TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

„Силфида“ првпат во Македонија

Време - 06.10.2005

СЕ ОТВОРА НОВАТА БАЛЕТСКА СЕЗОНА Ангелина Димоска Со премиерната изведба на балетот „Силфида“ вечерва, со почеток во 20 часот, на сцената на МОБ ќе биде отворена новата балетска сезона. Балетот „Силфида“ по кореографија на познатиот белгиски балет-мајстор Огист Бурнанвил првпат ќе биде поставен на ...

Премиера на романтичниот балет "Силфида"

Вест

"Силфида" - првпат на сцената во Македонија

Дневник

Премиера на романтичната сказна "Силфида"

Утрински

Премиера на романтичната "Силфида"

Вечер
5 поврзани вести »

Не се знае дали Красниќи ќе се појави на судењето

А1 - 04.10.2005

Не се знае со сигурност дали Агим Красниќи, човекот кој што ја предводеше вооружената група од Кондово, ќе се појави на 10-ти октомври во скопскиот Основен суд 1. Причина за ова е судската покана, која што Красниќи се уште не ја добил.

Судењето на Красниќи ќе почне на 10 октомври

Утрински

Красниќи на 10 октомври на суд

Дневник

На Красниќи ќе му се суди во ноември

Макфакс

Красниќи бара гаранции од странците

Макфакс
5 поврзани вести »

Затемнување на сонцето

Вест - 04.10.2005

На плоштад Македонија вчера од 10 до 13 часот се чекаше ред низ телескопи и специјални очила да се види затемнувањето на сонцето од месечината. Од Македонија можеше да се види како месечината покрива околу 60 отсто од сонцето.

Скопјани го следеа затемнувањето преку телескопи

Време

Четири и полминутно затемнување на Сонцето

Утрински

Затемнувањето - атрактивно за сите возрасти

Вечер

Затемнувањето на Сонцетоќе се следи од плоштадот

Дневник
5 поврзани вести »

ЈСП двојно ги зголеми казните за шверцерите

Вест - 05.10.2005

ЈСП"Скопје" двојно ги зголеми казните за оние што во автобус ќе бидат фатени без билет. На градските линии патникот што не нема билет контролорите на ЈСП ќе можат на лице место да го казнат со 200 денари, наместо досегашните 100.

Ригорозни казни за возење без билет во автобус

Утрински

Казни за патниците без билет

Дневник

Казнен билет од 200 - 300 денари

Вечер

Казнет контролор на ЈСП

Вечер
5 поврзани вести »

Германските Конзервативци очекуваат дефинитивно повлекување на Шредер

Вест - 07.10.2005

БЕРЛИН, 7 октомври (Ројтерс) - Германските конзервативци очекуваат Герхард Шредер да се повлече по најавените вчерашни преговори за формирање на коалициона влада, отворајќи го патот за Ангела Меркел како иден канцелар и ставајќи и крај на постизборната криза во државата.

Шредер ќе попушти за канцелар?

Вечер

Игра на мачка и глушец за канцелар

Утрински

Герхард Шредер е подготвен да се повлече

Утрински

И Шредер и Меркел се надеваат на Дрезден

Утрински
5 поврзани вести »

Докторите знаеле дека Наташа била повредена од куршум

Дневник - 07.10.2005

СЛУЧАЈ "КМЕТОВСКА" Тројцата хирурзи од Клиниката за торакална хирургија, знаеле дека раната поради која на новогодишната ноќ Наташа Кметовска била примена во болница била од куршум, но не презеле ништо да го лоцираат и да го извадат зрното од нејзиното тело.

Тројца лекари обвинети за смртта на Кметовска

Дневник

Тројца лекари обвинети за случајот Кметовска

А1

Обвинителството бара судска одговорност од лекарите кои се грижеа за Кметовска

Канал5

Докторите знаеле дека Наташа била повредена од куршум

Макфакс
5 поврзани вести »

Комарците се градски, глувците општински

Време - 07.10.2005

СЕ ПОДЕЛИЈА ОБВРСКИТЕ ЗА БОРБА ПРОТИВ ШТЕТНИЦИТЕ Александра Џаџовска Прскањето против комарци останува задача на градската управа, а за уништување на глувците надлежноста ќе ја преземат општините, се договориле градоначалниците на скопските општини на последната средба.

Напролет ќе не јадат глувци

Вечер

Градоначалниците на општините избезумени од глувците

Вест

Дератизацијата и дезинфекцијата се обврски на општините

Утрински

Општините сами ќе се борат со штетниците

Време
5 поврзани вести »

Кавадарчани се „испразнија“ на Телави

Време - 04.10.2005

КУП ЧЕЛИНЏ, 2. КОЛО, МАЖИ ВВ Тиквеш со убедлив триумф над аутсајдерот Телави од Грузија со 55-18 (28-11) се прости од настапите во купот Челинџ за оваа сезона. Во последниот натпревар од групата Б, кој се играше во Нитедал, Норвешка, кавадарчани го декласираа противникот и барем малку го поправија ...

Скопје и ВВ Тиквеш елиминирани

Утрински

ВВ Тиквеш елиминиран

Време

Две победи на Скопје, два пораза на ВВ Тиквеш

Утрински

Кавадарчани се прошетаа до Норвешка

Дневник
5 поврзани вести »

Деноноќно се следи квалитетот на водата во Хром

Време - 08.10.2005

ОТКАКО ГРАЃАНИ ПРОНАШЛЕ ЦРВИ Водата за пиење во населбите Хром и Влае во наредниве денови ќе се анализира по неколку пати дневно за да се утврди дали има опасност од загадување, по пријавите од граѓани дека во водата пронашле бели црвчиња.

Црвите во водата се кампања на производител на минерална вода

Дневник

Водоводната мрежа доверувајте ја на стручни лица!

Вечер

Вонредна состоајба за скопските чешми?

Вечер

Црви во водата за пиење во уште еден стан во Влае

Канал5
5 поврзани вести »

Пет бизнисмени затаиле 150.000 евра данок

Време - 07.10.2005

ДАНОЧНА ПИРАМИДА Пет скопјани сопственици на приватни фирми биле осомничени дека затаиле данок од преку 9,6 милиони денари. МВР неделава поднела кривични пријави против управник на друштвото „Ројал комерц“ и „Иле“ ДООЕЛ, против сопственикот на „Стим идеас гроуп ДООЕЛ“, против директорот на „Си ел ...

Пирамидата се надѕидува со нови фирми

Утрински

Нови кривични за Мисајловски и за негови партнери

Дневник

Пет нови кривични пријави

Вечер

Група бизнисмени затаиле данок од 157.000 евра

Макфакс
5 поврзани вести »