TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Леонид Гајдаџиев веќе не е претседател на КФМ

А1 - 13.11.2004

Леонид Гајдаџиев веќе не е претседател на Кошаркарската федерација. На незадоволните клубови им успеа од трет пат да го сменат откако претходно во неговиот мандат, два обида завршија неуспешно. Изборот за нов претседател е закажан за по две недели. Главен фаворит за функцијата е Драгољуб Арсовски.

Леон по втор пат ја тестира довербата

Вест

Му дојде крајот на Гајдаџиев?

Време

Леонид Гајдаџиев на проверка пред клубовите

Утрински

Клубовите ќе гласаат за доверба на Гајдаџиев

Дневник
5 поврзани вести »

Две кривични пријави за насилникот што пукал на полицајци

Време - 09.11.2004

ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО СОПИШТЕ Скопската полиција поднела две кривични пријави против скопјанецот Љубе Милевски, кој со ловечка пушка пукал кон тројца полицајци што сакале да го приведат. Како што информираат од МВР, против него биле поднесени кривични пријави за убиство во обид и за недозволено ...

Пукал во полицајци оти сакале да го приведат

Вест

Пукал во полицајци што сакале да го приведат

Време

Осуден пукал со ловечка пушка во полицајци

Дневник

СО ЛОВЕЧКА ПУШКА ПУКАЛ ВО ПОЛИЦАЈЦИ

Вечер
5 поврзани вести »

Партизаните беспоштедно јуришаа кон слободата

Време - 13.11.2004

СКОПЈЕ ПРОСЛАВУВА 60 ГОДИНИ ОД ОСЛОБОДУВАЊЕТО Елена Ристеска Четири ударни бригади, на 13 ноември пред точно 60 години извојуваа победа над германските окупаторски сили и на Скопје му ја донесоа долгопосакуваната слобода. Граѓаните ги дочекаа ослободителите со солзи-радосници и пееја собрани на ...

Битката за „Матка" беше пресудна за ослободувањето на Скопје

Утрински

Со Скопје се ослободуваше и Македонија

Утрински

СПАСУВАЊЕТО НА БРАНАТА МАТКА- ГЛАВНА ЦЕЛ

Вечер

На јуриш, до слободно Скопје

Дневник
5 поврзани вести »

Дебаклот на ОИ е последица на стагнацијата на нашиот спорт

Вест - 10.11.2004

ОЛИМПИЗАМ - СЕДНИЦА НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА МОК Управниот одбор на Македонскиот олимписки комитет на вчерашната своја седница како целосно неуспешен го оцени настапот на нашите спортисти на ЛОИ во Атина и ја презеде одговорноста за овој дебакл.

Ѓурчиновски побара кадровски промени, Циев прв го послуша

Утрински

Наместо најдобри, најслаби Игри досега

Дневник

Олимпијадата беше за нас неуспешна поради неповолната ситуација нашиот спорт“

А1

Олимпијците го бараат своето, МОК го давал туѓото?!

Дневник
5 поврзани вести »

Индепендент: „Екстремни елементи во Белград подготвуваат воен удар!?“

А1 - 14.11.2004

Британскиот весник „Индепендент“ пишува денеска дека во Белград „се шпекулира, оти екстремни елементи во воените редови, можеби, размислуваат дури и за воен удар, за да ја избегнат чистката“ поради аферата Топчидер. Весникот во текстот од дописникот од Белград, ги обработува настаните поврзани со ...

Гардистите на Топчидер убиени со НАТО-пушка

Дневник

„Глас јавности“: Гардистите на Топчидер биле убиени со НАТО пушка

А1

Стражарите во Топчидер,сепак, биле ликвидирани

Дневник

Загинувањето на војниците во „Топчидер“ би можело да биде убиство

А1
5 поврзани вести »

Радиоактивен воз прегазил екологист

Време - 09.11.2004

ФРАНЦИЈА Воз што пренесувал нуклеарен отпад од нуклеарната централа „Ла хаг“ завчера прегазил екологист што се врзал за шините за да го запре товарот, јави новинската агенција АФП. Екологистот со синџири се врзал за шините близу градот Нанси, во северна Франција. Машиновозачот не запрел навреме.

Воз прегазил дете

Време

Воз прегази 12-годишно дете

Вест

ВОЗ ПРЕГАЗИ ДВАНАЕСЕТГОДИШ НО ДЕТЕ

Вечер

Воз прегази 12-годишно момче кај скопско Ново Село

А1
5 поврзани вести »

Одбојкарско дерби во Струмица

Време - 13.11.2004

СПОРТСКИ ВИКЕНД КОШАРКА: Прва лига, мажи, 6. коло, сабота: Маврово - МЗТ Скопје (18 ч.), Неготино - ФОН (18 ч.), Линеа - Ф. Работнички ("Јане Сандански", 18.30 ч.), Полотрејд - Вардар О. (18 ч.). Недела: Фаворити - С. Ш. Карпош ("Јане Сандански", 18 ч.). ОДБОЈКА: Прва лига, мажи, 5.

Младите вардарци гости во Прилеп

Дневник

Вардар подобар од Шкендија во дербито

Вест

Работнички Ф. загуби сет во Струмица

Време

Работнички Ф. во Струмица го изгуби првиот сет

Дневник
5 поврзани вести »

Полицијата спие, Градот решен да ископа дупка на Плоштадот

Вест - 12.11.2004

НОВИОТ ПЛОЧНИК НА МАКЕДОНИЈА ПРЕТВОРЕН ВО ПРОМЕТНА УЛИЦА Од полиција велат дека редовно ги казнуваат несовесните возачи, но Плоштадот, пак, секој ден е полн со коли, па Градот не се откажува од идејата да ископа длабока дупка за да ги спречи возилата да влегуваат на пл Градот не се откажува од ...

Ќе се копа дупка на плоштадот!

Вест

На плоштадот нема место за политичари

Дневник

Плоштад за селективна употреба

Дневник

Пенов го дал Плоштадот за културно-забавен живот

Вест
5 поврзани вести »

Британскиот прагматизам ќе помогне за името

Време - 12.11.2004

ДОНАЛД АНДЕРСОН Британската комисија за надворешна политика нема став за прашањето за признавање на земјава под уставното име Република Македонија. Но, официјален Лондон има голема желба да и помогне на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и кон НАТО, изјави Доналд Андерсон, претседателот на ...

Македонија смета на британска поддршка за НАТО

Утрински

Од Андерсон било побарано да го следи примерот на САД

А1

Британска парламентарна делегација во посета на Македонија

Време

Доналд Aндерсон, вашата земја ја потврди определбата да ги стори потребните реформи за влез во Европската унија и НАТО

Канал5
5 поврзани вести »

Судиите Георгиевски и Трпчевски казнети пет месеци

Вест - 12.11.2004

ПРЕКИНАТИОТ МЕЧ ТК БРЕНД-МЛАДОСТ ДОБИ РАЗВРСКА Комисијата за спроведување натпревари на РФМ изрече ригорозни казни за дел од актерите на прекинатиот суперлигашки натпревар од 6. коло помеѓу Тутунски комбинат Бренд и Младост. Комисијата притоа не ги поштеди ниту судиите на овој меч, ниту ...

Младост казнет со минус бод и 100.000 денари

Утрински

Младост казнета со 100.000 денари

Вечер

Натпреварот ТК Бренд - Младост регистриран со 10:0 за прилепчани

А1

Судиите Георгиевски и Трпчевски пак во главна улога

Вест
5 поврзани вести »