TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

200 илјади евра за курс на идните менаџери во здравството

Канал5 - 08.10.2006

Во недостаток на лекови ,медицински материјали ,дотраена апаратура и болници во распад министерот за здравство Селмани реши да се докажува со како што вели покрупниот чекор во здравството Во недостаток на лекови ,медицински материјали ,дотраена апаратура и болници во распад министерот за здравство ...

Програма за здравствен менаџмент и лидерство во здравството

Макфакс

Обучени првите менаџери во здравството

Макфакс

Битолските медицинари ја добија јулската плата

Утрински

Медицинарите добија јулска плата

Дневник

Макфакс Капитал Време Вест Време Дневник Макфакс Вечер

15 поврзани вести »

Убиецот од Пенсилванија го мачеле сексуални соништа

Утрински - 05.10.2006

Чарлс Карл Робертс и признал на сопругата дека пред 20 години злоупотребил два помлади члена од своето семејство НИКЕЛ МАЈНС - Напаѓачот кој уби пет девојчиња во нападот врз училиштето за Амиши во Пенсилванија ч кажал на сопругата дека пред 20 години злоупотребил два помлади члена од своето ...

Пукал во Амишите поради траума од детството

Дневник

Убиецот сакал да блудничи?

Вечер

Пет девојчиња убиени во амишко училиште

Време

Убил пет девојчиња во школо на Амиши

Вест

Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер А1 Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Шеќеринска ќе и стегне кривична на Јанкуловска

Време - 07.10.2006

ОТКАКО МВР ЈА ОБВИНИ ЗА ШТЕТЕН ДОГОВОР СО „МАЈКРОСОФТ“ Адвокатски тим ја разгледува можноста да поведе кривична пријава против Гордана Јанкуловска, министерката за внатрешни работи, откако завчера Министерството со соопштение ја обвини Радмила Шеќеринска, потпретседателката на СДСМ, дека ја ...

Никола Поповски бил против договорот со "Мајкрософт"

Вест

МВР: Шекеринска двојно ја зголемила цената за софтверот

Вест

Проекти и награди

Време

Шеќеринска ја оштетила државава преку договорот со „Мајкрософт“

Време

Утрински Дневник А1 Утрински Вечер Макфакс А1 Време

14 поврзани вести »

Британија ќе помага за Рамковниот

Вечер - 05.10.2006

Имплементирањето на обврските произлезени од Рамковниот договор се врвен приоритет за натамошна интеграција на земјава во евроатланските структури. Ова е задничката констатација на Имер Селмани, вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор и на британскиот амбасадор во земјава Роберт Четерсон ...

Нацрт - Стратегија за информирање и комуникација за во ЕУ

Макфакс

Презентирана Нацрт - Стратегија за информирање и комуникација за во ЕУ

Макфакс

Единицата за брзо распоредување при МВР доби командна сала

Вест

Диксон: Законот за полиција да се донесе поскоро со цивилизирана дебата

Утрински

Дневник Дневник Вечер Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Промовирана картичка за студентски попусти

А1 - 08.10.2006

73 денари-толку државата дели дневно на студентите кои земаат студентски кредит како награда за нивниот успех. Според надлежните овие пари се доволни за храна и книги, а од студентскиот кредит од 2.200 денари месечно, студентите надвор од Скопје би делеле и за сместување.

Инспектори ги тресат студентските домови

Време

На Славјанскиот универзитет - 220 бруцоши

Дневник

Со студирање во Македонија до швајцарска диплома

Вечер

Награди за најдобрите студенти на Скопскиот универзитет

Утрински

А1 Време Вест Утрински Дневник Вечер А1 А1

14 поврзани вести »

„Телеком" заработи прекршочна пријава поради манипулативниот трошок

Утрински - 07.10.2006

Фиксниот оператор незаконски наплаќа за печатење и за дистрибуирање на телефонските сметки Комисијата за заштита на конкуренцијата вчера, конечно, донесе одлука да поднесе прекршочна пријава против „Македонски телекомуникации", која незаконски до јуни годинава во телефонски сметки наплаќа ...

За манипулативниот трошок тужба против телекомот

Дневник

Атила Сендреи да се казни до 10.000 евра!

Вечер

Груевски бара втор фиксен, а Сендреи поскап импулс!

Вечер

Он-нет се жали од Телеком

Вечер

Утрински Дневник Дневник Вечер Утрински Канал5 Вечер Канал5

13 поврзани вести »

Лавров: Црна Гора не може во НАТО

Дневник - 07.10.2006

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Русија не може да ја спречи Црна Гора да влезе во НАТО, но додаде оти не гледа причина за понатамошно проширување на Северноатлантската алијанса, јави Макфакс. - Никому не можеме да му забраниме да се придружи на која било организација.

Солана ја почитува одлуката на Ѓукановиќ за повлекување од функцијата

Канал5

Мило во бизнис - Жељко во реформи!

Вечер

Жељко Штурановиќ предложен за црногорски мандатар

А1

Предлогот на Мило ја израдува опозицијата

Време

Вест Утрински Макфакс Време Макфакс А1 Канал5 Макфакс

13 поврзани вести »

„Џонсон контролс“ во Бунарџик

Дневник - 07.10.2006

„Џонсон контролс“ во Бунарџик Удирањето на темелите на фабриката „Џонсон контролс“ во Бунарџик. Тоа е добро и за државата и за граѓаните, оти по завршувањето на фабриката, за в година, најавено е вработување на 500 граѓани. Се надевам дека заживувањето на Бунарџик ќе привлече и други странски ...

Трета среќа за Бунарџик

Вест

Вчера темелник, по една година фабрика

Време

„Џонсон контролс“ почна да гради фабрика во „Бунарџик“

Дневник

Почна изградбата на фабриката на "Џонсон контролс"

Вечер

А1 Време Утрински Канал5 Макфакс Макфакс Вечер

12 поврзани вести »

Новиот ректор е незаконски, смета сенатот на тетовскиот универзитет

А1 - 08.10.2006

Узурпација на ректоратот и незаконско инсталирање на нов ректор, ова е ставот на сенатот на државниот тетовски универзитет по заседанието попладнево во Тетово. Во лиферуваното соопштение од сенатот, велат дека не го прифаќаат против законскиот акт, со кој сериозно се гази автономијата на ...

Продолжија партиските препукувања околу Тетовскиот универзитет

А1

Од ректорот Беадини се бара бело знаме

Време

ДПА го држи ректорот на Тетовскиот универзитет во заложништво, обвини ДУИ

Утрински

Сменет ректорот Неџбедин Беадини

Дневник

Канал5 Макфакс Макфакс А1 Канал5 Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »

Турција ја обвини Албанија за грабнувањето на авионот

Макфакс - 08.10.2006

Тирана/Анкара Албанија е главен виновник за инцидентот и грабнувањето на турскиот авион, обвини турскиот министер за транспорт Бинали Јилдирин. Тој вели дека Албанија не ги почитувала меѓународните правила за депортирање на лица, бидејќи властите во Тирана, грабнувачот Хакан Екинчи, не го ...

Грабнувачот на турскиот авион два дена бил во Македонија

Вест

Грабнувачот Екинчи престојувал и во Македонија

Време

Турскиот киднапер бил во Македонија- МВР нема такви податоци

Макфакс

Невооружен турски дезертер грабна авион

Вест

Утрински А1 Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »