TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Законот за пензионирање не е список на желби

Вест - 08.10.2005

МИНИСТЕРОТ СТАВЧО ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ПРОДОЛЖУВАЊЕТО НА РОКОТ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ НА ФАКУЛТЕТСКИТЕ ПРОФЕСОРИ Законот за пензиско и инвалидско осигурување не може да биде список на желби, вели министерот за труд и социјална политика Стевчо Јакимовски за барањето за продолжување на рокот за пензионирање на ...

Неприфатливо е да се пролонгира пензионирањето

Време

Универзитетските професори не се над законот

Дневник

Професорите да се пензионираат на 67 години

Време

Професори бараат да одат во пензија со 67 години

Утрински

Дневник Канал5 Вечер Вечер Утрински Канал5 Вечер Време

22 поврзани вести »

Сто евра казна за три неположени испити

Време - 07.10.2005

НА ЗЕМЈОДЕЛСКИОТ ФАКУЛТЕТ Мери Јордановска Шеесетина студенти од четврта година на Земјоделскиот факултет деновиве треба да уплатат по 100 евра на сметката на факултетот, затоа што наставно-научниот совет заклучил дека толкава треба да биде казната за оние студенти што имаат повеќе од два ...

Студентите со посебни потреби бараат еднаквост во образованието

Макфакс

Душманите нека гледаат само квалитет

Вечер

На Факултетот за туризам се запишани 50 студенти

Утрински

Бруцошите ја почнаа наставата по угостителство

Дневник

Макфакс Вечер А1 Време Вест Време Време Утрински

20 поврзани вести »

Прва победа на ракометарите на Пелистер во Лигата на Шампионите

А1 - 08.10.2005

И покрај негативата во поголемиот тек од натпреварот пелистерци во Битола ја искористија френетичната поддршка од трибините и го совладаа швајцарскиот тим Шафхаузен со 30:27. Алушевски и Марковски со по 8 гола беа најефикасните во таборот на македонскиот првак кој ја оствари првата победа во 2-то ...

Шафхаузен е шансата за прва победа

Време

Победа за враќање на самодовербата

Вест

Битолчани уверени во прва победа во групата

Утрински

Публиката на помош

Вечер

Време Вест Вест Утрински Дневник А1 Дневник Време

19 поврзани вести »

Нападот во Бали го извршија нови милитанти

Утрински - 08.10.2005

Индонезија КУТА БИЧ - Тројцата млади бомбаши-самоубијци кои убија 19 лица во Бали ја претставуваат новата генерација милитанти во Индонезија, изјави вчера Маде Мангку Пастика, началник на полицијата во Бали. Полицијата соопшти дека експлозивите на телата на тројцата кои во саботата се кренаа во ...

И индонезиската војска ги бара организаторите на нападот во Бали

Вест

Бали мета на нови бомбашки напади

Вест

Кој ја послушал МКГ - настрадал

Време

Десетина лица на распит во масовната потрага по бомбашите на Бали

Вест

Утрински Утрински А1 Време Утрински Дневник Макфакс Вест

18 поврзани вести »

Бабунски одигра 0:0 со Вардар

А1 - 08.10.2005

Македонската фудбалска репрезентација вечерва не е дел од квалификациската понуда од 21 натпревар на европска почва, но со дуел против Вардар на Градски го реализираше денешниот план за подготовките за престојниот дуел со Холандија в среда во Амсердам.

Пандев и Седлоски посакуваат реприза на мечот на Градски

Утрински

Шаќири ќе го пропушти мечот со Вардар?

Утрински

Бабунски со задача - реприза од дуелот во Скопје

Време

Бабунски ја научил лекцијата од Тампере?

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Вест Утрински Дневник Време

18 поврзани вести »

Дополнителни 32 милијарди долари за безбедноста на САД

Макфакс - 09.10.2005

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа го потпиша законот што за 2006 година предвидува околу 32 милијарди долари наменети за татковинска безбедност. “Овој закон ќе ни помогне да ги идентификуваме терористите кои настојуваат да влезат во нашата земја, да ги заштити нашите градови од ...

Продолжува да паѓа поддршката за Буш

Макфакс

Буш примал наредби од Господ

Време

"Исламо-фашистичкиот Калифат" има територијални амбиции

Дневник

Господ ми рече да го нападнам Ирак!

Вечер

Утрински Макфакс Вечер Макфакс А1 Утрински Утрински Дневник

17 поврзани вести »

Раселените и Јакимовски се договорија

Дневник - 05.10.2005

ПО ЗАВЧЕРАШНАТА СРЕДБА СО МИНИСТЕРОТ ЗА ТРУД Внатрешнораселените Македонци и Срби од липковските села Матејче и Опае, синоќа требаше да определат свои претставници, кои заедно со тимовите на Владата, МВР и на Министерството за труд и социјална политика ќе ги проверат информациите за дерегистрација ...

Имотите на матејчани ќе ги проверува комисија

Вечер

Раселените го одложија протестот

Дневник

Масоните од Матејче

Дневник

Маката на раселените, поените за стокмените

Вечер

Макфакс Макфакс А1 Вест Време Утрински Дневник Вечер

15 поврзани вести »

Топ-тим куп во Градски парк

Време - 08.10.2005

ВИКЕНД ОДБОЈКА: Куп Топ-тим, денеска: Работнички Ф. - Азернафт (20.30), Тирана - Неа Саламина (18). Недела: Работнички Ф. - Неа Саламина (20.30), Тирана - Азернафт. РАКОМЕТ: Мобимак Суперлига мажи, 3. коло: Повардарие - ТК Бренд (сабота, 19 часот), МРК Вардар - Куманово (недела, 16.30) Бонаква ...

Преку Азернефт и Неа Саламина до пласман меѓу најдобрите 16

Утрински

Работнички Ф. против Азери и Кипрани

Дневник

Одбојкарите ги почнуваат настапите во Топ Тимс Куп

А1

Второто место за Работнички би било неуспех

Време

Вест Утрински Дневник А1 Време Утрински Утрински Дневник

15 поврзани вести »

Вонредна седница на Владата и Претседателот

А1 - 09.10.2005

Вонредна седница на Владата, на која за прв пат присуствува и претседателот Црвенковски. Државниот врв вечерва го гради ставот на Македонија во однос на новиот предлог на Нимиц за името, кој Грција вчера експресно го одби. Нимиц, како што вчера објави А1, во петокот на македонскиот преговарач и ...

По вчерашниот предлог на Нимиц - Атина молчи

А1

Утре средба кај Црвенковски за предлогот на Нимиц

А1

Владата на вонредно заседание кое почнува во 18 часот ќе го разгледува последниот предлог за името

Канал5

Реакции за името

Канал5

Макфакс А1 А1 А1 Канал5 Канал5 Макфакс Макфакс

15 поврзани вести »