TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Поповски: Гледам позитивно на најавата на Селмани за јазикот

А1 - 11.11.2006

„Исчекорувањето во оваа насока во која е најавено може само да ја продлабочи довербата, да ја деблокира работата на Собранието“, изјави во интервјуто за А1 Владо Поповски, универзитетски професор. Како еден од учесниците во Рамковниот договор, како советник на тогашниот претседател Трајковски и ...

Храбра најава

Дневник

Се подготвува деловник за комплетна двојазичност во Собранието

А1

Владата договорила двојазичност, албанскиот јазик станува официјален

Утрински

Целосна двојазичност во Собранието

Дневник

А1 Време Време Утрински

9 поврзани вести »

Британија не игра со датуми за ЕУ

Вест - 09.11.2006

Министерот за Европа во британскиот Форин офис, Џеф Хун, вчера беше во еднодневна посета на Скопје за да ја пренесе, како што рече, поддршката што неговата земја и ја дава на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО. "Кандидатскиот статус е прв чекор на патот кон ЕУ.

Џеф Хун побара од ЕУ да ги одржи ветувањата кон Македонија

Утрински

Хун: Сакаме да ја видиме Македонија во ЕУ

Дневник

Иднината на Македонија во Европа

Дневник

Кандидатскиот статус на земјава е само чекор до полноправното членство

Канал5

Макфакс Макфакс Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Јапонскиот кредит за механизација со слаба наплата

Утрински - 09.11.2006

Земјоделците што не ги вратиле средствата од јапонскиот кредит за набавка на земјоделска механизација нема да можат да користат средства од Програмата за поддршка на земјоделството, а воедно ќе се соочат со присилна наплата на долгот, се заканува Министерството за земјоделство.

Земјоделецот да биде господин во својата држава

Време

Земјоделците учат за да најдат пазар во странство

Дневник

Банките да ги намалат каматите за земјоделските кредити

Вечер

Спасеноски потврди, само 15 денари за тутунарите

А1

А1 Канал5 Макфакс Канал5

9 поврзани вести »

Проширувањето не смее да запре пред Хрватска и Македонија

Време - 08.11.2006

РОМАНО ПРОДИ СО ПОДДРШКА Процесот на проширување на Европската Унија кон земјите од поранешна Југославија и Турција мора да продолжи, порача италијанскиот премиер Романо Проди во интервју за лондонски „Фајненшл тајмс“, посочувајќи дека запирањето на ширењето кон Хрватска и кон Македонија сериозно ...

Романо Проди бара да не запре проширувањето на Унијата

Утрински

Иран за соработка со Запад

Макфакс

Проди: Проширување на Унијата мора да продолжи

А1

Во извештајот на ЕК слаби оценки за цел регион

Канал5

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

42 пакистански војници загинаа од бомбаш-самоубиец

Вест - 09.11.2006

ИСЛАМАБАД, 9 ноември (Ројтерс) - Бомбаш-самоубиец вчера убил 42 пакистански војници на терен за обука во напад што војската рече дека е поврзан со крвавиот напад на војската врз логор на милитанти што се случи минатата недела.

Бомбаш-самоубиец убил 35 војници

Време

Бомбаш-самоубиец разнесе 35 војници во тренинг-центар во Пакистан

Утрински

Бомбаш разнесе 34 војници

Дневник

Масакр во касарна

Вечер

А1 Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Бусек: ЦЕФТА е предуслов за влез во ЕУ

А1 - 11.11.2006

Потпишувањето на договорот со ЦЕФТА и заедничкиот пазар на Југоисточна Европа претставува предуслов за влез во Европската Унија. Ова, како што јавуваат српските медиуми го изјави координаторот на Пактот за стабилност на југоисточна Европа, Ерхард Бусек.

Нема штети за Македонија ако Србија не влезе во ЦЕФТА

А1

Србија и БиХ не го парафираа договорот со ЦЕФТА

Утрински

ЦЕФТА доведена во прашање

Дневник

БиХ и Србија не ставија параф на договорот

Вечер

А1 Канал5 Дневник Макфакс

9 поврзани вести »

Касарните како самопослуги

Дневник - 11.11.2006

Министерот за одбрана Лазе Еленовски наредил темелна истрага за кражбите на оружјето Пушката на АРМ што полицијата ја најде во Тетово била украдена од Гардискиот баталјон во скопската касарна „Илинден“, потврдија вчера безбедносни извори.

Исчезнати кашикари и боева муниција

Време

Исчезнаа 60 бомби

Вест

Арсенал оружје и муниција исчезнале од гарнизонот „Стив Наумов“ во Битола

Утрински

Исчезна оружје од касарните

Дневник

Вечер А1 Макфакс

8 поврзани вести »

„Македонски телекомуникации“ в година ќе има конкуренција

Време - 11.11.2006

ТРАЈКО СЛАВЕСКИ, МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ Граѓаните се оштетени со високите цени на услугите на „Македонски телекомуникации“ затоа што не се дозволуваше либерализација на пазарот. Идната година ние ова ќе го смениме, рече вчера Трајко Славески, министер за финансии откако пратениците во Собранието ја ...

МТ и „Т-мобиле“ за девет месеци со добивка од 125,6 милиони евра

Утрински

Телекомот и „Т-мобиле“ заработиле 125 милиони евра

Дневник

Телеком и Т-Мобиле со ќар од 125 милиони евра

Вечер

Владата ќе позајми 40 милиони евра од телекомот

Дневник

Вечер Вечер Утрински

8 поврзани вести »

МТВ ќе обезбеди пари за се

Вест - 10.11.2006

ПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЕВРОВИЗИЈА 2007 Македонскиот претставник на Изборот за песна на Евровизија годинава ќе се одбира фестивалски, со жив оркестар и со гласање исклучително преку телевоутинг. Во МТВ, која е организатор на изборот, состојбата е лоша.

Петнаесет песни и само телефонско гласање

Време

Од МРТВ едногласни - Евровизија мора да има!

Утрински

Фолклорот да биде инспирација за авторите

Дневник

Должиме 42.000 швајцарски франци, но не примија

Вечер

Вест Канал5 Време

8 поврзани вести »

Тетовскиот универзитет пред затворање

Време - 11.11.2006

ПО ШОКАНТНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ИНСПЕКТОРАТОТ Поранешниот ректор на Државниот универзитет во Тетово Неџбедин Беадини, проректорите, деканите и целото раководство на ДУТ најверојатно кривично ќе одговараат за целиот хаос што се случувал во оваа високообразовна институција во последниве години, тврдат ...

Рушити

Утрински

Тетовскиот универзитетот ќе се трансформира

Дневник

Тетовскиот падна на испит

Дневник

Тетовскиот не исполнува услови да биде универзитет

Дневник

Вечер А1 Канал5

8 поврзани вести »