TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Даниел Ортега на чело на Никарагва

Вечер - 09.11.2006

Високиот избирачки совет на Никарагва официјално објави дека кандидатот на Сандистичкиот фронт за национално ослободување Даниел Ортега е победник на претседателските избори, што се одржаа во неделата. Според 91,48 проценти од преброените гласови, за Ортега гласале 38,7 проценти, додека за неговиот ...

Ортега е новиот претседател на Никарагва

А1

По 16 години, Даниел Ортега се врати на власт

Утрински

Ортега е новиот претседател на Никарагва

Макфакс

Екреволуционерниот лидер Ортега нов претседател на Никарагва

Вест

Време Дневник Макфакс Вечер А1 Макфакс

11 поврзани вести »

Чиј градоначалник е Меџити?

Време - 10.11.2006

Пишува:Гоце Трпковски Целата македонска јавност остана вчудовидена од изјавите на градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, дека никој не може да го спречи да го постави споменикот на Скендербег на влезот од Старата скопска чаршија, дека никој нема право да му се меша во неговата работа, дека не ја ...

Институциите немоќни пред Скендербег

Време

Скендербег не успеа да ги обедини Албанците во Македонија

Макфакс

Споменикот на Скендербег ќе се открие на 28 Ноември

Вест

Скендербег и во Скопје на 28 ноември

Време

Утрински Дневник Вечер Макфакс А1 Канал5

11 поврзани вести »

Европската Алијанса ќе се бори за ОМО Илинден ПИРИН

Дневник - 10.11.2006

Македонците во Бугарија не се сами, тие имаат сојузници во Европа, битката не е завршена, порачуваат од ЕФА Битката за ОМО Илинден ПИРИН не е завршена, иако така изјави бугарскиот министер за надворешни работи Ивајло Калфин, порачуваат од Европската слободна алијанса (ЕФА).

ЕФА/ОМО Илинден Пирин - Бугарија мора да го признае македонското малцинство

Макфакс

Бугарија мора да ги регистрира партиите на Македонците

Утрински

Предметот за ОМО „Илинден“ - ПИРИН не е затворен во Стразбур

Утрински

Бугарија мора да ја регистрира ОМО Илинден

Вечер

Макфакс Време Утрински Дневник Вечер Вечер

11 поврзани вести »

Шест порази на Металург во ЛШ

А1 - 12.11.2006

Македонскиот ракометен првак Металург неславно со шест пораза го заврши настапот во Лигата на шампионите. Последниот го претрпе денеска со 32:24 на гостувањето кај хрватскиот Загреб, во натпреварот од последното коло во групата.

Металург сака Чесно да се збогува од ЛШ

Време

"Фенерот" неизбежен

Вест

На разделба - добар впечаток

Утрински

Поважна е формата од резултатот

Дневник

Вечер Време Време Утрински Дневник Вечер

11 поврзани вести »

Патот на македонскиот буквар во Грција долг 81 година

Утрински - 11.11.2006

Под притисок на Друштвото на народите, Грција мораше во 1925 година да го објави овој единствен буквар на македонски јазик ДИМИТАР ЧУЛЕВ „Сите љуге имат една глава, две раце, две нодзе. Главата има згорје косие, и напрет има две очи, еден нос и една уста. Устата натре има заби и еден јазик.

Оригиналниот „Абецедар“ е во Скопје

Дневник

Букварот на македонски јазик ќе биде промовиран и во Солун

А1

Грчки поуки за Софија

Утрински

„Абецедарот“ го предизвикува митот за монолитноста на грчката нација

Утрински

Дневник Вечер А1 А1 Утрински

10 поврзани вести »

Мумин, Магдинчев и Русевски најуспешни спортисти

Утрински - 11.11.2006

Вчера во Скопје беа доделени традиционалните награди „13 Ноември“ кои секоја година ги доделува Сојузот на спортовите на Скопје на најуспешни спортисти, тренер и спортски работници на градот во годината што изминува. За најуспешни спортисти се прогласени боксерот Вели Мумин кој на последното ...

Плакетите во вистински раце

Вечер

Мумин, Магдинчев и Русевски се најдобрите спортисти во Македонија

А1

Хингис остана во игра за полуфиналето на Мастерс купот

Утрински

Добитници Магдинчев, Русевски, Мумин, Калач...

Дневник

Време Утрински Дневник Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Реформите во локалната демократија на половина пат

Утрински - 09.11.2006

КАТИЦА ЧАНГОВА Реформите во развојот на локалната демократија напредуваат, но земјите од регионот се на половина од тој пат. Пари во европските фондови има, но можат да ги користат само добро обучени држави. Главен предуслов за користење на средствата е поголемата внатрешна иницијативност за ...

Заврши Регионалната конференција на ЈИЕ за ефективното владеење на локално ниво

Канал5

Ефективно демократско владеење

Вечер

Коњановски: Рано е за фискална децентрализација

Макфакс

Завршна декларација на конференцијата за децентрализација во ЈИЕ

Макфакс

Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Груевски на Економскиот форум во Виена

Утрински - 08.11.2006

Виена - Македонскиот премиер вчера имаше обраќање на официјалното отворање на Економскиот форум во Виена на тема „Може ли да работиме заедно за нашата иднина и како да се направи регионот конкурентен". Обраќање на оваа тема имаше и претседателот на Третиот виенски економски форум и специјален ...

Грција се повлече поради уставното име на Македонија

Вест

Груевски во потрага по инвеститори

Време

Македонија ги презентира можностите за инвестирање

Утрински

На регионот му требаат инвестиции

Дневник

Канал5 Вечер Макфакс А1 Макфакс

10 поврзани вести »

Пионерката со солзи пред скопјани

Време - 09.11.2006

ТИЈАНА ВО УНИВЕРЗАЛНА Со „Моден ритам“, темата со која Титовата пионерка пред седум години се регрутира во српската музичка армија, Тијана Тодевска-Дапчевиќ завчеравечер го отвори долгоочекуваниот солистички концерт во Универзална. - Конечно се случи и тој ден.

Концерт со солзи за мама, тато и барбиката

Вест

Тијана се расплака пред скопската публика

Утрински

Искрена и со солзи пред скопјани

Дневник

Тијана го положи тестот

Вечер

Време Вест Дневник Вечер

9 поврзани вести »

Застрелан рекетар

Вест - 10.11.2006

ВООРУЖЕНА ПРЕСТРЕЛКА МЕЃУ ПОЛИЦИЈАТА И ТРОЈЦА КРИМИНАЛЦИ ВО ЧАИР Реџаил Хаџиу (23), кој пред три дена бил пуштен од притвор поради рекет, завчера повторно се обидел од сопственикот на менувачницата "Сума флај" да изнуди пари, при што во моментот на неговото апсење дошло до престр Завчера во ...

Соседите помогнале да се предаде бандитот

Време

Убиен рекетар во престрелка со полицијата во Чаир

Утрински

Полицијата застрела бомбаш пред да крене куќа во воздух

Дневник

Полицијата застрела рекетар

Вечер

А1 А1 Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »