TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Бостон-Јута 100:107

А1 - 11.11.2006

Јута ја забележа 5-тата победа во 6-тиот натпревар од НБА сезоната и засега е најуспешната екипа во најквалитетната кошаркарска лига. Џезерите од Јута ноќеска славеа на теренот на Бостон со 107:100. Дерон Вилијамс постигна 26 коша и забележа 14 асистенции, а Карлос Бузер имаше исто толку додавања ...

Голден Стејт му го нанесе првиот пораз на Њу Орлеанс

Утрински

Далас конечно оствари победа во НБА лигата

А1

Прв пораз на Јута, Далас се' уште без победа

Утрински

Прв пораз на Филаделфија

Утрински

А1 Утрински Утрински

8 поврзани вести »

Адвокатите на Бошковски го убедуваат Груевски да побара враќање на предметот Раштански

Канал5 - 11.11.2006

Предметот Раштански лозја незаконски е предаден на Хрватска и затоа треба да се врати назад. Ова го тврдат адвокатите на Љубе Бошковски - немало судска одлука за препуштање на случајот, Бошковски не е третиран единствено како македонски државјанин како што налага законот, кривичните дела за кои ...

Љубе црта икони со јаглен

Вест

Адвокатите собрале докази за невиност на Бошковски

Дневник

Генаил Метроу нов адвокат на Љубе Бошкоски

А1

Адвокатскиот тим на Бошковски е оптимист дека ќе го ослободи од обвинението за случајот Љуботен

Канал5

А1 Канал5 Канал5

8 поврзани вести »

Уапсени 110 шверцери на дрога и запленети 3 тони кокаин

Вест - 08.11.2006

Рим, 8 номеври - Три тона кокаин и 110 уапсени, е главниот плен на меѓународна полициска акција спроведена вчера во Италија, Шпанија, Аргентина и неколку други земји. Во италијанските региони Трентино, Ломбардиа, Пиемонт, Тоскана, Калабриа и Сардинија уапсени се 50 лица, а во Шпанија и Аргентина, ...

Албанската полиција заплени два тона кокаин

Утрински

Во Тирана запленети два килограма дрога

Дневник

Бугарија запали речиси 1 тон дрога

Дневник

Албанската полиција заплени над два тони кокаин

А1

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Четири основни суда бараат да им се вратат ингеренциите одземени со новиот закон за судови

Канал5 - 12.11.2006

Основните судови во Гевгелија, Кавадарци, Кичево и Крива Паланка бараат измена на законот за судови пред неговата примена за да ги задржат надлежностите што сега ги имаат. Основните судови во Гевгелија, Кавадарци, Кичево и Крива Паланка бараат измена на законот за судови пред неговата примена за да ...

Ни граѓаните ни судовите не можат да стигнат до правдата

Време

Софрониевска: Да не се избираат судии кои сакаат кариера без работа

Вест

Неефикасност, злоупотреба и недоволна едукација на судиите

Вечер

Основните судови неефикасни, апелационите поажурни

А1

Канал5 Утрински Утрински

8 поврзани вести »

Во Бутел веќе нема место за нови парцели

Вечер - 11.11.2006

Не само што слободниот простор за изградба на нови парцели е намален, туку веќе од Нова година ситуацијата ќе стане критична ако Градот и Државата не откупат земјиште за оваа намена, вели Гроздановски АД "Бутел" стопанисува со најголемите гробишта на територијата на Скопје, Бутел, Камник и Ѓорче ...

Во градската каса нема пари за починатите

Дневник

Арсов: За гробиштата во Драчево преговарам само со г.г. Стефан

Вест

Кисела Вода ќе формира погребно претпријатие

Време

Отворен патот за формирање погребно претпријатие

Дневник

Вечер Вест Дневник

8 поврзани вести »

Ефикасноста на МВР

Дневник - 11.11.2006

Ефикасноста на МВР Ефикасноста на Министерството за внатрешни работи, бидејќи успеа да ги реши двата случаја на убиство што се случија изминатава недела. Генерално за пофалба е зголемената активност на МВР изминативе месеци. Според статистиките, од 17 или 18 убиства што се случија само едно не е ...

Почина турскиот експремиер Булент Еџевит

Вест

Почина Булент Еџевит

Време

Петте мандати на политичарот и поет Булент Еџевит

Утрински

Почина политичкиот ветеран Еџевит

Дневник

Вечер А1 Макфакс

8 поврзани вести »

Најмалку Албанци во кабинетот на Црвенковски и во МАНУ

Време - 11.11.2006

ВЛАДАТА ЈА АНАЛИЗИРА ПРАВИЧНАТА ЗАСТАПЕНОСТ Кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски, МАНУ, Народната банка, Републичкиот судски совет и неколку јавни претпријатија се институциите во кои застапеноста на Албанците и на другите заедници е незадоволителна, покажуваат резултатите што Секторот за ...

Владата во вработувањата ќе ги достигне бројките од пописот

Утрински

Правичната застапеност е под 20 отсто

Дневник

Тројно поголем буџет за нови вработувања по рамковен

Време

Владата ќе издвои 2,5 млн. евра за правична застапеност

Утрински

Канал5 Вечер Макфакс

8 поврзани вести »

Кој ќе биде противникот на Мумин?

Утрински - 11.11.2006

Се' е подготвено за првите борби на 36. „Златен гонг“ една од најголемите спортски приредби во Македонија. На рингот во Скопје ќе се појават боксери од Русија, Бугарија, Романија, Србија и јасно деветмина боксери од нашата држава. Во последен момент своето учество го откажаа боксерите од Турција.

Мумин се надева на третата титула

Дневник

За Мумин исклучиво противник од Русијаски стана светски првак

Вест

За кого „Златниот гонг“?

Утрински

Мумин наострен за Русин

Дневник

Вечер Вечер

7 поврзани вести »

МВР не смее да биде политичка партија

Време - 07.11.2006

Пишува:Емил Зафировски Александар, проблематичниот син на Зоран Верушевски, аташе во амбасадата во Италија, конечно е ставен зад решетки. По тригодишен „каубојлук“ по градовите во целата земја и туристичките патешествија низ полициските станици и судници, младиот Верушевски првпат се соочи со ...

Верушевски во „Идризово“

Време

Уапсен Верушевски јуниор

Вест

Верушевски уапсен и однесен во „Идризово“

Утрински

Младиот Верушевски зад решетки

Дневник

Вечер А1

7 поврзани вести »

Доста се врати во ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 07.11.2006

ПО ДВЕГОДИШНА РАЗДЕЛБА Демократско-републиканската унија на Македонија на чело со неформалната лидерка Доста Димовска, претседателот на партијата Горан Рафајловски и членството вчера во прес-центарот на ВМРО-ДПМНЕ објавија дека се враќаат во матичната партија, од која излегоа пред околу две години.

Доста Димовска севрати во ВМРО - ДПМНЕ

Време

Доста Димовска се врати во ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

ДРУМ се врати во ВМРО-ДПМНЕ

Дневник

ДРУМ премина во ВМРО-ДПМНЕ

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »