TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

САД го гонат Ал Масри

Време - 06.10.2006

ИРАК Американските воени сили во Ирак завчера го стегнале обрачот околу новиот командант на Ал каеда во Ирак, Египќанецот Абу Ајуб ал-Масри, кој е одговорен за серија бомбашки напади што предизвикаа сунитско-шиитски судири во земјата, јави новинската агенција АФП.

Лидерот на Ал Каеда (не) е убиен

Вечер

Лидерот на Ал Каеда во Ирак не е убиен

А1

Демантирано убиството на Ал Масри

А1

Американски и ирачки претставници демантираат дека е убиен Ал Масри

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Граѓаните од Скопје-Север на протест за цената на парното

Утрински - 07.10.2006

Граѓаните од Скопје-Север, корисници на топлинска енергија од Топлификација „Скопје-Север" во вторник ќе излезат на мирен протестен собир за да го искажат своето незадоволство од зголемувањето на цената на парното. Собирот со поддршка на Општина Бутел ќе се одржи пред црквата „Свети Никола" во 11 ...

На протест против двојно поскапото греење

Вечер

Жителите на Скопје-Север во вторник на протест

Време

„Топлификација" исклучува згради поради негрижа на станарите

Утрински

Започна грејната сезона

Макфакс

Време Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Тамилските тигри нападнаа пристаниште

Макфакс - 08.10.2006

Коломбо Најмалку две лица загинаа, а десетина се ранети откако утринава припадниците на Тамилските тигри го нападнаа пристаништето Гале во јужниот дел на Шри Ланка. Тие, како што соопштија локалните власти, во пристаништето навлегле со пет брода, од кои три експлодирале.

Најмалку 50 загинати и ранети во експлозија во Шри Ланка

Макфакс

Над 90 загинати во нападот во Шри Ланка

Макфакс

Околу 100 загинати во нападот во Шри Ланка

Макфакс

44 војници убиени во офанзивата против тамилските тигри

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Младост оди на победа против Брага

Време - 07.10.2006

КУП НА ЕХФ, 2. КОЛО Македонскиот претставник во Купот на Европската ракометна федерација (ЕХФ), Младост од Богданци, денеска во Брага, Португалија, е решен да победи против АБЦ Брага и покрај нерешениот резултат од првиот меч во Богданци минатата недела, 31-31. Ова е натпревар од 2.

Вардарци безгрижни, Младост без предност во Брага

Вест

Младост со победа останува на евросцената

Дневник

За двете средби со Брага, Младост ќе потроши 15.000 евра

Утрински

Брага се извлече во Богданци со гол во последната секунда

Време

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Комшиќ победил со само еден отсто гласови!!!

Вечер - 04.10.2006

Благодарение на Дејтонската математика, во целосно разединетото хрватско бирачко тело, тој ги победи двајцата свои ривали, со помош на гласовите добиени од Бошњаците Нови членови на Претседателството на БИХ се: Харис Силајџиќ од бошњашката Странка за БИХ, Небојша Радмановиќ од српската СНСД и Жељко ...

Силајџиќ сака да централизира, Радмановиќ да дели

Време

Силајџиќ води во Босна, Додик во Република Српска

Вест

Силајџиќ ја доби битката за член на босанското Претседателство

Утрински

Силајџиќ во претседателството

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

Необрани 25 милиони килограми грозје

Дневник - 06.10.2006

Околу 25 милиони килограми грозје стои необрано во Тиквеш. Ако Владата не им помогне да го решават овој проблем, лозарите ќе протестираат. - И овој премиер и новиот министер за земјоделство не се интересираат за решавање на проблемите на лозарите со откупот, цената на грозјето и начинот на плаќање ...

Новата Влада многу ветуваше, а не направи ништо за лозарите

Утрински

Лозарите тврдат дека „Тиквеш“ им ги затвори портите

Дневник

Грозјето во Тиквешијата скапува, откупот се одвива бавно и со проблеми

Утрински

Хрватска не ги спушти рампите

Време

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Карл Билд нов шведски министер за надворешни работи

Вест - 07.10.2006

Стокхолм, 7 октомври - Новиот шведски премиер Фредерик Рајнфелд го назначи поранешниот пратеник на ОН за Балканот, Карл Билд за министер за надворешни работи. Карл Билд (57), кој своевремено беше премиер на Шведска Стокхолм, 7 октомври - Новиот шведски премиер Фредерик Рајнфелд го назначи ...

Кам-бек на Билд во новата шведска влада

Утрински

Карл Билд се врати во политиката како шеф на дипломатијата

Дневник

Карл Билд се врати на политичка сцена

А1

Десничарот Рајнфелд нов премиер на Шведска

Вест

Макфакс А1

7 поврзани вести »

Притвор за "волците" кои претепаа полициски инспектори

Вест - 06.10.2006

СО РЕШЕНИЕ НА ИСТРАЖЕН СУДИЈА НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1 На З.К. и А.К. кои завчера на улицата пред новата железничка станица претепаа двајца полициски инспектори, Истражен судија од основниот суд Скопје 1, им одредил мерка притвор во траење од по 15 дена.

Кумановец тврди дека бил претепан во полициска станица

Канал5

Нападнати двајца полициски инспектори

Вест

Полициски инспектор претепан од поранешни „Волци“

Дневник

"Волци" претепале полицајци

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Игри без граници за крај на Детската недела

Време - 07.10.2006

ВО ГРАДИНКИТЕ Децата од градинката „13 Ноември“ во Дебар Маало завчера прескокнуваа обрачи, даваа кошеви и товареа топки во Игрите без граници што се организираа по повод Детската недела. Оваа недела, која традиционално со различни активности се одбележува во почетокот на октомври, завршува утре.

Децата испратија пораки за среќа

Време

Бесплатен влез во Зоолошката градина

Време

Хуманитарна акција на градинката "8 Март"

Вест

Бесплатна посета на Зоолошката

Дневник

Вечер Вест

7 поврзани вести »

Пијанистот го замачка Рахмањинов

Време - 07.10.2006

МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА Ангелина Димоска Македонската филхармонија ја отвори новата сезона со концерт на кој доминираа две дијаметрално различни изведби - бркотница во изведбата на пијано-концертот од Рахмањинов и доста сигурна интерпретација на „Слики од изложбата“ од ...

Одличен старт, а публиката на скали

Вечер

Отворање на концертната сезона со францускиот пијанист Тиолие

Дневник

Првиот концерт во задушена акустика

Време

Валери Стефановски контра поправките на Домот на АРМ

Вест

Утрински Вечер

7 поврзани вести »