TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Градежниците изѕидаа даночна пирамида

Вечер - 11.11.2006

Засега не се открива бројот на градежните фирми што го одбегнувале плаќањето на данокот на додадена вредност. Истрага што ја спроведе УЈП покажала дека оваа појава почнала да зема замав од април 2003 година, а лавината на разоткривање ја покрена случајот со фирмите што го граделе т.н.

Градежниците дел од даночната пирамида

Вечер

Контроли во градежништвото поради слабата наплата на ДДВ

Макфакс

Градежниците во странство извршиле работи вредни 1,86 милијарда денари

Утрински

Најмногу се вложуваше во градежништвото

Дневник

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Рахмонов си сервирал уште еден претседателски мандат

Дневник - 08.11.2006

Таџикистанскиот претседател Имомали Рахмонов доби нов седумгодишен мандат, откако беше прогласен за победник на изборите Таџикистанскиот претседател Имомали Рахмонов доби нов седумгодишен мандат, откако беше прогласен за победник на изборите бојкотирани од опозицијата и од западните набљудувачи, ...

Рахмонов пак претседател

Вечер

Емомоли Рахмонов резбран за претседател на Таџикистан

А1

За Таџикистан се' уште е рано да одржи демократски избори

Утрински

Рахмонов повторно претседател

Макфакс

А1

6 поврзани вести »

Земјоделец откри надгробна плоча од 3 век

Време - 08.11.2006

СЛУЧАЕН ПРОНАЈДОК ВО СЕЛОТО ЖАБЕНИ, БИТОЛСКО Пеце Стефановски Камена плоча со археолошка вредност откри деновиве земјоделецот Ментор Усеиновски од селото Жабени, Битолско, ископувајќи го одводниот канал во близината на својата куќа.

Во Битолско пронајдена античка надгробна плоча

Утрински

Откриена античка надгробна плоча

Дневник

Пронајден надгробен споменик од римско време

Вечер

Во битолско Жабени откопана надгробна стела од римско време

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Продолжува бојкотот на наставата во Моноспитово и Бориево

А1 - 10.11.2006

И денеска, петти ден по ред, 300 ученици од Моноспитово и Бориево останаа дома. Не сакаат наставата да ја следат во соседните села Муртино и Турново, како што тоа го правеа во изминатите две години, колку што трае изградбата на новата училишна зграда во Моноспитово.

Основците ја прекинаа наставата

Вечер

Прекината наставатаво Моноспитово и во Бориево

Утрински

Учениците ја бојкотираат наставата

Дневник

Основците од Моноспитово ја прекинаа наставата

Канал5

А1

6 поврзани вести »

Држвата ќе нуди спогодба со Вилма

Вест - 11.11.2006

ОДЛОЖЕН СУДСКИОТ ПРОЦЕС ВО КОЈ СЕМЕЈСТВОТО НА ЗАГИНАТИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БОРИС ТРАЈКОВСКИ БАРА ОТШТЕТА Вилма Трајковска и нејзиното семејство вчера не се појавија на првото судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје каде требаше почне судскиот процес за тужбата што таа поднела против државата со која ...

Вилма Трајковска вонсудски ќе бара отштета

Време

Семејството Трајковски отштета ќе добие вонсудски?

Утрински

Државата и Вилма Трајковска ќе се договорат за отштетата

Дневник

Почна процесот „Семејството Трајковски против државата“

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Не се сеќавам дека убив, жал ми е за Влатко

Вест - 07.11.2006

ПОЧНА СУДЕЊЕТО ЗА УБИСТВОТО НА МАТУРАНТОТ ВО КУМАНОВО Матурантот Иван Димчевски (19) обвинет за убиството на врсникот Влатко Спасовски вчера даде изјава пред кривичниот совет во Основниот суд во Куманово. Димчевски кажа дека не се сеќава на самиот чин и мисли дека тој не го извршил убиството но му ...

„Иване... тешко тебе“

Време

Матурантот жали за убиството на врсникот

Дневник

Иван Димчевски прозборе за убиството на врсникот

А1

Почнува судењето за убиството на кумановскиот матурант

Време

Макфакс

6 поврзани вести »

Почна "Златно славејче"

Вест - 10.11.2006

Почна 36 издание на фестивалот за деца "Златно славејче". Првата претстава се одржа вчера и беше хуманитарна, за децата со посебни потреби. Претставите ќе бидат секој ден од 11 и 13 часот, освен сабота кога ќе претстава ќе има и од 18 часот.

Започнува 36.Фестивал „Златно славејче“

Макфакс

Од утре започнува „Златно славејче“

Утрински

Лет на славејчињата со хуманитарен концерт

Дневник

Нови 16 детски хитови

Вечер

Макфакс

6 поврзани вести »

Собранието го заврши општиот претрес за ребаланс на буџетот

Канал5 - 10.11.2006

Што е точната вистина за дивидендата од Телеком –ќе се исплати или не до крајот на годината, има или не позајмица од Телеком - констатации и забелешки од власта и опозицијата на денешната расправа по ребалансот на Буџетот. Што е точната вистина за дивидендата од Телеком ќе се исплати или не до ...

Продолжи собраниската расправа за ребалансот на буџетот

А1

Натфрлени даноци и стари долгови главни причини за ребалансот

Утрински

Опозицијата го враќа буџетот кај комисиите

Дневник

Заглави собраниската расправа за ребалансот на буџетот

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Ал Каеда планира напади врз европската транспортна мрежа

А1 - 11.11.2006

Терористичката организација Ал Каеда најверојатно планира напади врз железничкиот транспорт и аеродромите во Европа, јавија западните агенции, повикувајќи се на извор од разузнавањето во арапските земји. „Можно е да биде направен план да се повтори обидот за терористички напад врз аеродомот Хитроу ...

Британија пред 30 терористички напади

Вест

МИ5 има информации за 30 терористички заговори против Британија

Утрински

Британија е соочена со десетици терористички закани

Дневник

Ал Каеда планира напади врз европската транспортна мрежа

Канал5

А1

6 поврзани вести »

Задача ни е да ги прескокнуваме оградите

Време - 08.11.2006

ПРОМОВИРАН НОВИОТ ПРОСТОР НА „ТОЧКА“ Весна Дамчевска Епоха на празни ангели: ова е ситуација во која сите сакаат да бидат гласници, но во која никој не прави напор да ја прими пораката... Снагата лежи во импровизацијата... Не треба да бараме, туку да пронаоѓаме...

Точка

Утрински

„Точка“ во нови простории

Време

„Точка“ во нови простории

Утрински

„Точка“ во мултифункционален културен простор

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »