TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

По Романија, птичји грип и во Турција

А1 - 09.10.2005

Најмалку две илјади мисирки угинаа од болеста птичји грип во западниот дел од Турција, јави синоќа Си-ен-Ен Турк. Тоа е прв случај на појава на таа болест во Турција. „Во петокот за несреќа, откривме случај на птичји грип. Се е под контрола, преземени се сите заштитни мерки за да се спречи ...

Унгарија произведе ефикасна вакцина против птичјиот грип

Макфакс

ООН - Секоја држава да именува министер за птичји грип

Макфакс

Полска, Чешка и Словачка во паника поради можен птичји грип

Макфакс

ЕУ се сомнева на постоење птичји грип во Македонија

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

48 поврзани вести »

Вакцината против менингитис се уште ни е во "пелени"

Вечер - 08.10.2005

Вакцината против менингитис е во препорачаниот пакет на СЗО за програмска имунизација, меѓутоа нејзиното воведување во задолжителните програми во Македонија не е ниту во пелени. Во моментов се настојува да се доопремат две лаборатории (во РЗЗЗ и Институт за микробиологија), кои се услов за старт на ...

"Електрани" со барање за нови цени?

Вечер

Ограбена менувачницата "Желка"

Вечер

Потврдено доаѓањето на "Енерго Тус" и "Лукоил"

Вечер

"Ова е фудбал" и во креветот на Џаникеда

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

47 поврзани вести »

Кол: Преговорите со Турција може да траат меѓу 20 и 30 години

А1 - 08.10.2005

Претседателот на австрискиот парламент, Андреас Кол оцени дека преговорите околу приемот на Турција во Европската унија би можеле да меѓу 20 и 30 години, бидејќи треба да се исполнат сите предуслови. „Уверен сум дека за процесот на преговори нема да бидат доволни 10 години, а почитувањето на ...

Како заканувачката суперсила се претвори во комонвелт

Време

Европскиот пазарлак му помогна на Балканот

Утрински

Де Вилепен: Јас сум за влез на Турција

Утрински

Македонија во ЕУ најрано во 2011?

Вечер

Макфакс А1 Време Утрински Дневник Дневник Вечер Вест

46 поврзани вести »

Белгија парализирана од генерален штрајк

Вест - 08.10.2005

БРИСЕЛ, 8 октомври (Ројтерс) - Работниците во Белгија вчера го почнаа првиот општ штрајк по повеќе од една деценија прекинувајќи го работењето во образовните институции, сообраќајот, државните служби и трго БРИСЕЛ, 8 октомври (Ројтерс) - Работниците во Белгија вчера го почнаа првиот општ штрајк по ...

Штрајк во Брисел, се бара подобро социјално осигурување и пензии

Макфакс

Генерален штрајк во Белгија

Макфакс

Од вчера Клинички центар пак редовно работи

Утрински

Штрајкот во мирување, лекарите в ординации

Дневник

Канал5 Макфакс Макфакс А1 Вест Време Утрински Дневник

42 поврзани вести »

Не се откупува грозјето од оние кои протестирале

А1 - 08.10.2005

„На кого да му го дадам ова грозје јас сега? Договор направен и не сака да го прими грозјето“, изјави Тасо Бошков, лозар од с.Сопот. На 53-годишниот лозар Тасо Бошков од кавадаречкото село Сопот денес му преседна и од грозјето и од „Тиквеш“.

Лозарите прават стратегија да го купат „Тиквеш“

Време

Во Тиквешко неоткупени 15 милиони килограми грозје

Утрински

Тиквешкото грозје оди во Велес

Дневник

Бугарија увезува грозје за преработка

Макфакс

Време Утрински Макфакс А1 Време Утрински Утрински Дневник

39 поврзани вести »

Бугарија - македонски лобист кај НАТО и кај ЕУ

Време - 08.10.2005

СРЕДБА БУЧКОВСКИ - СТАНИШЕВ Македонија може да се надева на целосна поддршка од Бугарија за влегување во НАТО и во ЕУ - порача новиот бугарски премиер Сергеј Станишев на првата средба со македонскиот премиер Владо Бучковски, вчера во Благоевград.

Влезот на Бугарија во ЕУ ќе биде од полза на Македонија

Утрински

За возовите не е доволна само политичка линија

Дневник

Очекуваме бугарско лоби за ЕУ и НАТО

Вечер

Средба на Бучковски со менаџерите на ИНГ банка

Макфакс

Утрински Дневник Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

39 поврзани вести »

Косовските Срби на преговорите ќе патуваат со делегацијата од Белград

Макфакс - 09.10.2005

Белград Претставниците на косовските Срби ќе учествуваат во преговорите за иднината на Косово, но ќе бидат во делегацијата на Србија. “Претставниците на косовските Срби активно ќе учествуваат во престојните преговори за статусот на Косово, но не во состав на косовската делегација, туку на страната ...

Приштина го почитува територијалниот интегритет на Македонија

Макфакс

САД инсистираат на наоѓање на злосторниците

А1

Белград и Приштина подготвени за разговори

А1

Приштина прифаќа само независност

Дневник

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 А1 Време Утрински

39 поврзани вести »

Судот нека каже чии се просториите на СОНК

Време - 08.10.2005

ПРЕВИРАЊА ВО ССМ Двата синдикати на образованието, науката и културата да најдат компромис за синдикалните простории и да почекаат судот да реши дали Дојчин Цветановски и неговите приврзаници или, пак, Веселинка Трајковска и ССМ имаат легитимитет да ги застапуваат интересите на работниците - им ...

Новата претседателка на СОНК доби корпа од Цветановски

Вест

На Владата не и се допаѓаат превирањата во ССМ

Утрински

Цветановски не и ја дава фотелјата на Трајковска

Дневник

На Дојчин му дојде помош од Брисел

Макфакс

Макфакс А1 Време Вест Утрински Дневник Канал5 Макфакс

36 поврзани вести »

Уставот како алиби

Време - 08.10.2005

МЕРИ ЈОРДАНОВСКА По толку расправи - јавни и тајни, по толку караници и политичко-партиски пресметки, конечно се согласивме: реформи во судството ни требаат и треба да се постигнат преку измени во Уставот. Значи главниот проблем, кој се гледаше и од авион, е решен.

Цензусот отпаѓа, на тапет моќта на првиот судија

Време

Пратениците на слепо ќе гласаат за уставните измени

Време

Владата на мака, амандманите дочекани на нож

Утрински

Уставните измени во политички сендвич

Дневник

Вечер Вест Време Утрински Утрински Дневник Дневник Канал5

31 поврзани вести »

СПЦ: Барањето на МПЦ е бесмислено

Време - 08.10.2005

ПОНИШТУВАЊЕ НА ТУСКИ ФЕРМАН Нишкиот владика Иринеј од СПЦ вчера оцени дека е бесмислена намерата на МПЦ да побара од Турција поништување на декретот од 1767 година, со кој е укината охридската архиепископија. „Немам коментар, тоа е нонсенс.

Младите Македонци ја напуштаат МПЦ оти не ги разбираат литургиите

Време

Викарните епископи не се заинтересирани за дијаспората

Утрински

Идејата на МПЦ да бара поништување на декретот од Турција е бесмислена!

Утрински

На МПЦ и требаат и други лобисти

Дневник

Вечер А1 Макфакс Дневник Вечер Време Утрински Дневник

30 поврзани вести »