TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2005-10-03 до 2005-10-09

Њујоршкото метро ја засили контролата заради безбедносни закани

Вест - 08.10.2005

ЊУЈОРК, 8 октомври (Би-Би-Си) - Обезбедувањето во подземната железница на Њујорк вчера беше зајакнато откако властите добија веродостојна закана за безбедноста. Полицискиот началник Реј Кели изјави дека се интензивирани патролите и претресите и апелираше до корисниците на метрото да избегнуваат да ...

Прекуокеанска закана за напад во њујоршкото метро

Утрински

Њујорк на штрек од терористите

Дневник

Зајакнато полициското присуство во њујоршкото метро

А1

ПОРАДИ ЗАКАНИ ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ, ЗАЈАКНАТО ПОЛИЦИСКОТО ПРИСУСТВО ВО ЊУЈОРШКОТО МЕТРО

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Сиромаштијата во Европа опаѓа, во Македонија расте

А1 - 07.10.2005

Безмалку 40 милиони луѓе од средна, југоисточна Европа и поранешниот Советски сојуз, во периодот од 98-та до 2003-та излегле од категоријата сиромашни граѓани, благодарејќи на брзиот економски раст во нивните земји - објави Светската банка.

Повеќе од800 милионилуѓе во светотсе сиромашни

Дневник

„Катрина“ ја откри сиромаштијата во САД

А1

Ураганот Катрина го визуелизираше проблемот со сиромаштија во САД

Макфакс

Околу 800 милиони млади живеат во сиромаштија

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Флоровски: Ќе летаат чаши

Време - 08.10.2005

ДРАМА ВО СОБРАНИСКАТА САЛА Првиот парламентарец Љупчо Јордановски вчера ја прекина собраниската седница за законот за надворешни работи откако не успеа да ја прекине дискусијата на опозицискиот пратеник Александар Флоровски, кој жестоко ги критикуваше странските дипломати.

Ако уште еднаш ми одземаш збор, не те спасува ниту обезбедувањето

Вест

Јордановски ги "спаси" евродипломатите од Флоровски

Дневник

Флоровски се закани со "летање" чаши!!!

Вечер

Законот за надворешни работи го помина првиот филтер

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Легионерска болест коселаво домот во Торонто

Дневник - 08.10.2005

ИДЕНТИФИКУВАНА УБИСТВЕНАТА БАКТЕРИЈА Лабораториските испитувања покажале дека мистериозната болест, која веќе уби 16 лица во негувалиште за возрасни лица кај Торонто, всушност, е бактеријална пневмонија, позната како Легионерска болест, јави Макфакс.

Смртоносна болест во дом за старци

Време

Мистериозната болест однесе 16 животи во Торонто

Дневник

Легионерската болест причина за смртта на канадските пензионери е

Макфакс

Мистериозна болест однесе 16 животи во Канада

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Бараме работа а не дошколување

Вест - 07.10.2005

ПИТОМЦИТЕ НА ВОЕНАТА АКАДЕМИЈА НА ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА Потпоручниците, и нивните колеги од четврта година на Воената академија не прифаќаат да бидат тешнолошки вишок, туку бараат да бидат примени во редовен работен однос во АРМ, МВР или во Министерството за правда.

Отпишаните питомци се построија пред Владата

Време

Питомците измаршираа пред Владата

Дневник

Протест на потпоручници пред Владата

Вечер

Протест на дипломираните потпоручници пред Владата

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Спиркоски го суспендира Марангозов

Утрински - 07.10.2005

Комесарот за натпревари продолжува во ист стил Комесарот за натпреварување при фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Миле Спиркоски, по добиената пријава од главниот судија на натпреварот Беласица - Ренова Игор Цветановски, поради неспортско однесување спрема овој судија, ги суспендираше ...

И Влазрими заработи суспензија на терен

Време

Суспендиран теренот во Кичево

Вест

Суспендиран теренот на кичевчани

Утрински

Суспендиран теренот на Влазрими

Дневник

А1

6 поврзани вести »

„Најлошото е што мамат роднини и пријатели“

Време - 07.10.2005

ЧИТАТЕЛИТЕ НА „ВРЕМЕ“ ЗА ПИРАМИДАТА Со поздрави и критики, но и со неверување реагираа нашите читатели на написите за новата пирамидална треска што ја зафати земјава. Станува збор за дејствувањето на полутаинствена организација, која вешто користејќи ја шемата на повеќеслоен маркетинг на граѓаните ...

Даночната пирамида досега "тежи" над 20 милиони евра

Макфакс

Пирамида од лелекања

Време

И магла може да се продава ако се плати данок!

Време

Нова пирамидална треска во Македонија

Време

Макфакс

6 поврзани вести »

Изгоре напуштена куќа опожарени уште три соседни

Вест - 07.10.2005

ПОЖАР ВО ВЕЛЕС Вчера во Велес во пожар изгоре куќата на семејството Варналиеви. Пожарот во оваа стара и трошна куќа, во која 20-тина години никој не живее, избувна околу 11 часот. Соседите први го виделе огнот и пожарот го пријавиле во противпожарната служба.

Напуштена куќа изгоре до темел

Дневник

До темел изгореа три куќи

Вечер

Изгоре 80-годишен маж

Вест

Старец изгорел во пожар

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Електрична рампа на пругата кај гробиштата

Време - 07.10.2005

ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Електронска рампа ќе се постави на преминот на пругата кај гробиштата во Ѓорче Петров во текот на овој месец, најавуваат општинарите. Оваа светлосна и звучна сигнализација ќе го означува доаѓањето на возовите кога тие ќе бидат на оддалеченост од 1.200 метри.

Електронска рампа на пругата во Ѓорче Петров

Утрински

Рампа за преминот кај гробиштата

Дневник

Се уредува зеленилото во Ѓорче Петров

Вест

Обновена хоризонталната сигнализација пред училиштата во Ѓорче

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Пет години затвор за Саит Рушити

Вест - 07.10.2005

ИЗРЕЧЕНА ПРЕСУДА ЗА ГРАБНУВАЊЕ НА ТАКСИСТ КАЈ СЕЛОТО ПИРОК "Саит Рушити се казнува на затворска казна од пет години поради тоа што на 26 ноември 2002 година во селото Пирок го грабнал таксистот Кадри Нуредини со намера да добие откуп од 15.000 евра.

Саит Рушити ќе лежи уште пет години затвор

Време

Саит Рушити доби пет години затвор за грабнување таксист

Дневник

Пет години затвор за Саит Рушити

А1

Уште пет години затвор за Саит Рушити

Макфакс
5 поврзани вести »