TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Има уште многу работа до НАТО

Време - 08.10.2005

ЏЕЈМИ ШЕЈ ПОРАЧУВА Не се опседнувајте со датуми, не губете време и продолжете да работите, бидејќи во Македонија има значаен напредок, но до следниот самит на проширување на НАТО во 2008 година има уште многу да се стори, порача вчера на трибина во Скопје Џејми Шеј, директорот за планирање на ...

Македонија не треба да се опседнува со датумите за членство

Утрински

Нашиот карикатурист Драган Поповски го освои третото место

Утрински

Реформите не смеат да запрат

Дневник

Потребна е борба против корупцијата и организираниот криминал

Вечер

А1 А1 Канал5 Макфакс А1 Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Ал Каеда: Американските маринци имаат тешки загуби во Ирак

А1 - 09.10.2005

Ирачкиот огранок на меѓународната терористичка мрежа Ал Каеда соопшти дека десетина маринци се убиени или ранети за време на американската офанзива врз бунтовниците во западен Ирак. Во соопштението објавено на интернет страницата што ја користи Ал Каеда во Месопотамија се наведува дека десетици ...

Банда на Ал каеда избркана од Романија

Време

Спречени најмалку десеттерористички напади во САД

Дневник

Спречени 10 терористички заговори по 11.септември

Макфакс

Буш - Спречени 10 терористички заговори по 11.септември

Макфакс

Макфакс А1 Вест Дневник Макфакс А1

11 поврзани вести »

Нобеловата награда за мир отиде кај Мохамед Ел Барадеи и неговата Меѓународна агенција за атомска енергија

Вест - 08.10.2005

ШВЕДСКА, 8 октомври (Би-Би-Си) - Нобеловата награда за мир 2005 им беше доделена на Мохамед Ел Барадеи и самата Меѓународна агенција за атомска енергија (ИАЕА) при ОН што тој ја води. Во соопштението за доделувањето се наведува дека директорот на ИАЕА е "бестрашен поборник" за спречување на ширење ...

ИАЕА и директорот Мохамед ел Барадеи се нобеловци за мир

Време

Нобелова награда за Ел Барадеј и за Агенцијата за атомска енергија

Утрински

Елбарадеј и "нуклеарниот стражар" миротворци на годината

Дневник

Иран остана без коментар

Дневник

Вечер А1 Канал5 Макфакс А1 Макфакс

11 поврзани вести »

АИ: Брисел со притисок врз Романија и Бугарија за човековите права

Макфакс - 09.10.2005

Брисел Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести интернешнл (АИ) ја повика Европската унија (ЕУ) да изврши притисок врз властите во Софија и Букурешт да ги подобрат човековите права во двете држави. Ова се наведува во најновиот извештај на АИ, публикуван во Брисел неколку ...

Грција, малцинства и демократија

Дневник

Грција го угнетува македонското малцинство

Време

Критики до Грција и до Бугарија поради односот кон малцинствата

Утрински

Грција е „сива зона" за правата на малцинствата

Утрински

Дневник Дневник А1 Канал5 Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Шверцувани се 40 отсто од цигарите

Време - 07.10.2005

ВО МАКЕДОНИЈА Шверцот со цигари зазема од 25 до 80 отсто од пазарите во земјите до Југоисточна Европа, а дури 40 отсто од цигарите на пазарот во Македонија се увезуваат нелегално, пишува во вчерашното издание на романскиот весник „Гандул“, пренесува „Макфакс“.

Околу 40 отсто од цигарите во Македонија се шверцувани

Утрински

Во Македонија се шверцувани 40 отсто од цигарите

Дневник

40% од цигарите во Македонија се шверцувани

А1

Четириесет проценти од цигарите во Македонија се шверцувани, објавува романскиот печат

Канал5

Макфакс А1 Дневник Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Ќе доплаќаме за да прочитаме весник на Интернет

Време - 08.10.2005

ОТКАКО ТЕЛЕКОМОТ ГИ АКТИВИРА НОВИТЕ ТАРИФИ ЗА АДСЛ-ЛИНИИТЕ Владимир Николоски Агенцијата за електронски комуникации ќе побара од „Македонски телекомуникации“ официјално да ги образложи причините за воведувањето на новите тарифи во АДСЛ- услугите со кои корисниците од 1 ноември ќе мора да плаќаат ...

„Телеком" ќе добие конкуренција во 2006 година

Утрински

Напад на серверите на телекомот

Време

Пет часа без интернет

Вест

Телекомот самоволно воведува нови правила на игра

Време

Време Време Дневник А1 Дневник Макфакс

11 поврзани вести »

Возовите лазат по пругите

Дневник - 08.10.2005

МАШИНОВОЗАЧИТЕ НЕ ПОПУШТААТ Машиновозачите од утре ќе ја намалат брзината на возовите на 20 километри на час, поради што тие ќе доцнат три-четири часа. Возовите одат со помала брзина бидејќи машиновозачите сметаат дека пругите и локомотивите не се безбедни.

Возовите возат бавно како желка

Утрински

Возовите доцнат два часа

Дневник

Кошутиќ: Има решение за проблемот на железничарите

А1

Возовите ќе доцнат поради протестот на машиновозачите

Утрински

Канал5 Време Утрински Дневник Вечер

10 поврзани вести »

Средба во тетовското муфтиство

Канал5 - 07.10.2005

Средбата на врвот на исламската верска заедница заврши без најавуваните решенија. Средбата на врвот на исламската верска заедница заврши без најавуваните решенија. Заменик- поглаварот Бахри Алиу заедно со муфтиите и членовите на ријасетот не се договори кои ќе бидат членови на централната изборна ...

Се слави Рамазан

Време

Рамазан време за молитви или за нови пресврти во ИВЗ?

Утрински

Преку постот, човекот се осознава себеси

Утрински

Рамазански пост против злото

Дневник

Макфакс А1 Утрински Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Топалов, за промена, ремизира со Леко

Утрински - 08.10.2005

Осмо коло на СП во шах на ФИДЕ во Сан Луис, Аргентина Лидерот на табелата по првата половина од турнирот, Бугаринот Веселин Топалов (рејтинг 2788), по серијата од шест победи во првите седум кола на Светското првенство на ФИДЕ во Сан Луис, Аргентина, во осмото ремизира по 24 потези со бели фигури ...

Топалов со ефект 6,5/7 на половина од СП!

Утрински

Топалов велемајстор за аргентинско танго

Дневник

Топалов ја "преслуша" и Полгар

Утрински

Топалов веќе има пет победи во шест кола

Дневник

Утрински Дневник Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Едно лице убиено денеска во Налчик

Макфакс - 08.10.2005

Москва Едно лице е убиено изутрината во Налчик по оружен судир на контролна точка, а покрената е и потрага по две лица кои за време на инцидентот биле со него, објавија денеска полициски претставници. Според истите извори, руските безбедносни сили затвориле дел од Налчик, во потрага по исламски ...

Нови судири меѓу полицијата и бунтовниците

Макфакс

Басаев ја презеде одговорноста за нападот во Налчик

Макфакс

Целосно задушен бунтот во Налчик

Макфакс

Над 80 загинати во нападот на Налчик

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »