TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Кај приватниците два пати се плаќа за еден превоз

Вест - 05.10.2006

ПОРАДИ ЧЕСТИТЕ ДЕФЕКТИ НА ДОТРАЕНИТЕ АВТОБУСИ Кога автобусот ќе се распие патниците остануваат на улица, замена нема, па за да стигнат дома принудени се да се качат во друг автобус и пак да си платат билет Градот нема намера да ги отстрани од сообраќај старите и дотраени приватни автобуси, кои ...

Карамбол од автобуси на Водњанска

Вест

Автобус без сопирачки удрил во ѕид

Време

Три автобуси се судрија на Водњанска

Дневник

Верижен судир поради неисправни сопирачки

Вечер

Вест Канал5

7 поврзани вести »

Ризовски унапреден без наредба

Дневник - 07.10.2006

Заменик-началникот на Генералштабот генерал-мајор Адил Газафер не знаел кои офицери се унапредени на прославата на Денот на АРМ и затоа му закачил еполети на потполковник Здравко Ризовски, кому му е наредено да ги врати новите чинови.

Генералштабот се правда со војничка недисциплина!?

Време

Ни чин ни начин

Дневник

Ризовски сам си ставил еполети

Дневник

Потполковник Ризовски без еполетите

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Главаш навреди новинарка

Вечер - 06.10.2006

Поранешниот командант на одбраната на Осиек, Бранимир Главаш, обвинет за воени злосторства во 1991 и 1992 година, вчера остро и навредливо ја нападна новинарката Снежана Бериќ, нарекувајќи ја "четникуша". Таа сведочеше против него, докажувајќи дека ја малтретирал во тој период кога од Осиек ...

Укинат имунитетот на Главаш

Макфакс

Главаш даде исказ и го напушти Жупанискиот суд

Макфакс

Пратеник без имунитет поради воени злостори

Макфакс

Сослушани српски сведоци во случајот против Главаш

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Властољубивите, корумпирани муцки на Гогољ кај нас

Вест - 05.10.2006

ПРЕМИЕРА ВО ДРАМАТА НА МНТ "Ревизор"-от влезе во Драмата на МНТ. Премиерно завчеравечер , антологискиот текст на Гогољ , го постави режисерот Владимир Милчин со актерската екипа на МНТ. "Ревизор"-от влезе во Драмата на МНТ. Премиерно завчеравечер , антологискиот текст на Гогољ , го постави ...

Премиера на на"Ревизор" од Гогољ

Вест

Смеата како катарза

Време

По пет години, Милчин се враќа во МНТ со „Ревизор"

Утрински

Премиера на „Ревизор“ во МНТ

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Месиќ-Хрватите во БиХ самите се поделија

Макфакс - 05.10.2006

Загреб Хрватите во Босна и Херцеговина на изборите не ги поделија ниту Србите, ниту Бошњаците, туку самите се поделиле, смета хрватскиот претседател Стјепан Месиќ. „Луѓето во БиХ мораат да научат дека нема секогаш да победи оној кој доаѓа од партиите со национален предзнак.

Месиќ во Битола ќе го отвори новиот хрватски Конзулат

Макфакс

Месиќ отвори хрватски конзулат во Битола

Макфакс

Месиќ ја потврди средбата со Чеку во Скопје

Макфакс

Месиќ во дводневна посета на Македонија

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

„Диво месо“ и „Дон Жуан“ пред римската публика

Дневник - 07.10.2006

Претставите „Диво месо“ од Горан Стефановски и „Дон Жуан“ на Молиер, и двете во режија на Александар Поповски, вечерва и утревечер ќе учествуваат на првиот Театарски и музички фестивал на постјугословенските држави во Рим. Фестивалот го организира Римскиот театар и ќе трае до 16 овој месец.

Драмски со две претстави

Време

"Диво месо" и "Дон Жуан" во Рим

Вест

Драмски со „Диво месо" и „Дон Жуан" ќе гостува во Рим

Утрински

Драмски во Италија

Вечер

Утрински

6 поврзани вести »

Пронајден мртов член на групата "Малабар"

Вест - 02.10.2006

ВО СОБА НА ХОТЕЛОТ КОНТИНЕТАЛ Францускиот државјанин, Дубук Жан Мишел Марк (42) , член на групата "Малабар" завчера, во 13 часот бил пронајден мртов во една од собите на скопскиот хотел Континетал. Мртвото тело на фаранцузинот го пронашол некој од неговите колеги музучари,кој отишол во неговата ...

Белата ноќ ќеф за скопјани

Вест

Спектаклот на „Малабар“ пред универзитетот

Време

Поради смртта на музичарот на „Малабар" откажани денешните активности на МОТ

Утрински

Културна несоница го раздени Скопје

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Охридските хотелиери тврдат дека редовно плаќале струја

Утрински - 07.10.2006

Од струшки „Бисер" велат дека не е извршен прекин во напојувањето Дел од хотелските објекти на охридско-струшкото крајбрежје кои во вчерашната акција на ЕСМ „Дистрибуција" беа исклучени од струја тврдат дека ги имаат платено своите сметки и најавуваат правна разрешница на случајот, јави Макфакс.

Исклучена струјата во околу 30 туристичко-угостителски објекти

А1

Мрак за хотелите во Охрид, Струга и во Велешта

Време

Поради неплатени сметки, без струја „Бисер", „Изгрев", „Дончо"...

Утрински

Над 40 хотели и одморалишта без електрична енергија

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Мијатовиќ му ја намалува платата на Бекам

А1 - 05.10.2006

Поранешниот капитен на англиската репрезентација и фудбалер на Реал Мадрид, Дејвид Бекам, би можел да остане со помала плата, тврди лондонски „Гардијан“. Ваквиот чекор го најавил спортскиот директор на Реал Мадрид, Предраг Мијатовиќ, кој го предупредил Бекам, дека доколку сака да остане на ...

Бекам ќе се повлече во 2008 година

Дневник

Мијатовиќ му ја намалува платата на Бекам

Макфакс

Бекам - тренер на синот на Џоли и Пит

Вечер

Бекам ќе се повлече во 2008 година

А1

Вечер

6 поврзани вести »

Груевски и Петковски ги реорганизираат партиите

Утрински - 07.10.2006

ВМРО-ДПМНЕ и НСДП ги подобруваат партиските перформанси БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Тажно е деновиве пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје. Луѓето кои влегуваат или излегуваат од партиската централа можат да се избројат на прстите на едната рака.

Груевски:нема да дозволам никој да ја инволвира државата и нејзините институции во партиски конфликт

Канал5

Груевски: Ништо нема да ја поколеба Владата во борбата против корупцијата

Макфакс

Ремонт во ВМРО - ДПМНЕ

Време

Груевски ќе ги брка локалните шерифи од партијата

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »