TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Вардар Осигурување го добија прволигашкото дерби

А1 - 14.11.2004

Koшаркарите на Вардар Осигурување го добија прволигашкото дерби од шестото коло со Поло Трејд во Струмица. Со Фершпед Работнички се на врвот на табелата единствени непоразени екипи досега. Поло Трејд - Вардар Осигурување ...

Четврта победа на Поло трејд

Вест

Поло трејд лесно против Фаворити

Време

Полесен тренинг за струмичани

Дневник
4 поврзани вести »

Скопје не е непријател, но САД прават проблем

Време - 08.11.2004

ПРОТЕСТ ВО СОЛУН Во Солун вчера се одржа протест против американската одлука за признавање на уставното име на Република Македонија, кој го организираше екстремно десничарската партија Народно православно движење (ЛАОС). Протестот, на кој учествуваа околу 1.000 луѓе, се одржа пред споменикот на ...

2500 националисти протестираа пред споменикот на Александар Македонски

Вест

Во Солун демонстрираа 2.500 луѓе

Утрински

На протестот во Солун еден пајтон луѓе

Дневник
4 поврзани вести »

Болните ќе останат без ветените лекови

Време - 12.11.2004

ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА ШЕСТ МЕСЕЦИ „ПОД МРАЗ“ Даниела Алексоска Членовите на комисијата за позитивната листа од медиумите дознале за своето разрешување. Тие велат дека до вчера немале добиено никаков допис од Министерството за здравство за привременото укинување на комисијата.

Сељмани ја разреши комисијата за позитивната листа

Време

Сељмани ги распушти експертите за избор на бесплатни лекови

Вест

Селмани ја распушти Комисијата за позитивната листа

Утрински
4 поврзани вести »

Голем рок концерт на плоштадот во Скопје

А1 - 13.11.2004

Овде веќе пристигнуваат скопјани, во очекување на големиот концерт. Со тоа Скопје, всушност, ќе го заврши денешното одбележување на 60-годишнината од своето ослободување. На овој голем рок концерт ќе настапат групите Строј од Словенија, Забрањено пушење од БиХ, Електрични оргазам од Белград и за ...

„Строј“, „Оргазам“, „Пушење“ и „Архангел“ за ослободувањето на Скопје

Време

Плоштадот ќе грми од рок

Дневник

Концерти, изложби и трки за празникот на Скопје

Дневник
4 поврзани вести »

Џексон: „Признавањето под уставно име ќе донесе стабилност“

А1 - 14.11.2004

Признавањето на Македонија под уставното име ќе донесе стабилност на балканот, а тоа во исто време е индикација за сериозноста со која САД влегува во наредната година кога ќе треба да се решава финалниот статус на отворените прашања во регионот.

За името со Грција ќе се преговара во Обединетите нации

Утрински

Со светот ќе комуницираме под уставното име

Дневник

Американското „железо“ да се искова додека е жешко

Време
4 поврзани вести »

Работнички си поигруваше со Силекс

Време - 11.11.2004

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА, 13. КОЛО Актуелниот лидер Работнички Кометал си поигра со поранешниот македонски шампион Силекс, победувајќи го вчера со 3-0, тотално надигрувајќи го противникот во меч од 13. коло од Првата фудбалска лига.

ГОЛЕМ ПРЕСВРТ ВО МАЏАРИ

Вечер

Петревски вторпат за пет дена е херојот на Маџари С.

А1

Петревски од Маџари падна во несвест од радост

Вест
4 поврзани вести »

Судијка во Романија доби отказ оти глумела во порно филм

Вест - 13.11.2004

Букурешт, - Судијка во Романија е разрешена од должноста, отако по долг спор, судските власти утврдиле дека учествувала во порно филм. Симона Лунгу, судијка во Букурешт, прво демантиреше, дека играла во филм наменет за дистрибуција во Данска.

Судијка во Романија разрешена од должноста

Време

Романска судијка била порноѕвезда

Дневник
3 поврзани вести »

Развеселен полицаец со службен пиштол ранил сват

Вест - 11.11.2004

КРВАВА СЕМЕЈНА ВЕСЕЛБА ВО СКОПСКОТО СЕЛО СТАЈКОВЦИ Полицаец кој бил на веридба на својот брат, развеселен со службениот пиштол тешко ранил сват. Веднаш по настанот ранетото 28-годишно момче било пренесено во Градската општа болница.

ПОЛИЦАЕЦ СО ПИШТОЛ РАНИЛ ГОСТИН

Вечер

Полицаец ранил гостин на веридбата на својот брат

А1
3 поврзани вести »

Работнички го изненади Фармахем

Вест - 09.11.2004

ПИНГ - ПОНГ - СУПЕР ЛИГА, 1. КОЛО Во првото коло од новоформираната Супер лига во понг-понг се случи и првото изнеандување. Работнички во интерсен и неизвесен меч со 5:4 го совлада довчерашниот лидер на табелата и кандидат за титулата Фармахем.

Југококта и Пелистер победуваат

Време

Работнички го изненади Фармахем

Дневник
3 поврзани вести »

Владимир Георгиев убедливо најдобар

Вест - 10.11.2004

ИЗБОР НА СПОРТИСТ ЗА ОКТОМВРИ Освојувачот на сребрениот медал на третата табла од шаховската Олимпијада во Калвија, Шпанија, Владимир Георгиев е избран за најдобар спортист за месец октомври. Второпласирана е кик-боксерка Даниела Лазаревска, а на третото место е фудбалскиот репрезентативец и член ...

Владимир Георгиев најдобар за октомври

Време

Владимир Георгиев спортист за месец октомври 2004 година

А1
3 поврзани вести »