TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Еленовски им вети вработување на потпоручниците и на питомците

Утрински - 07.10.2006

Министерот за одбрана, Лазар Еленовски, вчера прими претставници на потпоручниците што дипломираа на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски" во Скопје од учебната 2006 година. Како што соопштува Министерството за одбрана, за време на средбата министерот Еленовски се информирал за преземените ...

Во понеделник почнува обновата на Самоилова

Вест

Потпоручниците го спакуваа шаторот, Владата на потег

Време

Стартува изградбата на потпорни ѕидови на „Самуилова"

Утрински

Потпорен ѕид на Самуилова

Дневник

Макфакс Вечер А1 Време А1 Вест Макфакс

12 поврзани вести »

Повеќе од 50 мртви тела пронајдени во Багдад

Макфакс - 08.10.2006

Багдад Повеќе од 50 тела на жртви убиени од огнено оружје пронашла ирачката полиција во саботата на неколку локации во Багдад. “Полициски патроли пронајдоа 51 тела на изрешетани луѓе на различни места во градот“, изјави висок раководител во ирачката полиција, кој побарал да остане анонимен.

Четворица американски војници загинаа при експлозија на мина

Макфакс

11 загинати во разни инциденти во Ирак

А1

Ирак: 11 загинати во напади ширум земјата

Макфакс

Убиени четворица американски војници во Ирак

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Буш го потпиша законот за “агресивни" испитувања на осомничени

Макфакс - 08.10.2006

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш го потпиша оспоруваниот закон со кој се допушта прибегнување кон „агресивни" методи на испитувања и судење на осомничените за тероризам на воени судови. Претседателот Буш го брани законот оценувајќи дека е „витално оружје" во борбата против тероризмот, а ...

Анкетите најавуваат победа на опозиционите демократи во САД

Макфакс

Ќе го смениме!

Вечер

Протести ширум САД против администрацијата на Џорџ Буш

А1

Буш ќе гради ѕид кон Мексико

Време

Утрински Макфакс Макфакс Дневник Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Во тетовско Вешала нема свадба без истрели

Време - 07.10.2006

ИСТРАЖУВАЊЕ: МАКЕДОНИЈА ТЕЖИ ОД НЕЛЕГАЛНО ОРУЖЈЕ (5) Сунчица Стојановска Два истрела од пиштол одекнуваат во воздухот додека се движиме по патот накај Вешала, тетовско село во подножјето на Шар Планина. - Еве ги, почнаа - прокоментира нашиот водич, алудирајќи на пукањата што цело лето се слушаат ...

Од браќа одземено тешко воено оружје

Вест

Ја наполнил куќата со пушки и со снајпери

Време

Оружје и марихуана запленети во две куќи

Дневник

Запленет арсенал пешадиско оружје

Вечер

Време Канал5 Макфакс Време Време Време Време

12 поврзани вести »

Сонот на Бан Ки-Мун се остварува на Ист Ривер

Утрински - 06.10.2006

Тинејџерот кој пред 44 на Кенеди му рекол дека сака да стане дипломат ќе биде идниот генерален секретар на ОН Димитар Чулев „Сакам да станам дипломат", изјавил јужнокорејскиот тинејџер Бан Ки-Мун во 1962 година кога како добитник на награда на Американскиот црвен крст на натпревар по англиски јазик ...

Популарниот Бан е се' поблиску до фотелјата на Анан

Дневник

Бан Ки-Мун го осигура местото за нов лидер на ОН

Утрински

Јужнокореецот Бан најверојатно ќе го наследи Кофи Анан

Дневник

Ки-Мун на чело на ОН

Вечер

Макфакс Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Хрватските војници во Авганистан преместени во воена зона

Макфакс - 07.10.2006

Загреб Хрватските Министерства за одбрана и надворешни работи добија задача да ја испитаат причината зошто се преместени хрватските војници од северниот дел на Авганистан во јужниот град Кандахар. Оваа задача е издадена по наредба на хрватскиот премиер Иво Санадер, со оглед на фактот што Кандахар е ...

Хрватска не сака во ЕУ по 2010 година

Утрински

Хрватска сака во ЕУ до 2010 година

Дневник

Санадер во посета на САД

Макфакс

Санадер: Хрватска во ЕУ во 2009

Макфакс

Макфакс Макфакс Вечер Макфакс А1 Канал5

11 поврзани вести »

Државата задира во правата на личноста

Дневник - 07.10.2006

Македонија сериозно ќе се зафати со процесот на заштита на лични податоци. тоа е клучен критериум за европска интеграција рече вицепремиерката Габриела Коневска-Трајковска Македонија сериозно ќе се зафати со процесот на заштита на лични податоци.

Објективна статистика може да ги затне политичарите

Време

Коневска- Трајковска: Политичарите милуваат да ги фризираат бројките

Вест

Политичарите ја фризираат статистиката

Дневник

Статистичките податоци да не се фризираат

Вечер

Канал5 Време Вечер А1 Време Канал5

11 поврзани вести »

Реобјавениот буквар - тест за Грција

Време - 08.10.2006

ИСПРАВЕНА ИСТОРИСКА НЕПРАВДА Не дозволувај ниту црта да исечат од твоите отпечатоци Арес Александру (1959) Осумдесет години по залудното објавување на „Абецедарот - буквар на македонскиот јазик“, наменет за македонските деца во Егејска Македонија, репродукцијата на оваа темелна книга повторно е ...

"Виножито" издаде Буквар на македонски јазик

Вест

Отпечатен буквар на македонски јазик во Грција

Време

Во Грција повторно отпечатен Абецедарот

Утрински

Отпечатен буквар на македонски јазик во Грција

А1

Дневник Канал5 Вечер Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

И леб во гранапче со платежна картичка

Вест - 07.10.2006

ТРГОВЦИТЕ ЌЕ МОРА ДА ПОСТАВАТ ПОСТЕРМИНАЛИ За да ја спроведе идејата за исплата на платите на државната администрација преку платежни картички, Владата со закон ќе ги задолжи трговците да поседуваат читачи на картички, односно постерминали.

Чиновниците ќе добијат платежни картички

Време

Административците ќе ја добиваат платата преку банкарски картички

Утрински

Банките отворени за буџетарите

Дневник

Платите на чиновниците преку платежни картички

Вечер

А1 Канал5 А1 Вест А1

10 поврзани вести »

Либан негира дека добива оружје од Сирија

Макфакс - 08.10.2006

Бејрут Границите со Сирија се строго набљудувани и не постои можност за доставување на оружје од оваа земја, соопштија денеска претставници на либанската армија. Демантот од либанските власти, следи откако минатата недела, израелскиот министер за одбрана Амир Перец, изјави дека израелските авиони ...

Израелското разузнавање тврди дека Сирија му доставува оружје на Хезболах

Канал5

Израел ќе одговори цврсто на провокациите на Хезболах

Макфакс

Израел ќе продолжи да го надлетува Либан

Макфакс

Либанци на сината линија

Вечер

Вест Време Утрински Канал5 Вечер

10 поврзани вести »