TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Ташковски го нарече Александар Македонски

Време - 06.10.2006

ПО ОТВОРАЊЕТО НА ИЗЛОЖБАТА НА СТАНКОВСКИ ВО МАНУ „Неверојатна моќ да се слика во кој и да е стил, силни политички аспекти што се трансформираат во еден вид онтолошка позиција кон светот, моќ да се травестира еден политички мит како Хитлер во еден поп-мит како Мики Маус, локални илузии на една од ...

Во ликовниот салон на МАНУ изложба на Александар Станковски

А1

Татковината како тема од која нема излез

Вест

Александар Станковски во МАНУ

Време

Новото творештво на Александар Станковски во МАНУ

Дневник
5 поврзани вести »

Застрелан лидер на Хамас

Дневник - 05.10.2006

Тројца маскирани напаѓачи вчера убија локален лидер на Хамас кога излегувал од џамија во Западниот Брег Тројца маскирани напаѓачи вчера убија локален лидер на Хамас кога излегувал од џамија во Западниот Брег, неполни 24 часа откако ривалната фракција Фатах се закани со атентати врз челниците на ...

Нема договор со Хамас

Вечер

Осуммина убиени во судири меѓу Хамас и Фатах

Време

Хамас стави клуч на Владата

Вечер

Хамас нема да го признае Израел

Макфакс
5 поврзани вести »

Денови на комедијата

Време - 05.10.2006

КУМАНОВО Куманово е град на шегобијци, мајтапчии, хумористи, затоа фестивалот му припаѓа, рече градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, при отворањето на „Деновите на комедијата“. Фестивалот беше отворен со претставата „Ладало“ од Карло Голдони во изведба на Драмскиот театар од Скопје.

Почнуваат „Деновите на комедијата“

Време

Десет театарски и оперска претстава на Денови на комедијата

Дневник

"ДЕНОВИ НА КОМЕДИЈАТА" ВО КУМАНОВО

Вечер

Девето издание на “Денови на комедијата“

Макфакс
5 поврзани вести »

Убиени четворица Палестинци во Газа

Макфакс - 08.10.2006

Газа Четворица Палестинци загинаа кога израелски тенкови денеска навлегоа длабоко во северниот и јужниот дел на појасот Газа, јавуваат очевидци. Според палестински извори, најмалку двајца Палестинци загинале ноќеска во северниот дел на Газа.

Убиени тројца Палестинци на Западниот брег

Макфакс

Убиени шестмина Палестинци при воздушен напад на Газа

Макфакс

Израелски напад, убиени седум Палестинци

Макфакс

Израелската војска уби пет Палестинци

Макфакс
5 поврзани вести »

ЕБОР влезе со 25 отсто во ТТК банка

Утрински - 05.10.2006

Европската банка за обнова и развој и официјално влезе со капитал во новата ТТК банка. Тоа се најавуваше уште од стартот на нејзиното формирање, со спојувањето на поранешните Тетовска и Тетекс кредитна банка. ЕБОР вчера објави дека станува сопственик на 25 отсто од капиталот во ТТК, која европските ...

Европската банка стана газда на 25 проценти

Вечер

ЕБРД стана сопственик на 25% од Тетовска и Тетекс кредитна

А1

ЕБОР стана акционер во ТТК Банка

Капитал

Соработка на ЕБОР и ТТК Банка

Макфакс
5 поврзани вести »

Селмани - Ди Карло за Рамковниот договор

Макфакс - 03.10.2006

Скопје Владата ќе го исполни начелото за правична и соодветна застапеност на етничките заедници во јавната сфера, што претставува еден од носечките столбови на Рамковниот договор. Ова го изјави вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Имер Селмани на средба со американскиот ...

САД ја поддржуваат Македонија за во НАТО

Макфакс

Ди Карло во посета на Македонија

Макфакс

САД цврсто зад Македонија-се бараат реформи и меѓупартиски дијалог

Макфакс

САД со поддршка на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Макфакс
5 поврзани вести »

Граѓаните затрупани во ѓубре, „Чистота“ во долгови

Дневник - 07.10.2006

Кумановци се затрупани во ѓубре, а ЈП „Чистота и зеленило“, кое три дена не го изнесува сметот, е затрупано во долгови од 34 милиони денари. Поради блокираната сметка, комуналци имаат проблеми со набавка на гориво за возилата и не може да го изнесуваат сметот.

Сметот во Куманово започна да го собира локалното јавно претпријатие

Макфакс

Битолчани го чистат сметот во Куманово

Макфакс

Куманово ќе го чисти сметот

Макфакс

Девет дена не е исчистен сметот од Куманово

Макфакс
5 поврзани вести »

Советник во Кремљ замина поради Политковскаја

Макфакс - 08.10.2006

Москва Функционер на здружение за човекови права ја напушти функцијата советник во Кремљ поради несогласување со претседателот Путин . Ставовите на претседателот Владимир Путин во поглед на убиството на новинарката Ана Политковскаја се непосреден повод претседавачот на независното здружение за ...

Европа бара поголема слобода на печат во Русија

Макфакс

Бивши руски полицајци осомничени за убиството на Политковскаја

Макфакс

Валднер- Целосна и објективна истрага за убиството на Политковскаја

Макфакс

Александар Политковски:Русија се врати во времето на дисидентите

Макфакс
5 поврзани вести »

Кампања за рано откривање на ракот на дојка

Вест - 02.10.2006

На платото пред Домот на армијата вчера во минута до 12 часот Здружението за борба против ракот на дојка "Животна искра" ја почна кампањата за подигнување на свеста кај граѓаните за рано и навремено откривање на оваа болест. Светската кампањата за борба против оваа болест, кај нас почна со сечење ...

Со парче торта против ракот на дојката

Време

Со парче торта во борба против рак на дојка

Утрински

Раното откривање е најдобриот лек против ракот

Дневник

Кампања за борба против ракот на дојката

Вечер
5 поврзани вести »

ОПЕК ќе ја скроти цената на нафтата на 50 долари за барел

Дневник - 06.10.2006

Иран би бил задоволен со цена од 60-65 долари за барел, а границата на издржливост на Кувајте 45-50 долари Картелот на извозниците на нафта ќе го намалат производството за да ја стабилизираат цената на црното злато на околу 50 долари за барел.

Цената на нафтата најниска во изминатите седум месеци

Утрински

Цената на нафтата најниска во изминатите седум месеци

А1

Затишје на пазарот на нафта

Капитал

Цената на нафтата најниска во изминатите седум месеци

Макфакс
5 поврзани вести »