

Дневник - 07.10.2004

ИЗВЕШТАЈ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Бугарија и Романија ќе можат да бидат примени во Европската Унија во 2007 година, оцени вчера Европската комисија отворајќи ја портата за новото проширување на европското семејство, јави Ројтерс.

Бугарија и Романија во ЕУ во 2007, Турција и Хрватска ќе доцнат

Вест

ЕУ ги чека Романија и Бугарија во 2007 година

Дневник

ЕВРОКОМИСИЈАТА ОЧЕКУВА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ВО 2007 ДА СЕ ПРИСОЕДИНАТ КОН ЕУ

Канал5

Предупредување од ЕУ до Бугарија и Романија за доцнење со реформите

А1
5 поврзани вести »

Бајевски ветува еден гол

Време - 06.10.2004

ФУДБАЛ - за МЕЧОТ в САБОТА со ХОЛАНДИЈА Ако ми се укаже шанса, ќе постигнам гол и ќе го оправдам повикот во националниот дрес, вели моментно најстандардниот македонски напаѓач, Александар Бајевски, играч на унгарскиот Ференцварош, кој по повеќе од една година се враќа на голема врата во ...

Пандев со Лацио во најсилната Група Е

Вест

Нов гол на Бајевски

Време

Бајевски стрелец за Ференцварош

Вест

Бајевски со нов гол доаѓа по селекторската покана

Дневник
5 поврзани вести »

Детското село избира амбасадор за во ФИФА

Дневник - 09.10.2004

СОРАБОТКА СОС-Детското село денеска ќе ја објави номинацијата за свој амбасадор во Светската фудбалска федерација (ФИФА). Таа почесна функција ќе ја понесе еден од реномираните домашни фудбалери, кој со својата популарност и залагање ќе може да придонесе во работата на Детското село во Скопје.

Ѓорѓи Христов амбасадор на ФИФА

Вест

Мондијалот носи 8,2 милиони долари

Вест

За 32. учесници по 10.37 милиони "швајцарци"

Утрински

Пласман на СП 2006 носи 10 милиони франци

Дневник
5 поврзани вести »

Стартува велосипедската трка „Низ Македонија„

А1 - 07.10.2004

Деветтото издание на традиционалната меѓународна велосипедска трка „Низ Македонија“ стартува денеска со учество на околу 40 велосипедисти од Македонија, Албанија, Бугарија и Србија и Црна Гора. Стартот на трката е закажан за претпладнево во 10.00 часот пред зградата на Собранието на Република ...

Трка "Низ Македонија 2004"

Вест

Стража и Галичица ќе го решат победникот

Дневник

Триесетина учесници од пет земји

Дневник

Старт во Скопје на 7 октомври

Утрински
5 поврзани вести »

Хаг нема докази за случајот "Љуботен"

Дневник - 07.10.2004

ОД РАСПИТОТ ВО ХАШКАТА КАНЦЕЛАРИЈА Кучето на еден од осомничените било "виновно" што полицијата добила налог за негово спроведување зашто доставувачот се плашел да влезе во неговиот двор и да му ја врачи поканата Тројцата полициски резервисти, кои како припадници на македонските безбедносни сили ...

Двајца поранешни "лавови" одбиле да говорат за Љуботен

Утрински

Резервисти спроведени во Хашката канцеларија

Дневник

ПРИВЕДЕНИ ТРОЈЦА ВРАБОТЕНИ ВО “КОМЕТА”

Вечер

Приведени осомничени и сведоци за случајот Љуботен

А1
5 поврзани вести »

Македонскиот ракометен првак Вардар Про со пораз ја почна евросезоната

А1 - 09.10.2004

Македонскиот ракометен првак Вардар Про со пораз ја почна евросезоната откако загуби на гостувањето кај Шпанската Барселона со 31:22 во воведниот натпревар од групата во лигата на Шампионите. Вардар одржа едноцифрена негатива против шесткратниот европски првак и ја оствари целта со која отиде во ...

Вардар Про ја почнува европската епизода против гигантот Барселона

Време

Само да не се повтори ланскиот дебакл

Утрински

Вардарци на стартот против гигантот Барса

Дневник

Ѓукиќ: Нема непобедливи екипи

Време
5 поврзани вести »

Владата планира покачување на цената на струјата

Дневник - 08.10.2004

ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА Во ребалансот на буџетот веќе се предвидени поголеми трошоци за електрична енергија кај државните институции Владата планира поскапување на електричната енергија до крајот на годинава, и тоа најверојатно ќе се случи по спроведувањето на референдумот за територијалната поделба ...

Сомнителна е пресудата за враќање на отпуштениот

Време

Четириесетина градоначалници ќе го тужат ЕСМ

Време

Врховниот суд ќе ја крои судбината на избрканите од ЕСМ

Време

Неготинец ги донесе расплаканите деца во ЕСМ

Дневник
5 поврзани вести »