TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Парното ќе поскапи среде зима, само не се знае колку

Време - 06.10.2005

„ТОПЛИФИКАЦИЈА“ НЕ СЕ ОТКАЖУВА Високата цена на мазутот ја натерала скопска „Топлификација“ среде зима да побара уште едно поскапување на парното греење, но овојпат поголемо од 12 отсто. Откако нивното барање за корекција на цената беше одбиено, компанијата навестува подебели сметки бидејќи во ...

Парното поскапува до 30 отсто

Вест

Парното в година ќе поскапи дупло од бараните 12 проценти!

Утрински

Парното во декември ќе поскапи за 30 отсто

Дневник

Подебели сметки в година

Вечер

А1 Вест Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс Вечер

15 поврзани вести »

Жалби од компаниите што изгубија на тендерот за пасоши

А1 - 06.10.2005

Компаниите кои изгубија на тендерот за нови македонски пасоши, најавуваат жалби по одлуката на комисијата за набавки на МВР, тендерот да го додели на германската „Гисеке енд Девриент“. Претставници на три одбиени фирми веќе извршиле увид во документите и велат дека подготвуваат жалби до истекот на ...

Новите пасоши ќе бидат според европските стандарди

Утрински

Германска фирма ќе ги изработува македонските пасоши

Време

Германската фирма "Гисеке и Дервиент" ќе ги изработува пасошите

Утрински

Граѓаните ќе добијат квалитетни и безбедни пасоши

Утрински

Дневник Вечер А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Пакистан објави тридневна жалост за загинатите

А1 - 09.10.2005

Пакистан од денеска објави тридневна национална жалост за жртвите на катастрофалниот земјотрес што досега однесе над 19.000 животи само во оваа земја. Пакистанскиот министер за внатрешни работи, Афтаб Ахмед Хан Шерпао на прес-конференцијата во Исламабад соопшти дека бројот на жртвите од природната ...

Земјотрес во Јужна Азија - 30.000 загинати и 40.000 повредени

А1

Пристигнува помош за погодените од земјотресот

А1

Над 30 илјади загинати во земјотресот во Пакистан

Макфакс

Земјотрес од 7,6 степени според Рихтер во Јужна Азија

А1

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Театар со старинска надворешност и ултрамодерен ентериер

Време - 08.10.2005

НОВИОТ ТЕАТАР НА СТАРОТО МЕСТО Наташа Бунтеска Темелите на обновениот театар, кој ќе ја задржи старата локација од левата страна на реката Вардар, веднаш до Камени мост, ќе бидат поставени во првите пролетни денови, а зимава ќе се работи на усовршување на архитектонското решение, велат од МНТ, кој ...

Единството на различноста

Утрински

Театарот треба да биде најсовремен во регионот

Утрински

Обновата на Стариот театар ќе почне напролет

Дневник

Од напролет обнова на Стариот театар

Вечер

Вечер Дневник Вечер Вечер Време Утрински Дневник Дневник

14 поврзани вести »

Една година затвор за Верушевски

Време - 07.10.2005

ОСНОВЕН СУД СТРУГА Искра Опетческа Кривичниот совет во Основниот суд во Струга вчера го осуди на една година затвор Александар Верушевски, обвинет за обид за изнуда. Синот на разузнавачот Зоран Верушевски беше ослободен од обвиненијата за недозволено поседување огнено оружје и за предизвикување ...

Александар Верушевски осуден на една година затвор за изнуда

Вест

Година затвор за Верушевски јуниор

Дневник

Една година за Верушевски

Вечер

Една година затвор за Верушевски

А1

Макфакс Време Дневник Макфакс А1 Канал5 Вечер Макфакс

13 поврзани вести »

Средба на Бошковски и Георгиевски во Шевенинген

А1 - 08.10.2005

Љубе и Љубчо се видоа во Шевенинген. Некогашниот премиер и министер за внатрешни разговарале 8 часа. Љубе Бошковски бил во добра кондиција и со позитивна енергија. Му повторил и на Георгиевски дека ќе ја докажел својата невиност.

Љубчо кај брат Љубе во Хаг?

Вечер

Македонската естрада со концерт за Љубе и Јохан

Вест

Црвенковски нема да се напрега за Љубе и за Јохан

Време

Бошкоски и Тарчуловски остануваат во притвор до судењето

Утрински

Дневник Вечер Време Дневник Вечер Дневник А1 Дневник

13 поврзани вести »

Втора регионална јавна расправа за децентрализација

Макфакс - 09.10.2005

Скопје Втората регионална јавна расправа, во рамки на проектот “Нова правна рамка на локално ниво“, денеска ќе се одржи во Битола, во присуство на локални претставници од 22 македонски општини. Целта на проектот, што ќе опфати четири јавни расправи, е да придонесе за поефикасен, транспарентен и ...

Половина милион евра за три најуспешни општини

Време

Владата и ЕУ ќе ги наградат највредните општини со 500 илјади евра

Утрински

Европска награда за успешните општини

Дневник

Награда за тројца најуспешни градоначалници

Вечер

Макфакс Време Утрински Дневник Вечер А1 Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »

Отчет пред јавноста за реформите во Армијата

Време - 08.10.2005

ПРОМОВИРАНА БЕЛА КНИГА НА ОДБРАНАТА Што е досега направено во реформите во одбраната и АРМ и кои обврски претстојат македонските граѓани ќе можат да прочитаат од „Белата книга на одбраната“, промовирана вчера во Скопје. Шефот на државата и врховен командант на вооружените сили, Бранко Црвенковски, ...

Бела книга за реформа во одбраната

Вест

Влезот во НАТО бара многу повеќе од реформи во одбраната

Утрински

Реформираната АРМ способна да се справи со сите предизвици

Дневник

Треба да продолжиме со реформите за НАТО

А1

А1 Канал5 Макфакс Време Утрински Дневник Вест Макфакс

13 поврзани вести »

Приватните електронски медиуми утре штрајкуваат?

Макфакс - 09.10.2005

Скопје Асоцијацијата на Приватни Електронски медиуми на Македонија (АПЕММ), во понеделник треба да ги продолжи преговорите со претставници на министерството за транспорт. Од исходот на преговорите ќе зависи одржувањето на најавениот предупредувачки штрајк на приватните радио и телевизиски станици ...

АПЕММ му ги посочи на Бучковски забелешките за законот

А1

Во понеделник навечер нема телевизија

Вест

Приватните телевизии в понеделник ќе штрајкуваат со прекин на програмата

Утрински

Штрајк на приватните телевизии и радија в понеделник

А1

Канал5 А1 А1 Макфакс Макфакс Вест Утрински

12 поврзани вести »