TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2004-11-08 до 2004-11-14

Македонија - домаќин на младински квалификации

Време - 08.11.2004

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА Младинската машка ракометна репрезентација на Македонија ќе биде домаќин на квалификациската група за СП во Унгарија во 2005 година. Ова беше договорено за време на ждрепката во Виена, на која покрај групите за овие квалификации, беа одредени и составите на групите во ...

Тешка задача за младинските селекции

Вест

Најтешка задача за јуниорите

Утрински

Македонија домаќин на младинците

Дневник
4 поврзани вести »

Слабиот долар ги осиромашува македонските фирми

Дневник - 12.11.2004

ИЗВОЗОТ ВО САД НЕРЕНТАБИЛЕН Рекордно ниското ниво на доларот, кој деновиве на светските пазари се менуваше за околу 1,3 долар за едно евро, сериозно им наштетува на домашните компании, кои извезуваат во САД, но и на тие што ја продаваат стоката во долари.

Рекорден пад на доларот во однос на еврото

Дневник

Доларот на најниско ниво во однос на еврото

А1

Доларот со рекордно ниска вредност во однос на еврото

Утрински
4 поврзани вести »

„Хајнекен“ го одложи Собранието

Време - 11.11.2004

СВЕТО ЈАНЕВСКИ УШТЕ Е ПРВ ЧОВЕК НА СКОПСКАТА ПИВАРНИЦА Свето Јаневски останува генерален директор на скопската пиварница, бидејќи вчера не се одржа најавеното собрание на акционерите, кое требаше и официјално да го прифати повлекувањето на актуелниот менаџерски тим од раководните позиции.

Пиварница не го одржа закажаното Собрание на акционери

Утрински

"Кока кола" и "Хајнекен" не дојдоа да го сменат Свето

Дневник

Тихомир Петревски застанува на чело на скопската пиварница?

Дневник
4 поврзани вести »

Телевизиите и радијата нема да емитуваат македонски спотови

Вест - 13.11.2004

АПЕММ СЕ СУДИ СО 12 МУЗИЧКИ ПРОДУЦЕНТИ ЗА 1,1 МИЛИОН ЕВРА Музичките продуценти бараат сите телевизии и радија да им платат вкупно 1,1 милион евра, АПЕМ одбива и се заканува дека нема да им ги емитува спотовите Асоцијацијата на електронски медиуми на Македонија (АПЕММ) вчера на 12 членки на ...

Продуцентите бараат милион евра од електронските медиуми

Време

Продуцентите бараат 1,1 млн. евра од радијата и телевизиите

Утрински

Здружението на фонограмски продуценти влезе во војна со медиумите

А1
4 поврзани вести »

Странец газдата, странска и цената на струјата

Дневник - 11.11.2004

ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Државата не спроведува приватизација на ЕСМ, туку ги продава стратегиските енергетски објекти, сметаат домашните стручњаци Експертите од австриската Мајнел банк и другите консултанти на Владата, кои го подготвуваат "Електростопанство на Македонија" за приватизација, ...

Општина Гази Баба го тужи ЕСМ

Вест

За време на референдумот немало намерни прекини на струјата

Утрински

Краток прекин на струјата во неколку општини

Дневник
4 поврзани вести »

"Контакт почна во Езерце

Вест - 09.11.2004

Режисерот Сергеј Станојковски и директорот на фотографија Томислав Пинтер го думаат филмот Првата клапа на филмот "Контакт" кој го режира Сергеј Станојковски падна вчера во кафаната "Езерце" во Градски парк. Сцената што се снимаше прва ги прикажува бившата пациентка на психијатрија Жана (Лабина ...

Почна снимањето на "Контакт"

Дневник

Стартуваше снимањето на новиот македонски филм „Контакт“

А1

Прва клапа на "Контакт"

Вест
4 поврзани вести »

Борбата против корупцијата е шминка на функционерите

Време - 11.11.2004

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ИООМ Политичарите имаат големи права и многу често ги злоупотребуваат, што е директна причина за корупција во општеството, вели Никола Тупанчевски, професор по кривично право. Експертите вчера повторно укажаа дека корупцијата во македонското општество е се поприсутна.

Корупцијата е заштитена како со панцир

Утрински

КОРУПЦИЈАТА ГО ПОДМАЧКУВА БИЗНИСТО

Вечер

Зошто борбата против корупцијата не дава резултати?

А1
4 поврзани вести »

Скапите коли ќе бидат уште поскапи

Вест - 12.11.2004

УВОЗНИЦИТЕ РЕАГИРААТ ЗА ВОВЕДУВАЊЕТО АКЦИЗА ЗА АВТОМОБИЛИТЕ Увозниците на автомбили преку својата групација ќе побараат итна средба со министерот за финансии Никола Поповски, по најавата за воведување акциза за автомобилите над 1.500 кубици.

Помалата царина за автомобили ќе се надоместува со „трошарина"?

Утрински

Природните сокови со 6 отсто царина

Вест

Се намалуваат царините за новите автомобили

Вест
4 поврзани вести »

За Каранфилов - наградата „13 Ноември“

Време - 13.11.2004

СОЈУЗ НА СПОРТОВИ НА СКОПЈЕ Ванчо Каранфилов, освојувачот на сребрен медал на Параолимписките игри (ПОИ) во Атина, кои завршија во септември, е добитник на наградата „13 Ноември“, која ја доделува Сојузот на спортови на Скопје. Каранфилов ја доби наградата за најдобар спортист на Скопје.

Главното признание за Каранфилов

Вест

Наградата за Каранфилов

Дневник

Врачени 13-ноемвриските награди за најдобри резултати

А1
4 поврзани вести »

Врвот на СДСМ ќе расправа за оставката на Костов

А1 - 14.11.2004

Црвенковски, Костов заедно со потпретседателите на СДСМ доцна вечерва ќе се состанат и ќе расправаат за оставката со која се закани премиерот Костов. Како што веќе објави А1, Костов најавил дека ќе поднесе оставка, доколку не му се дозволи сам да одлучува во владата.

Премиерот Хари Костов најавува оставка поради судир со ДУИ за буџетот, тврдат владини извори за Канал 5

Канал5

Премиерот Костов со нова закана за оставка

А1

Има ли Владата премиер?

Дневник
4 поврзани вести »