TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

„Визија“ - трета годишна Мајкрософт конференција

А1 - 07.10.2005

Во Скопје денеска завршува третата годишна Мајкрософт конференцијата, наречена „Визија“. Мајкрософт „Визија“ претставува најзначајната и најголемата технолошка конференција што се одржува во Република Македонија, традиционален годишен собир кој ги обединува ИТ професионалците, програмерите и ...

Информатичкиот настан на годината со 700 учесници

Време

ИТ - компаниите се позначајни партнери во развојот

Утрински

Визија за поврзување на информатичките компании

Дневник

Поврзување на фирмите со ИТ-компаниите

Вечер

Утрински Време

7 поврзани вести »

11 месеци не ја пишувал пресудата за Бојку

Вест - 07.10.2005

СОБРАНИЕТО РАСПРАВАШЕ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕТО НА СУДИЈАТА ШТО МУ СУДЕШЕ НА СТРУШКИОТ МАКРО БОС Пратеникците од ВМРО-НП обвинуваат дека власта преку разрешувањето на судијата Димитар Цобовски се меша во независноста на судовите Пратениците од опозиционата ВМРО-НП вчера застана против предлогот на ...

Падна судијата што го спасуваше Дилавер Бојку

Време

Собранието го разреши судијата за случајот со струшкото макро

Утрински

Разрешен судија што задоцнил со пресудата 11 месеци

Дневник

Собранието на Македонија продолжува со работа

Макфакс

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Британската војска уапсила 12 бунтовници во Ирак

Макфакс - 07.10.2005

Лондон Британската војска уапсила 12 бунтовници на југот на Ирак, обвинети за неодамнешните напади на војниците на мултинационалните сили во земјата, рече гласноговорник на министерството за одбрана во Лондон. “Нашите сили во Басра изведоа операција во текот на ноќта во која се уапсени 12 лица, а ...

Американците убиле 70 бунтовници во Ирак

Макфакс

Продолжуваат нападите во Ирак

Макфакс

Голема воена операција во Ирак

Дневник

Убиени 42 бунтовници во офанзива на американската војска

Макфакс

Макфакс Време

7 поврзани вести »

Станковиќ негира дека ветил предавање на Младиќ

А1 - 06.10.2005

Извор близок на генерал-мајорот во пензија Зоран Станковиќ ги демантира вчерашните написи дека тој и ветил на главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте оти доколку биде избран за министер за одбрана на СЦГ, за два месеци ќе го екстрадира воениот лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ ...

Станковиќ ветил дека ќе го предаде својот пријател Младиќ во Хаг

Дневник

“Блиц“: Српски контраразузнавачи го штитат Младиќ

Макфакс

Зоран Станковиќ ќе го екстрадира Младиќ во Хаг

А1

Ратко Младиќ е во Србија

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »

„Порцеланка“ стана „Керамика нова“

Време - 06.10.2005

СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ Во поранешна „Порцеланка“, а сега „Нова холдинг“, во Велес вчера свечено беше отворена фабрика за производство на керамички плочки „Керамика нова“. Сопственикот, Трифун Костовски, рече дека со ова го исполнил ветувањето дадено пред три години дека повторно ќе проработи некогашниот ...

Старата "Порцеланка" проработи како "Керамика нова"

Вест

Велешката керамика во нов сјај

Утрински

Костовски не се откажува од идејата дел од „Порцеланка“ да стане слободна зона

Утрински

Трифун Костовски си ја отвори фабриката за плочки

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Ралф Шумахер ја освои пол позицијата во Сузука

А1 - 08.10.2005

Ралф Шумахер ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка од шампионатот во формула еден што ќе биде возена во Јапонија на пистата Сузука. Во првиот ред до него ќе биде Батон, а од третото место ќе тргне Физикела од Рено. Овој тим преку Алонсо на две трки до крајот на сезоната веќе ја освои ...

Раиконен ќе стартува десет места подолу во Сузука

Утрински

Рено кон титулата кај конструкторите

Дневник

Алонсо го менува Кими во Мекларен

Вечер

Култхард го советува Раиконен да не оди во Ферари

Утрински

Утрински Вечер

7 поврзани вести »

Подигнете кодови или нема плата

Време - 04.10.2005

ПОЧНУВА ЕЛЕКТРОНСКАТА ДОСТАВА ПОДАТОЦИ ВО ФПИОМ Фирмите и деловните субјекти од Струмица, Валандово, Велес, Неготино, Охрид и Ресен од 10 октомври ќе треба податоците за пресметка на платите и придонесите за вработените да ги доставуваат по електронски пат во Фондот за пензиско и инвалидско ...

Без код од пензиско нема плата

Вест

Од идната недела пробна електронска уплата на придонесите

Утрински

Контрола на придонесот и преку Интернет

Дневник

СТАРТУВА ЕЛЕКТРОНСКАТА ДОСТАВА НА ПОДАТОЦИ И УПЛАТА НА ПРИДОНЕСИ ЗА ПЕНЗИСКО ОСИГУРУВАЊЕ

Канал5

Вечер А1

7 поврзани вести »

Средби на Митрева со претставници на Словачка и на Италија

Макфакс - 07.10.2005

Скопје Шефот на македонската дипломатија Илинка Митрева, денеска во Скопје, ќе има одвоени средби со министерот за надворешни работи на Словачка и со потсекретарот во италијанското Министерство за надворешни работи, соопштено е во Скопје.

Успехот на Анкара и на Загреб - добар знак

Време

Европската унија ги отвори вратите за Балканот

Утрински

Груевски предупредува дека јавноста се подгоготвува за отстапки од двојната формула

Канал5

Митрева во Грција на средба шефовите на дипломатиите од Балканот

Макфакс

Макфакс А1

7 поврзани вести »

На кафе муабет во книжара на "Три" во ГТЦ

Вест - 07.10.2005

Книжарата која треба да функционира како кафуле вчеравечер во Градскиот трговски центар ја отвори Винка Саздова, сопственичката на издавачкиот центар "Три". Црвената лента ја пресече нејзиниот Љубомир Саздов, најмалиот од тројцата синови на Винка к Книжарата која треба да функционира како кафуле ...

Збогатен допир со книгата

Вечер

"Три" промовора кафе со книга

Вест

Кафе-книжарница за меинстрим-публика

Време

Кафе-книжарница "Три" во центарот на Скопје

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Социјалната политика е инвестиција во капиталот

Утрински - 08.10.2005

Предавање на еврокомесарот за вработување, Владимир Шпидла Секоја година 10 отсто од фирмите исчезнуваат, но исто толку повторно се раѓаат, за разлика од работните места, кои на годишно ниво се намалуваат за 15 проценти, но не се креираат нови, вели Владимир Шпидла МАЈА ТОМИЌ Европската унија му ...

Европа ги зголемува, а Македонија ги крати работничките права

Дневник

Развивање на социјалниот дијалог по пат на консензус

Утрински

Еврокомесарот Шпидла ја продолжува посета на Македонија

Макфакс

Шпидла: Мислењето на комисијата ќе дојде на 9-ти ноември

Канал5

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »