TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

"Тетово табак" полн со студенти на Фадил Сулејмани

Дневник - 07.10.2004

ТЕТОВСКИ УНИВЕРЗИТЕТ И покрај одлуката на Министерството за образование Тетовскиот универзитет да не ги користи просториите на "Тетово табак" до донесувањето правосилна пресуда за сопственоста, вчера, дворот беше полн со студенти.

На незаконскиот медицински факултет се запишуваат нови бруцоши

Време

На двата тетовски универзитета се запишаа три илјади бруцоши

Утрински

Тетовските универзитети ја почнаа академската година

Дневник

СО 120 ПРОФЕСОРИ ДО АКАДЕМСКИ ЗНАЕЊА

Вечер
5 поврзани вести »

ЈСП пресметува колку да ги поскапи билетите

Утрински - 07.10.2004

По средбата на Крсте Велјановски со Ристо Пенов Директорот на Јавното сообраќајно претпријатие ?Скопје", Крсте Велјановски, завчера се сретна со градоначалникот Ристо Пенов за да разговара околу можноста за зголемување на цената на градскиот превоз.

ЈСП ќе ги поскапи автобуските билети

Дневник

ЈСП бара нови цени, другите се пресметуваат

Утрински

Транспортните фирми ќе ги зголемат цените на превозот

А1

Минимален раст на цените во септември

Дневник
5 поврзани вести »

Пломби за дуќаните без фискални каси во Шутка

Време - 08.10.2004

ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА НАЈАВУВА Мирче Котевски Пазарните инспектори до крајот на идната недела ќе проверат дали дуќанџиите во скопската населба Шуто Оризари издаваат фискални сметки, навестија од Министерството за економија. Оваа акција, надлежните планираат да ја спроведат по реакциите од граѓани ...

Даночниците го затворија ресторанот "Кибо"

Дневник

Државните органи не издаваат фискални сметки?

Утрински

Клуч за 32 дуќани

Дневник

Ќе ни плукнат во јадењето

Вест
5 поврзани вести »

Ефектна победа на Петер Леко

Време - 09.10.2004

ШАХ – МЕЧ ЗА СВЕТСКИ ПРВАК Унгарскиот предизвикувач Петер Леко (рејтинг 2.741) го совлада Украинецот Вледимир Крамник (2.770) и поведе со 4,5-3,5 во мечот за титулата светски првак во класичен шах. Во најубавата партија досега, иако ги водеше црните фигури, Леко во т.н.

Крамник и Леко израмнети на половина пат

Време

Брзо примирје во шестата партија

Време

Леко ја доби петтата партија и израмни

Време
4 поврзани вести »

Неисплаќањето на отштетата е во полза на "Макпетрол"

Вест - 06.10.2004

СПОРЕД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВРХОВНИОТ СУД Отштетата на "Макпетрол" што државата треба да ја исплати врз основа на судска одлука ќе се зголемува ако Владата го оддолжува извршувањето на одлуката, изјави вчера претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Дане Илиев во врска со пресудата на ...

Државниот долг кон „Макпетрол“ ќе се зголемува

Време

За „Макпетрол" и пари и камати?

Утрински

Државата губи со одолговлекувањето на исплатата на Макпетрол, вели Дане Илиев претседател на Врховниот суд

Канал5
4 поврзани вести »

Фудбалски натпревар во киното „Џабе“

Време - 09.10.2004

НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“ Снимката од фудбалскиот натпревар Македонија – Холандија, кој ќе се игра на градскиот стадион, скопјани ќе можат да ја проследат вечерва на плоштадот „Македонија“ на видеоѕидот на обновеното кино „Џабе“.

Кино „Џабе" под отворено небо на плоштад "Македонија"

Утрински

Сите на "Кино Џабе"

Дневник

Кино „Џабе“ за џабе в сабота

Време
4 поврзани вести »

Шест африкански ноеви во скопската ЗОО, мејд ин Македонија

Вест - 08.10.2004

"Мобимак", агенцијата "Ивент" и "Дуна компјутери" на скопската ЗОО и подарија шест африкански ноеви. Птиците се родени и купени од една приватна фарма за ноеви во Демир Капија, оти таму биле поевтини. Средствата за купување на ноевите се собрани од аукција на слики на дечиња од детските градинки и ...

Семејство ноеви станаа нови жители на Зоолошката градина

Време

Зоолошката градина доби шест ноја

Дневник

СЕМЕЈСТВО НОЕВИ НА РАДОСТ НА ДЕЦАТА

Вечер
4 поврзани вести »

Имаме ист газда како и Софрониевска

Време - 06.10.2004

ВМРО-НАРОДНА ПАРТИЈА ОБЕЛОДЕНИ ВМРО-народна партија вчера соопшти дека сопственик на просториите во кои се наоѓа седиштето на оваа партија, во центарот на Скопје, е АД „Трготекстил“. Како доказ за легалноста на договорот со кој е изнајмен просторот од „Трготекстил“ партијата посочува на договорот ...

Просториите на ВМРО-Народна се закупени легално

Утрински

Просторот го изнајмивме како и Ленче Софрониевска

Дневник

СЕДИШТЕТО ВО ПРОСТОРИИ НА "ТРГОТЕКСТИЛ"

Вечер
4 поврзани вести »

Костов ќе поднесе оставка ако успее референдумот

Утрински - 09.10.2004

Премиерот одговараше на повеќе актуелни прашања при вчерашната посета на Валандово и на Гевгелија Костов ги предаде во употреба мостовите на Анска Река и Мрзенска Река, а ја посети браната "Паљурци" и коритото на реката Луда Мара АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Премиерот Хари Костов останува на ставот за ...

Земјоделците што добиле пари по грешка ќе мора да ги вратат

Дневник

ОТВОРЕНИ МОСТОВИТЕ НА АНСКА И МРЗЕНСКА РЕКА

Вечер

Хари Костов во посета на Валандовско-гевгелискиот регион

А1
4 поврзани вести »

Косовските Срби треба сами да донесат одлука дали ќе гласаат

Време - 08.10.2004

РЕАКЦИЈА НА КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР РЕЏЕПИ Косовскиот премиер Бајрам Реџепи вчера изјавил дека е неприфатливо Србите во покраината да добиваат политички налози од Белград и нагласил дека тие треба сами да донесат одлука дали ќе учествуваат на изборите.

Тадиќ вели дека независно Косово е неприфатливо за Белград

Дневник

Тадиќ ги повика косовските Срби да гласаат

Време

Косовските Срби треба да гласаат

Дневник
4 поврзани вести »