TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Името не се трампа за прием во ЕУ

Дневник - 08.10.2005

христоивановски Претседателот на Република Грција, Каролос Папуљас, неодамна на Воената академија во Солун, "во срцето на Македонија", рече дека "Македонија била, е и секогаш ќе биде грчка"! Неколку дена пред овој восклик, премиерот на Република Македонија, Владо Бучковски во интервју за Би-би-си ...

Папуљас - Нема да прифатиме уцени за Македонија

Макфакс

Папуљас: Оценката на ЕУ ќе зависи од изјавите на македонските политичари

А1

Македонија да го смени ставот за името

Време

Папуљас бара Скопје да го смени ставот за името

Утрински

Канал5 Канал5 А1 Макфакс

9 поврзани вести »

Повеќе пари во буџетот, а посиромашно здравство

А1 - 09.10.2005

Незадоволни пациенти, празни аптеки, болници кои со години не се реновирани, дотрајани апарати, ниски плати на вработените - ова е сликата на здравството кое од ден на ден пропаѓа. Се повеќе пари се префрлаат во буџетот, а здравството е се посиромашно.

Каде се губи здравствениот денар?

Време

Здравството е болно од многу политики

Време

Трибина: Каде оди здравствениот денар

А1

Се реновира зградата на Фондот за здравствено осигурување

Вест

Време Вечер Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Бурата Стен голтна 217 луѓе во Централна Америка

Дневник - 08.10.2005

НЕВРЕМЕ Најмалку 217 луѓе загинаа изминативе пет дена во Централна Америка и во Мексико во поплавите и во лизгањето на земјиштето што ги предизвика тропската бура Стен, јави Ројтерс. И покрај силниот дожд, кој паѓа од саботата, спасувачките тимови непрекинато трагаат по стотината исчезнати лица.

Најмалку 162 мртви во поплавите од ураганот Стен во средна Америка

Вест

142 лица загинаа од ураганот „Стен“ во средна Америка

А1

Ураганот Стен го поплави Мексиканскиот Залив - 65 мртви

Вест

Ураганот "Стен" уби 66 лица

Утрински

Канал5 Макфакс Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Скопје вчера ја презеде противпожарната служба

Вест - 08.10.2005

Скопскиот градоначалник Трифун Костовски вчера и официјално ја презеде надлежноста на противпожарната служба во Скопје. Во централната база на скопската противпожарна бригада во населбата Автокоманда Жарко Станоевски, началник во СВР Скопје при Министерството за внатрешни работи, на Костовски му го ...

Костовски ќе ја модернизира противпожарната бригада

Време

Противпожарната бригада премина во надлежност на Градот

Утрински

И Противпожарната заштита под капата на Градот

Вечер

Скопската ПП бригада е под надлежност на градот

А1

Канал5 Утрински Макфакс Канал5

9 поврзани вести »

Мобилни телефони го прекинаа концертот

Време - 08.10.2005

НА ОТВОРАЊЕТО НА НОВАТА СЕЗОНА НА ФИЛХАРМОНИЈАТА Ангелина Димоска Поради непрекинатото ѕвонење на мобилни телефони во публиката, хрватскиот диригент Иво Липановиќ за момент го прекина завчерашниот концерт на Македонската филхармонија, со кој официјално се отвораше новата сезона на оваа куќа.

Мобилка го прекина концертoт

Дневник

Најдобриот оркестар на светот

Утрински

Симон Трпчески ќе свири дома

Време

Симон Трпчески ќе свири со Њујоркшката филхармонија на Менхетн

Вест

Утрински Дневник Вечер А1

9 поврзани вести »

Изложба на деценијата

Утрински - 08.10.2005

Културни паралели Изложбата на дела на Петар Мазев во Музејот на современата уметност, меѓу другото, одново го отвора прашањето на социјалната рецепција на ликовната уметност Небојша Јаконов Изложбата на досега неизлагани дела на пред десетина години починатиот сликар Петар Мазев што минатата ...

И делата од раниот период на Мазев привлекувале внимание

Утрински

Експресионист од светски ранг (Петар Мазев, дела создадени 1983-1993 година, МСУ, Скопје)

Вечер

Растајнување на неразгатливото

Утрински

Сликарството на Мазев - лузна пред нашите очи

Утрински

Вест Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Долгот на „Силмак“ - сериозен проблем

Време - 08.10.2005

ЈОРДАНОВ Неплатениот долг од 10 милиони евра на „Силмак“ кон ЕСМ направен од јануари до август, годинава, е сериозен дневен проблем и комерцијално прашање меѓу две компании, оцени вицепремиерот за економски прашања Минчо Јорданов.

Неплатениот долг за струја е работа на "Силмак" и на ЕСМ

Утрински

Странските газди во металургијата бесплатно трошат струја

Дневник

Јорданов: Долгот на „Силмак“ е комерцијално прашање

А1

Компаниите му должат 15 милиони евра на ЕСМ

Време

А1 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Израел ќе бара итна седница на СБ на ОН

Макфакс - 08.10.2005

Ерусалим Израел денеска најави дека ќе побара итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во врска со изјавата на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад дека “Израел треба да биде избришан од географската карта“, како и поради неговото денешно приклучување на анти израелските ...

САД со притисок врз Израел и Палестинците да ги обноват преговорите

Макфакс

Израел побара исклучување на Иран од ООН

Макфакс

Перес-Иран да биде исклучен од ОН

Макфакс

Шефот на израелската дипломатија денеска во Франција

Макфакс

Макфакс Макфакс Време

8 поврзани вести »

Повторно протести во Градскиот парк?

Време - 05.10.2005

ОД ВЕЧЕРВА Секој на свој начин, почнувајќи од вечерва во 23 часот, па секој нареден ден, ќе може да го искаже својот протест против одлуката на градската управа за затворање на Градскиот парк, пишува во една порака која деновиве кружи по електронска пошта.

Интернет повик за протест до Костовски

Вечер

Паркот да се затвори само за деликвентите

Дневник

Протестираа само 30 скопјани

Вест

Костовски се сретна со незадоволните скопјани

Време

Утрински Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Садам Хусеин се изјасни за невин

Макфакс - 09.10.2005

Багдад Бившиот ирачки диктатор Садам Хусеин се изјасни дека е невин на судскиот процес против него, што започна денеска во Багдад. “Реков што имам да кажам - невин сум", изјави Садам пред Судот, откако беа прочитани обвиненијата. Останатите седум обвинети исто така ја негираа вината.

Почнува судењето на Садам Хусеин

Макфакс

Започна процесот против Садам Хусеин

Макфакс

Џафари - Садам не заслужува милост

Макфакс

Референдум во Ирак: Изолирани инциденти и забранет сообраќај

Макфакс

А1 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »