TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-10-04 до 2004-10-10

"Златна камера 300" за германецот Рајнер Клаусман

Вест - 04.10.2004

ЗАВРШИ ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКА КАМЕРА "БРАЌА МАНАКИ" Првата награда германскиот директор на фотографија ја доби за филмот "Со глава в sид, а втората и третата награда им припаднаа на Гјула Падош за унгарскиот филм "Контрола" и на австриецот Мартин Гшалхт за "Хотел".

„Златната камера 300“ за Рајнер Клаусман од Германија

Време

'Златна камера 300" за 'Со глава в ѕид"

Утрински

Германскиот снимател Рајнер Клаусман добитник на Златна камера 300

Дневник
4 поврзани вести »

Скопјани не сакаат да пешачат

Вест - 04.10.2004

Помала група луѓе вчера во Скопје го одбележаа Светскиот ден на пешачењето - 3 октомври. Тие во 11 часот од плоштадот Македонија пеш тргаа по десната патека на Кејот на Вардар, во насока на хотелот "Александар палас" до собирното место СРЦ "Влае".

Скопјани пешачеа со ГАРД

Време

Одбележан Светскиот ден на пешачењето

Утрински

Скопјани организирано го изодеа Кејот

Дневник
4 поврзани вести »

Ни ирачката полиција не знае ништо за киднапираните Македонци во Ирак

Вест - 05.10.2004

МИНИСТЕРОТ АВРАМОВСКИ КОНТАКТИРАЛ СО ИРАЧКОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ Министерот за внатрешни работи Силјан Аврамовски, во текот на викендот, информираат од МВР, имал телефонски разговор со д-р Сабах Кадхим, виш советник во кабинетот на министерот за внатрешни работи на Ирак, кој му ...

Ирачката полиција нема нови сознанија за киднапираните кумановци

Утрински

Ирак нема информации за киднапираните Кумановци

А1

АВРАМОВСКИ И КАДХИМ ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВАРАЛЕ ЗА КИДНАПИРАНИТЕ МАКЕДОНЦИ ВО ИРАК

Канал5
4 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Излез од кризата е во девалвација на денарот

Вест - 05.10.2004

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека Македонија годинава ќе забележи вкупен пад на Бруто домашниот производ со оглед на последните податоци што ги објави Државниот завод за статистика."Кога БДП бележи пад во првите два квартала од годинава, треба и официјално да се прогласи дека земјата е во рецесија.

До крајот на годината вкупен пад на економијата

Време

Славески: Треба и официјално да се прогласи рецесија

Утрински

Славески: „Македонија ќе ја заврши годината со вкупен пад на БДП“

А1
4 поврзани вести »

Уапсени десетици странскиплатеници во Самара

Дневник - 06.10.2004

ВОЈНА ВО ИРАК Ирачката војска уапси четириесетина странски војници за време на офанзивата врз ирачкиот бунтовнички град Самара, јави Ројтерс. Ирачкиот министер за одбрана Хазим ал Шалаан рече дека меѓу уапсените има 18 Египќани, 18 Суданци и еден Тунишанец.

Американските и Ирачките војници ја зазедоа Самара

Вест

Американската војска го крши ирачкиот отпор

Дневник

ВОЈНАТА ЗА САМАРА ЗЕДЕ 125 ЖИВОТИ

Вечер
4 поврзани вести »

Бавно фаќање приклуЧок со светските трендови

Утрински - 09.10.2004

Актуелните гласни размислувања на тема „културен туризам" Катерина Богоева Форумот "Искуства и предизвици на културниот туризам во Македонија" кој пред два дена се одржа во Скопје, на едно место успеа да собере преставници на две ресорни министерства (за култура и економија), на туристичките ...

На Македонија и недостига промоција

Време

Презентација на сочуваните културни вредности

Утрински

СТАРИТЕ ЦИВИЛИЗАЦИИ - ЦЕЛ НА ТУРИСТИТЕ

Вечер
4 поврзани вести »

Прогласувањето на шампионите одложено

Вест - 04.10.2004

АВТОМОБИЛИЗАМ - ДРЖАВЕН ШАМПИОНАТ НА КРУЖНИ ПАТЕКИ Мијалче Василевски од Импегна рејсинг победи во најинтересната прва класа (до 1.150 кубици) на четвртата трка од државниот шампионат во автомобилизам на кружни патеки што се возеше пред зградата на МРТВ во Ско Мијалче Василевски од Импегна рејсинг ...

Василевски изненади кај "југовците"

Утрински

Половина југовци не ја завршија трката

Дневник

ШАМПИОНИТЕ СЕ УШТЕ НЕИЗВЕСНИ

Вечер
4 поврзани вести »

Две девојки се онесвестија за "Супермен"

Вест - 04.10.2004

СРПСКАТА SВЕЗДА ЖЕЉКО ЈОКСИМОВИЌ ГО ПРЕПОЛНИ СКОПСКОТО САЈМИШТЕ "Прекрасни сте. Ајде да ги видам рачињата. Ова е од длабочината на срцето", повторуваше завчера на концертот на Скопскиот саем Жељко Јоксимовиќ, а две девојки се онесвестија. "Прекрасни сте. Ајде да ги видам рачињата.

"Лане моје" го крена Скопје на нозе

Дневник

ЖЕЉКО ГО ОТКАЧИ ОРЦЕ!

Вечер

МУЗИЧКИ УРАГАН НА СКОПСКИ САЕМ

Вечер
4 поврзани вести »

Џамијата во Шутка се гради со рекет

Дневник - 09.10.2004

ПОРАНЕШНИОТ ПРАТЕНИК АМДИ БАЈРАМ ОБВИНУВА Поранешниот пратеник од Шуто Оризари Амди Бајрам обвинува дека општината Шуто Оризари ја гради новата џамија во Шутка со рекет. Според него, изградбата на новиот верски храм е очајнички потег на Обединетата партија на Ромите за подобрување на нивниот ...

Кривични пријави за градителите на дивата џамија

Дневник

Амди Бајрам во џамијата ги пушта само оние што го почитуваат

Вест

Градат џамија, па ќе молат за дозвола

Дневник
4 поврзани вести »

Пад од четири места за Македонија

Вест - 07.10.2004

ФИФА РАНГ-ЛИСТА Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од четири места на ранг-листата на ФИФА за месец октомври и сега се наоѓа на 92. позиција. Во периодот од последното рангирање одигравме само еден меч, и тоа на гости против Романија, кој го загубивме со 2:1.

Македонија повторно на 92. место

Време

Македонија падна за четири места и сега е 92.

Утрински

Македонија падна четири, Холандија скокна едно место

Дневник
4 поврзани вести »