TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-04-17 до 2006-04-23

Пролетно заседание на ММФ и Светска банка

Канал5 - 23.04.2006

Засилувањето на контролата на Меѓународениот монетарен фонд над валутните пазари и реформата на меѓународните финансиски институции, се теми на вчера започнатата годишна средба на Светската банка и на ММФ. Вашингтон, 23 април (МИА) - Засилувањето на контролата на Меѓународениот монетарен фонд над ...

6.000 стечајци бараат заложба на државниот врв

А1

Бучковиот закон само за стечајците над 54 години

Вест

Македонија добро напредува економски

Време

ММФ: Охрабрува економијата во Македонија

Утрински

Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 Вечер Вест Време

52 поврзани вести »

Верниците со свечена литургија го одбележаа Велигден

А1 - 23.04.2006

Верниците се собраа на утринска свечена литургија во Соборниот храм да го одбележат најголемиот христијански празник - Велигден. Запалени свеќи, молитви за љубов, здравје и среќа се дел од празничната атмосфера во храмот. За граѓаните, христовото воскресение е најголемиот верски празник.

Црвенковски и Бучковски заедно на велигденска богослужба

А1

Охрид за Велигден го посетија 5.000 гости

А1

ВЕЛИГДЕНСКИ ЛИТУРГИИ ВО ЦРКВИТЕ ВО ОХРИД

Канал5

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ...ВИСТИНА ВОСКРЕСЕ

Канал5

А1 А1 А1 Време Вест Вест Вест Време

45 поврзани вести »

Црвенковски доби предизборно ветување од Бучковски

Утрински - 22.04.2006

Претседателот и премиерот повторно во љубов, а СДСМ ги засилува своите редови Дали премиерската и лидерска суета на Бучковски ќе ги голтне овациите на членството на СДСМ упатени до Црвенковски Соња Крамарска "Ќе победиме на претседателските избори во 2009 година и ќе му дадеме уште еден мандат на ...

Дувнаа 15 свеќички и си посакаа победа

Време

Роденденска честитка со потпис за изборна победа

Утрински

Бучковски му вети уште еден мандат на Црвенковски

Утрински

Опозицијата го обвини СДСМ за негативна кампања

Утрински

Утрински Дневник Дневник Дневник Дневник Вечер А1 А1

34 поврзани вести »

Бучковски: Нема да ја тужиме ИНГ

Време - 22.04.2006

ВЛАДАТА ВО ОТКАЖУВАЊЕТО НЕ ГЛЕДА ПОЛИТИКА Мирче Котевски Причините за промената на ставот на ИНГ да се откаже од купување на Поштенска банка се чисто финансиски, а не политички, бидејќи не се поврзани со тврдењата дека холандската политика околу проширувањето на ЕУ стигнала и до некои банкарски ...

Нова понуда од ИНГ на маса пред македонските преговарачи

Утрински

Бучковски изневерен од ИНГ банка

Дневник

Нов предлог за Поштенска

Канал5

Очајнички обид да се продаде Поштенска Банка!

Вечер

А1 Време Утрински Дневник Канал5 А1 Време Утрински

28 поврзани вести »

"Е го еаст" за нова музика

Вечер - 22.04.2006

"Е го еаст" рекордс е новата македонска издавачка куќа. Официјалното отворање ќе се случи в среда во Медиум во Мала Станица во 13 часот, со претставувањето на спотот за песната Bare Naked Bei на The Fish и со промоција на синглот "Евтин Автомобил" на "Неле .К.

"Кодот на Да Винчи" прв под "Палмата”

Вечер

Пред Велигден - цените скокнаа "до небо"

Вечер

Балканот остана „црна дупка“

Дневник

Нора "бегалка" во Египет

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Дневник Вечер Вечер Вечер

27 поврзани вести »

„Бачило“ предизвика паника во судовите и Правобранителството

А1 - 22.04.2006

Паника владее во судовите и во Правобранителството. А1 дознава дека секој што имал допир со случајот „Бачило“ во овие институции стравува да не е на црната листа на осомничени на Обвинителството и на МВР. А такви има многу со оглед на тоа што досието шетало од Обвинителството, преку Основниот и ...

Прчевски и Џанго против „Бачило“

Време

Тајна тројна спрега во "Бачило"

Утрински

Скандал-мајстори

Дневник

Бучковски бара жртвено јагне

Дневник

Вечер А1 Време Време Утрински Дневник Канал5 Вечер

25 поврзани вести »

Опасност од нови поплави во Романија, Бугарија и Војводина

А1 - 23.04.2006

Надојдениот Дунав се заканува со нови поплави во Романија и Бугарија, а тешка е ситуацијата и во Војводина поради рекордно високиот водостој на Тиса, пренесува Макфакс. Властите во југоисточна Романија денеска евакуираа 300 луѓе од селото Олтина во реонот Констанца, стравувајќи од можно ново ...

Ќе биде урнат дел од насипот на Дунав

Утрински

Нивото на Дунав и Тиса се намалува, ситуацијата во Бугарија, Романија и Србија и натаму критична

Канал5

Надојдениот Дунав расели илјадници

Вест

Евакуирани уште 1.000 лица

Време

Дневник Време Дневник А1 А1 Време Вест Дневник

24 поврзани вести »

Одбележување на 91 година од смртта на Сандански

А1 - 23.04.2006

Не сакаме повеќе бугарски ќотек. Нехумани се вашите пресии и затворски казни со кои не измачувавте со децении. Само поради тоа што сме Македонци, секој трет тврдокорен од Пиринскиот дел, ја почувствува суровоста на еклатантното кршење на човековите права од страна на бугарската држава.

МНР: Вложивме протест, чекаме одговор

Време

Настаните кај Рожен се срам за бугарската држава

Дневник

Михов: Не сум добил нота од МНР

Време

Со бугарски воз кон Македонците

Дневник

Време Утрински Дневник Вечер Време Време Дневник Канал5

19 поврзани вести »

Работнички Фершпед ја освои 12. шампионска круна

Време - 22.04.2006

ОДБОЈКА Одбојкарите на Работнички Фершпед по 12-ти пат се запишаа во историјата на македонската одбојка како шампиони во машка конкуренција. Синоќа против Македонија Џио славеа победа од 3:2 во сетови и со оваа победа од финалната пресметка, вкупно трета, не дозволија четврти натпревар во Скопје .

Тринаесеттата круна за Работнички

Вест

Работнички Фершпед по 12. пат со шампионски сјај

Утрински

„Железничарите“ експресно до 12. титула

Дневник

Работнички Ф. ја одбрани титулата

Вечер

А1 Утрински Време Утрински Дневник Вест Време Утрински

19 поврзани вести »

Ем без пари, ем натепани

Вест - 22.04.2006

ПОЛИЦИЈАТА ГИ ОТСТРАНИ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ОД ЖИТО БИТОЛА Вчера утрото полицајците по налог на основниот јавен обвинител буквално ги исфрлиле од кругот земјоделците, а откако ги легнале на земја ги газеле и ги удирале со клоци Вчераутро во раните утрински часови во најголемиот мелничко-пекарски комбинат ...

Обвинителот ги избрка земјоделците од „Жито Битола“

Време

Земјоделците ја прекинаа блокадата на „Жито Битола“

Утрински

Селанскиот бунт заврши неуспешно

Дневник

Земјоделците под закана ја напуштија „Жито Битола“

А1

Време Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време

18 поврзани вести »