TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Грците ни го блокираа уставното име

Дневник - 08.10.2005

СТРАЗБУР Грција вчера го блокираше предлогот Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) да расправа за употребата на уставното име на Република Македонија. Предлог-резолуцијата за употребата на уставното име вчера била разгледувана во Бирото на Парламентарното собрание, при што имало и ...

Нимиц ги спречил ОН да го признаат уставното име?

Утрински

Нема коцкање со уставното име

Утрински

Двојната формула е најголемата отстапка од уставното име

Дневник

Нема отстапување од името

Вечер

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Опозицијата го брани претседателот од Владата

Време - 08.10.2005

ЗАКОНОТ ЗА НАДВОРЕШНИ Предлогот за донесување закон за надворешни работи има противуставни одредби со кои се намалуваат ингеренциите на претседателот на државата на сметка на оние на Министерството за надворешни работи и на Владата.

Пратениците сакаат закон, но не таков како што е предложениот

Утрински

Усвоен предлог-законот за надворешни работи

Дневник

Потегот поздравен - за законот многу забелешки

Утрински

Пратениците во одбрана на ингеренциите на претседателот

Утрински

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Блатер му честита на Хаџи-Ристески

Време - 08.10.2005

ПРИЗНАНИЕ ОД ФИФА Претседателот на светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер, вчера испрати честитка до претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, за новиот четиригодишен мандат. „По повод Вашиот реизбор за претседател на ФФМ, во текот на годишното собрание одржано во Скопје, би сакал ...

Честитки од Блатер до Хаџиристески

Утрински

Фотелјата на Беџети зависи од казната за Ренова

Време

Хаџи-Ристески реизбран како на конгрес во Кина

Време

Втор мандат за Хари Хаџи-Ристески

Вест

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Глигоров не сака да зборува за атентатот

Дневник - 04.10.2005

И ПО ЕДНА ДЕЦЕНИЈА Поранешниот претседател Киро Глигоров веќе нема да зборува за атентатот што беше извршен врз него на 3 октомври 1995 година, во центарот на Скопје, соопштија вчера од кабинетот на Глигоров. Со тоа, на новинарите не им беше дозволено да му поставуваат прашања на поранешниот ...

10 години од атентатот врз Глигоров

А1

Атентатот на Глигоров останува огромна мистерија

Време

Неиспитана српската линија во атентатот

Дневник

ПО АТЕНТАТОТ ВРЗ ГЛИГОРОВ НАПРАВЕНИ СЕ ГРЕШКИ ВО ИСТРАГАТА, ТВРДИ ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ

Канал5

Макфакс Вечер

7 поврзани вести »

И Владата и Еуростандард сакаат да ќарат од Поштенска банка

Макфакс - 08.10.2005

(Дневник) - петок, 14.10.2005 ХОЛАНЃАНИТЕ ЌЕ РЕШАТ ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ Холандската ИНГ банка на седницата на Управниот одбор, која е закажана за 25 ноември, ќе донесе конечна одлука дали ќе ја купи Поштенска банка. До тогаш и Владата на Холандија, како мнозински сопственик на ИНГ банка, ќе треба да се ...

Државата не се меша во продажбата на Поштенска

Макфакс

Клучот за продажбата на Поштенска на ИНГ лежи кај Владата

Утрински

Клучот за дилот со ИНГ е кај Владата

Вечер

Зделката за Поштенска банка чека амин од Владата

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Доаѓаат легенди на џезот со новото од Европа и Бразил

Вест - 06.10.2005

ОД 21 ДО 25 ОВОЈ МЕСЕЦ НА СКОПЈЕ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ Пијанистот Абдула Ибрахим, квинтетот на Дејв Холанд, големиот оркестар на Карла Блеј и Чарс Хејден за љубителите на стариот џез. Има и славни европски имиња и бразилска вечер Од 21 до 25 овој месец во Универзалната сала ќе се одржи 24.

Легендите и новиот бран на едно место

Време

Американски и европски џез и бразилска вечер

Утрински

Реномирани џезери од САД во Скопје

Дневник

24-то издание на Скопскиот џез фестивал

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Возете полека и отворете четири очи

Вечер - 08.10.2005

Делницата од Штип до Радовиш, во должина од триесетина километри, е место на кое возачите мораат да отворат "четири очи", бидејќи по најновата трагедија до која дојде меѓу неделата и понеделникот, половина час по полноќ, нема сомнение, таа дефинитивно е проклето место.

Чудо ги спаси патниците од "реното 18"

Вест

Истражителите со полни раце работа

Вечер

Изгореа двајца скопјани во директен судар

Вест

Двајца скопјани изгореле живи во директен судир

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Пругата кон Бугарија е европски приоритет

Време - 06.10.2005

МИНИСТЕРОТ МЕХАЗИ ОПТИМИСТ Македонија се враќа на транспортната карта од страна на Брисел бидејќи коридорите 8 и 10 повторно стануваат европски транспортни приоритети, се радува Џемали Мехази, министер за транспорт и врски. Претставници на Техничкиот секретаријат на Коридорот 8 од Бари од вчера ја ...

Железницата од Бугарија до Албанија чини 500 милиони евра

Вест

Коридорот 8 е вратен на транспортната карта на Брисел

Утрински

За железница кон Албанија и Бугарија 500 милиони евра

Дневник

Не е утврдено колку пари треба за коридорот исток-запад

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Македонија е подготвена за НАТО

Време - 07.10.2005

БРУС ЏЕКСОН ОЦЕНУВА Македонија и Хрватска се подготвени за НАТО, а Албанија и можеби Србија ќе имаат добра позиција на следниот самит во 2007 година, оцени Брус Џексон, директор на американскиот Проект за демократии во транзиција, за словачкиот весник „Правда“.

Џексон: Македонија и Хрватска се подготвени за НАТО

Утрински

Македонија и Хрватска се подготвени за НАТО

Дневник

Џексон: Необележаната граница со Косово ја кочи Македонија

Макфакс

Џексон: Белград нема право на вето за статусот на Косово

Макфакс

А1

6 поврзани вести »

Денеска прскање против стоногалки во Капиштец

Утрински - 07.10.2005

Градот во соработка со ГЗЗЗ ги третира членконогите Ќе се третираат само јавните површини, додека сопствениците на приватните имоти сами треба да го сторат тоа Градот во соработка со Градскиот завод за здравствена заштита презеде обврска активно да ги третира и уништува стоногалките на јавните ...

Стоногалките се уништуваат само на јавните површини

Вечер

Неделава ќе се прска против стоногалките

Вест

Градот им објави војна на стоногалките

Време

Почна прскање против стоногалките

Канал5

Вечер

6 поврзани вести »