TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

АМБО ќе се гради за три години

Време - 07.10.2006

СО ПОТПИС НА МИНИСТРИТЕ Договор за почеток на изградбата на нафтоводот АМБО ќе потпишат министрите за економија на Македонија, Албанија и на Бугарија до крајот на годинава. Македонското министерство вчера соопшти дека е договорено рокот за почеток на градежните работи да не е подолг од три години.

Албанија, Бугарија и Македонија се договорија за нафтоводот АМБО

Утрински

Македонија и Албанија ја договорија трасата на нафтоводот АМБО

Макфакс

Падна договор за изградбата на АМБО

Вечер

Претставници од Албанија, Бугарија и Македонија се договорија за АМБО

А1

А1 Канал5 Канал5 Макфакс Канал5

10 поврзани вести »

Меркел против брзо проширување на ЕУ по 2007-ма

А1 - 07.10.2006

Германскиот канцелар Меркел со нова негативна порака до земјите кандидати за членство во ЕУ. За време на посетата на Турција таа изјави дека е против брзо проширување на Унијата по влезот на Бугарија и Романија во 2007-ма. „Мораме да разбереме дека во блиска иднина не можеме да примиме ниту еден ...

Меркел вети поддршка за Турција во ЕУ

Вест

Меркел: ЕУ не е подготвена за скоро проширување

Канал5

Меркел: ЕУ не е подготвена за ново проширување во предвидлив рок

Макфакс

Меркел: Преговорите со Турција за членство во ЕУ ќе бидат „долг пат“

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вечер

10 поврзани вести »

Бугари сакаат да градат луксузни згради

Време - 06.10.2006

ВО АЕРОДРОМ Бугарски инвеститори биле заинтересирани да градат луксузни згради во општината Аеродром, информираат надлежните. Градоначалникот Кирил Тодоровски завчера се сретнал со делегација инвеститори од Бугарија и разговарале за тоа како тие би можеле да вложат во општината.

Бугарска фирма заинтересирана за градење во Аеродром

Вест

Бугарски инвеститори во Аеродром

Вечер

Аеродромите во магла!

Вечер

Фирмите на Бунарџик со магацини на Скопски аеродром

Вест

Дневник Време Вест Вест Утрински

10 поврзани вести »

Атентатот врз претседателот Глигоров бил изведен со противпешадиска мина

Дневник - 07.10.2006

Извори во хрватското МВР за весникот тврдат дека истата мина е користена во десетици атентати во Србија, Босна и во Хрватска Атентатот врз поранешниот македонски претседател Киро Глигоров бил извршен со противпешадиска мина со распрскувачко и насочувачко дејство (МРУД), активирана со далечински ...

Седумнаесет атентатори-самоубијци уапсени во Авганистан

А1

Седумнаесет атентатори-самоубијци уапсени во Авганистан

Канал5

Неуспешен атентат врз ирачки министер

А1

Непознат атентаторот на Глигоров

Вечер

Макфакс А1 Дневник Канал5 Макфакс

10 поврзани вести »

Партиите не признаваат дека претерале со трошење

Време - 05.10.2006

ЌЕ ИМ СЕ НАЈДЕ ЛИ ТРАГАТА НА ПАРИТЕ ОД КАМПАЊАТА? Најголемите политички партии не признаваат дека потрошиле повеќе пари за кампањата од предвидениот законски лимит од 1,7 милион евра, како што завчера обвини Државната комисија за спречување на корупцијата.

Некои финансиери на кампањите се врвна тајна

Дневник

Најголемите партии потрошиле четири пати повеќе од дозволеното

Време

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ само за ТВ-реклами потрошиле 7,6 милиони евра

Утрински

Партиите за кампањата трошеле над дозволеното

Дневник

Вечер А1 Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Обвинетите не знаеле дека возат мигранти

Вест - 05.10.2006

ПОЧНА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЈУГ 2 "Никого од обвинетите не познавам. Не сум организирал криумчарење мигранти", изјави вчера пред судскиот совет Зоран Крстевски, првообвинет во случајот Југ 2. Тој тврдеше пред Судот дека обвинетите првпат ги видел во судница.

Испрашани тројца обвинети во „Југ 2“

Дневник

За пари возевме секого и секаде

Вечер

„Југ 2“ нема да продолжи без превод на албански

Време

Обвинет бара превод на обвинението

Вест

Дневник Вечер А1 Дневник

9 поврзани вести »

Прекинат бојкотот на настава во Куманово

Макфакс - 06.10.2006

Куманово Учениците од средното економско училиште, паралелки на албански наставен јазик, од денеска започнаа со настава, јави дописникот на Макфакс. По одлука на Советот на родителите, учениците 45 дена ја бојкотираа наставата, бидејќи, како што велат тие, немаат просторни услови за изведување на ...

Ученици фрлаа јајца по Општина Куманово

Макфакс

Средношколците Албанци пак бараат ново школо

Вест

Продолжуваат протестите на ученици во Куманово

Макфакс

Учениците од Режановце повторно ја прекинаа наставата

Макфакс

Време Канал5 Макфакс Вечер

9 поврзани вести »

ОМД - Итна заштита на македонското малцинство на Балканот

Макфакс - 07.10.2006

Вашингтон Властите во Македонија да преземат итни и конкретни чекори во одбрана на македонското малцинство во соседните земји, повика денеска Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД). Поздравувајќи ги последните најави во таа насока, ОМД бара „декларативната поддршка на македонските власти да биде ...

Бакојани: Нема македонско малцинство во Грција

Макфакс

Осум европски земји не сакаат конвенција за малцинствата

Утрински

Македонија засилено ќе се грижи за своето малцинството кај соседите

Макфакс

Црвенковски во Србија на средби со македонското малцинство

Макфакс

А1 Макфакс Дневник Макфакс

9 поврзани вести »

Разбиена банда за фалсификуавње банкноти во Британија

Макфакс - 08.10.2006

Лондон Полицијата разби банда фалсификатори одговорна за речиси една четвртина од лажните банкноти дистрибуирани во Велика Британија, соопштено е денеска во Лондон. Бандата во последните четири години пуштила во оптек фалсификувани банкноти во вредност од околу десет милиони фунти, тврдат детективи ...

Пазарел со фалсификувани денари

Вест

Купувал стока со фалсификувани денари

Време

Колумбија и Северна Кореја најголеми фалсификатори на американскиот долари

Макфакс

Момче растурало лажни илјададенарки

Вечер

Време Дневник Макфакс Дневник

9 поврзани вести »

Нов центар за децата со посебни потреби

Време - 05.10.2006

НА ИЛИНДЕНСКА Центар за музикотерапија и уметничко изразување на децата со посебни потреби „Џунџуле“ од вчера работи во просториите на Детскиот културен центар „Карпош“, на улицата Илинденска. - Се надевам дека децата со посебни потреби во иднина поуспешно ќе се интегрираат во образованието - рече ...

Музикотерапија за деца со посебни потреби

Вест

Отворен Центар за музикотерапија „Џунџуле"

Утрински

Музикотерапија за децата со пречки во развојот

Дневник

Центар за музикологија

Вечер

Вест Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »