TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Банкарските камати не се менуваат

Вест - 13.11.2004

НАРОДНА БАНКА СО ПОГОЛЕМИ КАМАТИ ПОВЛЕКУВА ВИШОК ДЕНАРИ ВО ОПТЕК Банките велат дека не е фер сега да ги менуваат каматите, но за идните пласмани ќе размислат дали тие ќе бидат со 9 отсто, или слободните пари ќе ги пренасочат кон Народна банка, која сега им дава повисока камата Банките нема да ја ...

Деловните луѓе револтирани што каматите одат нагоре

Утрински

Банките ги зголемуваат каматите за минимум два отсто

Дневник

Од јануари кредитите со повисоки камати?

Вечер

Деловните банки нема да ги зголемат каматите за кредити

А1

Време Утрински Дневник Канал5 А1

10 поврзани вести »

Новицки најдобар сезонава за прв пораз на Шекил во Мајами

Време - 13.11.2004

НБА - РЕГУЛАРНА СЕЗОНА Дирк Новицки постигна 41 поен, рекордни во НБА сезонава, а Маркис Даниелс стартуваше со 14 од своите 22 коша во првата четвртина за победа на Далас маверикс со 113-93 над досега непоразениот Мајами хит.

Новицки со 41 поен ги олади "жешките"

Утрински

Новицки се погрижи да падне и Мајами

Дневник

Прв пораз на Мајами во новата НБА сезона

А1

Прекинати сериите на Јута, Феникс и Индијана

Утрински

Време Утрински Дневник Вечер Утрински

10 поврзани вести »

Браво Калиопи

Вест - 12.11.2004

Солзи, бакнежи, емоции, многу љубов и музика. Поп sвездата Калиопи завчера во Универзална сала уште еднаш докажа дека едноставно може се. Полна сала со публика, светулки и песни кои ја исполнуваат душата отпеани во речиси тричасовниот концерт, последен од мини анплагд турнејата.

Пурпурни дождови од интимни емоции

Дневник

Маестрален крај на турнејата

Вечер

Калиопи и Васил прават свадба

Вест

Изложба и аукциска продажба на детски цртежи

Дневник

Вест Дневник Дневник Вечер

9 поврзани вести »

Прв пораз на Индијана сезонава и тоа највисок во историјата

Вест - 12.11.2004

НБА Лос Анџелес Клиперс е тимот кој и го нанесе првиот пораз на Индијана во новата сезона, совладувајќи ја во Индијанаполис со 102:68. Овој пораз од 34 поени разлика е најголемиот на домашен терен во клупската исто Лос Анџелес Клиперс е тимот кој и го нанесе првиот пораз на Индијана во новата ...

Кливленд победи иако губеше со 19 разлика

Време

Индијана постигна неверојатни 7 поени за една четвртина

Дневник

Индијана ги скалпира и волците

Време

Индијана се одбрани од наездата на "волците"

Утрински

Дневник Време Дневник Дневник

9 поврзани вести »

УНМИК и КФОР треба да останат

Дневник - 13.11.2004

Обединетите нации и НАТО треба да продолжат со мисиите на Косово во овој деликатен период за покраината, изјави шефот на УНМИК Сорен Јенсен Петерсен, јави Макфакс. Петерсен за време на посетата на Брисел побарал НАТО засега да не го намалува бројот на своите војници во мисијата на ...

Правна рамка за трансферот на затвореници со Косово

Дневник

Македонија и УНМИК потпишаа писма за трансфер на затвореници

А1

Нашите фирми со извоз го „растурија“ Косово

Време

ПОТПИШАН ПРОТОКОЛ ЗА ТРАНСФЕР НА ОСУДЕНИ ЛИЦА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И УНМИК НА КОСОВО

Канал5

А1 Време Време

8 поврзани вести »

„Хералд" се коригира за Керим

Утрински - 12.11.2004

Исправка ?Интернешенел хералд трибјун" во своето интернет издание внесе исправка во текстот за странските инвестиции во источноевропските медиуми објавен во понеделникот, а кој предизвика големо внимание во земјава поради некои претенциозни изјави со тешки квалификации изречени од Владимир Милчин, ...

Плуканките на стрина Милчин

Дневник

"Хералд" се пере

Дневник

Владимир Милчин: Авторката на „Хералд трибјун" ја превиде разликата

Утрински

Кукавичките јајца на Милчин

Утрински

Утрински Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Датумот за изборот на нов лидер на СДСМ ќе биде познат идната недела?

Утрински - 13.11.2004

Претседателството на социјалдемократите в понеделник или во вторник ќе му достави предлог на ЦО за свикување вонреден конгрес Амбасадорот Ханџиски вчера не беше достапен за коментар на најавите на одредени структури во СДСМ дека и тој би можел да се вмеша во борбата за претседател Борис Георгиевски ...

Шеќеринска или Бучковски против Петковски или Поповски

Време

Дали Црвенковски или партијата ќе ја донесе конечната одлука за лидер на СДСМ

Утрински

Конгресот на ВМРО-Народна во декември

Вечер

Во СДСМ битка кој да биде лидер на партијата

А1

Време Утрински Вечер

8 поврзани вести »

Г.Г. Стефан им го честиташе Рамазан Бајрам верниците со исламска вероисповед

А1 - 14.11.2004

Поглаварот на Македонската православна црква му го честиташе прославувањето на Рамазан Бајрам на претседателот на исламската верска заедница. Верата во бога, мирот и љубовта треба да ги обединува сите верници, го објасни овој чекор Господин Господин Стефан.

Исламските верници го слават Рамазан Бајрам

А1

Поглаварот на ИВЗ Ефенди Емини го празнува Рамазан Бајрам

Канал5

Честитка за Рамазан од Реис Ул Улема Ефенди Емини

А1

Поглаварот Емини меѓу верниците и пучистите

Дневник

Утрински Канал5 Утрински

8 поврзани вести »

Војната ќе ја поскапе чоколадата

Време - 11.11.2004

БРЕГОТ НА СЛОНОВАТА КОСКА Франција вчера испратила авиони за извлекување на своите граѓани од Брегот на Слоновата Коска, африканска држава што е најголем извезувач на какао во светот. Истовремено илјадници граѓани на таа држава ги преминале границите за да избегаат од насилствата, кои досега однеле ...

Франција му испрати тенкови на Гбагбо

Време

Претседателот Лорент Гбагбо ја оправда воената интервенција

Утрински

Француски тенкови пред претседателската резиденција во Абиџан

А1

Франција со екстра трупи на Брегот на слоновата коска

Вест

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Сините картони ќе ги носи поштарот

Време - 11.11.2004

ОД ДЕКЕМВРИ Невработените лица од декември сините картони за здравствено осигурување ќе ги добиваат по пошта преку АД „Македонски пошти“. Картончињата ќе добијат нов дизајн и мала измена на податоците. Досега сините картони ги печатеше Фондот за здравствено осигурување, а ги доставуваше Агенцијата ...

Невработените ќе добиваат сини картони во плик по пошта

Утрински

Невработените ќе добиваатсини картони по пошта

Дневник

СИНИ КАРТОНИ ПРЕКУ ПОШТА

Вечер

Сините картони за невработените дома ќе ги носи поштарот

А1

А1 Канал5

7 поврзани вести »