TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Љубчо на распит пред хашките истражители?!

Вечер - 13.11.2004

Хашките истражители, вчера во канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци, на разговор го повикале експремиерот Љубчо Георгиевски. Лидерот на новоформираната Народна партија, Георгиевски, бил повикан на разговор за случајот "Љуботен", дознава "Вечер" од свои извори од УНХЦР.

Македонците ја загубија последната карта

Време

Георгиевски: Резулатот од референдумот е едноставно лош

Вест

Љубчо и Тито

Вест

Власта дезинформира за одзивот

Дневник
5 поврзани вести »

Притворени двајца малолетници за напад на таксист

Вест - 10.11.2004

ВО АКЦИЈА НА ТЕТОВСКАТА ПОЛИЦИЈА Уапсени се Е.Б.(16) и Е.К. (16) и двајцата од гостиварското село Здуње,а се трага по Н.М. кој и натаму е во бегство. Тие во саботата нападнале таксист му го одзеле возилото па откако се превртеле со автомобилот, со Двајца малолетни разбојници во саботата биле лишени ...

Притворени малолетни разбојници

Време

Ограбиле таксист, а потоа му го превртиле возилото

Дневник

Во градот недостигаат обележани такси-стојалишта

Време

СКОПЈАНИ СЕ ПОЧЕСТО ЌЕ ОДАТ ПЕШ

Вечер
5 поврзани вести »

Гимназијалки се избоделе со нож

Вест - 12.11.2004

КРВАВА ТЕПАЧКА ВО СКОПСКАТА ГИМНАЗИЈА "КОЧО РАЦИН" Причина за расправијата било тоа што претходниот ден Е.Ј., И.Р.и М.Т. не им дозволиле на останатите ученички да влезат во гимназијата бидејќи доцнеле повеќе од 10 минути на првиот час, па другиот ден тие дошле со Три гимназијалки од гимназијата ...

Пет девојчиња исекле три соученички со италијански "скакулец"

Дневник

Ученички се тепале со клоци и тупаници, а користеле и ножеви

Вечер

Девојки се избоделе со нож поради момчиња

А1

Три повредени од кои една потешко е епилогот од вчерашната тепачка меѓу ученички од ДСУ Кочо Рацин.

Канал5
5 поврзани вести »

ДПМНЕ: „Владата да ги преземе сите мерки потребни за безбедноста“

А1 - 14.11.2004

ВМРО-ДПМНЕ смета дека безбедносната состојба во државата се влошува и го повика МВР, а посебно премиерот Хари Костов да преземат мерки за отстранување на заканите по безбедноста на граѓаните. Според оваа партија се почесто се случуваат напади на патот Скопје-Тетово, се ограбуваат банки и бензиски ...

ВМРО – ДПМНЕ за безбедносната состојба

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: ДИК навивач на СДСМ

Вест

Оставки од ДИК

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Пендаровски

А1
5 поврзани вести »

Боцевски подобар од Илиевски, но Олимпија загуби од Барселона

Време - 13.11.2004

КОШАРКА - ЕВРОЛИГА Душан Боцевски го надигра Владо Илиевски, но неговата Унион Олимија беше поразена на домашен терен од Барселона со 69-83 во дуелот на „македонските“ екипи во 2. коло на Евролигата на УЛЕБ. Другите двајца наши претставници, Врбица Стефанов (Монтепаски Сиена) и Предраг Самарџиски ...

Илиевски подобар од Боцевски

Вест

На победа се радуваше само Илиевски

Дневник

Стефанов и Сиена паднаа на второто место

Време

Порази за Боцевски и Стефанов

Вест
5 поврзани вести »

Миомир Жужул скандал-мајстор во хрватската влада

Утрински - 11.11.2004

Шефот на дипломатијата на Хрватска ја потресе земјата со уште една афера Министерот за надворешни работи е обвинет за злоупотреба на функцијата и за земање мито ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Првиот човек на хрватската дипломатија, Миомир Жужул, станува скандал-мајстор во владата на Иво Санадер.

Шефот на хрватската дипломатија обвинет за мито и корупција

Вест

Шефот на хрватскатадипломатија земал мито

Дневник

Миомир Жужул обвинет за мито и корупција

А1
4 поврзани вести »

Мирко Христов и се предал на полицијата

Време - 08.11.2004

ПО БЕГСТВОТО ОД ШТИПСКИОТ ЗАТВОР Струмичанецот Мирко Христов и се предал на струмичката полиција во саботата попладне. Надлежните од штипскиот затвор по него распишаа потерница откако, наводно, избегал оттаму на 1 ноември годинава.

Мирко Христов и се предаде на полицијата

Вест

Мирко Христов самиот се пријавил на полицијата

Дневник

МИРКО ХРИСТОВ СПРОВЕДЕН ВО ШТИПСКИОТ ЗАТВОР

Вечер
4 поврзани вести »

Оставка на архитектот на војната против тероризмот

Време - 11.11.2004

ВО ВТОРИОТ МАНДАТ НА БУШ Американскиот јавен обвинител Џон Ешкрофт, еден од главните архитекти на војната против тероризмот, поднесе оставка. Ешкрофт (62) во пет страници му објаснува на претседателот зошто ја напушта функцијата, наведувајќи дека своите таленти сака да ги насочи кон други отворени ...

Почнаа смените во кабинетот на Буш

Утрински

ПРВИ ПОВЛЕКОА ЕШКРОФТ И ЕВАНС

Вечер

Оставки поднесоа американските секретари за правда и за економија

А1
4 поврзани вести »

Баучер: Македонските граѓани донесоа мудра и храбра одлука

Утрински - 10.11.2004

Стејт департментот го поздрави резултатот од неделниот референдум во земјава ВаШингтон - Стејт департментот го поздрави исходот од неделниот референдум во Македонија, оценувајќи дека македонските граѓани ја потврдија "цврстата решеност" за евроатланската интеграција, јави Радио Глас на Америка, ...

ГРАЃАНИТЕ ДОНЕСОА ХРАБРА И МУДРА ОДЛУКА

Вечер

Стејт департментот го поздрави резултатот од референдумот

А1

БАУЧЕР: РЕЗУЛТАТОТ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ ПОТВРДА ЗА РЕШЕНОСТА ДА СЕ ПРОДОЛЖИ КОН ЕВРОАТЛАНТСКА ИНТЕГРАЦИЈА

Канал5
4 поврзани вести »

Одговорите ќе се обработуваат до последен момент

Време - 12.11.2004

ЕВРОПРАШАЛНИКОТ ВО БАРАБАНОТ НА ВЛАДАТА Тимот на Министерството за надворешни работи ги изработи речиси сите одговори од прашалникот на Европската комисија од поглавјето посветено на заедничката надворешна и безбедносна политика, информира Јован Теговски, главен координатор за тоа во МНР.

Брисел бара одговор за Меѓународниот кривичен суд

Утрински

МНР одговори на прашањата и без закон за надворешни

Дневник

Во одговорите на прашалникот нема најави за закон за надворешни работи

А1
4 поврзани вести »