TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Рамсфелд: Од Рига порака за ново проширување на НАТО

Макфакс - 08.10.2006

Вашингтон НАТО од самитот во Рига ќе испрати порака дека е заинтересиран за натамошно проширување. Ова го најави американскиот државен секретар Доналд Рамсфелд на средба со хрватскиот премиер Иво Санадер во Вашингтон, јави агенцијата Хина.

Милошоски: Македонија очекува прием во НАТО во 2008, во ЕУ во 2012

Макфакс

Шефер - Без покани за членство во Рига

Макфакс

НАТО во детали ќе ги набљудува реформите во Македонија

А1

Пратениците да лобираат за НАТО

Дневник

Дневник Макфакс Вечер А1 Време Вест Утрински Макфакс

23 поврзани вести »

26 милиони евра се долговите на клинички центар

А1 - 08.10.2006

26 милиони евра се долговите на клинички покажале финансиските анализи. Бројката може да се искачи на 30 доколку се реализираат тужбите. 95% од долговите се за лекови и медицински материјал. Огромни суми пари се трошеле на сервисирање на апаратите. Ревизорска куќа ќе чешла како се правени набавките.

Клинички центар ќе работи и втора смена

Време

Пациентите за преглед ќе чекаат најмногу еден час

Дневник

Назначени уште пет нови директори

Вечер

Лекарите на Клинички центар поделени околу двосменското работење

Утрински

Дневник Макфакс Време Вест Утрински Дневник Вечер Време

22 поврзани вести »

Одлуките на ОН може да ја влошат нуклеарната криза

Макфакс - 08.10.2006

Техеран Евентуалните санкции од страна на Обединетите Нации би можеле да ја влошат нуклеарната криза, изјави денеска главниот ирански преговарач за нуклеарни прашања, Али Лариџани. Доколку Европа се обиде да го прифати американскиот притисок, ситуацијата ќе се измени, така што Иран најмалку ќе ...

Белата куќа не може да потврди дали Иран продолжи со збогатување ураниум

Макфакс

ЕУ: Преговорите со Иран пропаднаа

Макфакс

Што ќе прават со Иран?

Вечер

ЕУ со повик до Иран и Пјонг Јанг да прекинат со нуклеарните проби

Макфакс

Макфакс Вест Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вест

20 поврзани вести »

Коневска: Треба да се испита како се предлагани приоритетите

Време - 07.10.2006

ВЛАДАТА РЕТЕРИРА ВО ОБВИНУВАЊАТА ЗА СТРАНСКАТА ПОМОШ Владата не утврди злоупотреба на странската помош, туку побара да се испита како се избирани проектите што се предлагани до странските донатори, дали врз основа на реални приоритети или од политички или други мотиви се фаворизирани одредени ...

Владата се пишмани за злоупотребите на странската помош

Вест

Владата не ги контролира странските донатори

Дневник

Владата се повлече од обвинувањата кон Шеќеринска

А1

Нишанат во Шеќеринска за да ја погодат Коневска

Време

Вест Утрински Дневник Макфакс А1 Време Вест Утрински

20 поврзани вести »

Врба: Урбаната мафија ме стави во шема

Време - 07.10.2006

КОШАРКАРОТ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА Игор Крстевски Врбица Стефанов, кошаркарскиот репрезентативец на Македонија, речиси четири години донкихотски се борел против проблемите што му ги претставуваа луѓето што ги најмил за да му обезбедат легална можност да гради на земјиштето што на јавен тендер за ...

Врбица Стефанов, сепак, не се откажува од репрезентацијата

Време

Стефанов не се откажува од државниот дрес

Дневник

Врба има имотен лист, наследниците - тапија

Дневник

Врба се враќа во репрезентацијата

Вечер

А1 Канал5 Вечер Вест Време Време Дневник Канал5

19 поврзани вести »

Борби во Авганистан, 14 загинати

Макфакс - 08.10.2006

Кабул Најмалку 14 талибански герилци загинаа при напад на конвој на НАТО во североисточниот дел на Авганистан, соопштија претставници на северно-атланскиот сојуз. НАТО силите при нападот побарале воздушна помош, па исходот од судирот е едно уништено возило на меѓународните сили и 14 загинати ...

Војник на НАТО загина во Авганистан

А1

Војник на НАТО загина во Авганистан

Канал5

Најмалку 15 Талибанци убиени во јужен Авганистан

Макфакс

Талибанците најавија нови напади врз НАТО

Макфакс

Вест Утрински Дневник Вечер Макфакс Канал5 Макфакс Макфакс

17 поврзани вести »

Алонсо е на чекор до одбрана на титулата

А1 - 08.10.2006

Формула еден шампионот, Фернандо Алонсо е на чекор до одбрана на титулата во најбрзиот шампионат откако триумфираше денеска на претпоследното натпреварување сезонава на јапонската Сузука. Неговиот најголем конкурент, Михаел Шумахер не ја заврши трката и остана во негатива од 10 бода.

Фелипе Маса ја освои пол-позицијата за Сузука

А1

Шумахер и Алонсо пред епски дуел во Сузука

Утрински

И временските услови во игра за расплетот на Сузука

Дневник

Сузука се памети по судири и титули!

Вечер

Дневник Вечер Вечер Утрински Дневник Утрински Дневник Вечер

17 поврзани вести »

Балканскиот пат на дрогата станува автопат

Време - 07.10.2006

СЕРИЈА ЗАПЛЕНИ НА ПОЛИЦИИТЕ ОД ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА Александар Божиновски Протекот на дрогата по познатиот Балкански пат, ако се суди според заплените, последниве години драстично е зголемен, а полициите на Македонија, Србија и на Хрватска велат дека заплените се поради нивната ефикасност и подобра ...

Србија заплени хероин што дошол од Македонија

Макфакс

Возач во Меѓународниот Црвен крст продавал хероин

Време

6 кила хероин во џип на Меѓународниот Црвен крст

Вест

Шверцувале хероин под превезот на Меѓународниот црвен крст

Дневник

Вечер А1 Дневник Канал5 Макфакс Вечер А1 Макфакс

17 поврзани вести »

Техничка грешка е, нема возила за еден денар!

Време - 07.10.2006

СУЛЕЈМАНИ ЗА ИЗВЕШТАЈОТ НА ДЗР Извештајот на ревизорите е грешка, нема возила што можат да чинат 1 денар, изјави вчера за „Време“ Ризван Сулејмани, поранешниот министер за локална самоуправа. Според Сулејмани, станува збор за печатна грешка, која ќе била исправена.

Во ПУИГ граделе станови, си наѕидале плати

Време

Сулејмани имал возила од еден денар!

Време

Изјава на премиерот без факти

Утрински

Уставниот суд не знае дека има свој објект

Дневник

Вечер Време Вест Време Утрински Утрински Дневник Вечер

16 поврзани вести »

Англичаните мирни, сигурни дека ќе победат

Утрински - 07.10.2006

Секој нерешен резултат, или неосвојување на три бода ќе го „стават на тешка мака" Мекларен Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Со голема доза на самоувереност, типична за Англичаните и со нескриен оптимизам за освојувањето на уште три бода, англиската фудбалска јавност мирно го пречекува ...

Руни главна преокупација на Островот

Вечер

Мекларен негира дека кај играчите има револт поради тактиката

А1

Руни ја обвини ФА за својата слаба форма

Време

Нервоза кај Англичаните, Руни и Крауч се бунат

Утрински

Дневник Утрински Дневник Време Утрински Вечер А1 Време

16 поврзани вести »