TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

Полска ги затегнува односите со САД

А1 - 08.11.2006

Полскиот премиер Јарослав Качински демонстративно ја откажа денешната средба со американскиот амбасадор во Варшава, обвинувајќи го САД за мешање во внатрешните работи на Полска. Причина за откажувањето на средбата е притисокот на Вашингтон врз Качински, од кого бараат да го смени потпретседателот ...

Полска ги затегнува односите со САД

Макфакс

Полска предлага европска војска

Дневник

Браќата Качински претрпеа пораз на локалните избори

Макфакс

Полска предлага создавање војска на ЕУ поврзана со НАТО

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Тутунска може да се повлече од плацот кај „Рамстор“

Време - 11.11.2006

АКО СЕ ОДОЛЖИ ИЗДАВАЊЕТО ГРАДЕЖНА ДОЗВОЛА НЛБ Тутунска банка може да се повлече од деловните простории што се планирани да се градат на плацот до „Рамстор“ ако се одолжи процедурата за добивање градежна дозвола, најавија вчера од банката.

„Рамстор“ влезе и во Тетово

Утрински

„Рамстор“ отвори нов супермаркет

Дневник

„Рамстор“ дојде во Тетово

А1

Општината Центар ќе му плати 500.000 евра на „Рамстор“

Време

Вест

6 поврзани вести »

Запленети 4,5 килограми хероин

Време - 11.11.2006

НА ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН ДЕВЕ БАИР Царинските работници на граничниот премин Деве Баир вчера успеале да спречат шверц на околу 4,5 килограми хероин во земјава. Дрогата била најдена при контрола на багаж на двајца патници, тетовец и косовски државјанин, од автобус што сообраќал на редовната линија ...

Шверцувале 4,4 кила хероин во дамска чанта и во тетрапак сок

Вест

На Деве Баир откриен хероин во женска чанта кај тетовец

Утрински

Запленети 4,4 килограми хероин

Дневник

Наркодилери фатени со 30 килограми хероин

Вечер

Канал5

6 поврзани вести »

Културно наследство се краде – археолозите криво го толкуваат законот

Канал5 - 10.11.2006

Факултетот за историја на уметност и археологија долг период практикува криво гледање на Законот за заштита на културното наследство, што можеше Македонија да ја чини загуба на уште едно импозантно откритие- свечената ритуална кочија од околината на Делчево.

Изложба од спасени артефакти

Време

Секој град има архео-бос!

Вечер

Гледа ли полицијата телевизија?

Време

Во правна држава, обвинителот би ја прекинал емисијата

Време

Вечер

6 поврзани вести »

Бишев: Акциите постепено пак ќе растат

А1 - 12.11.2006

„Добро, поединостите околу реакцијата на носителите на регулативата во РМ не можам да ја коментирам, тоа се нивни одлуки и јас целосно верувам во стручноста и во професионалноста на комисијата за хартии од вредност и на берзата во носењето на своите одлуки“, изјави во интервјуто за А1 Глигор Бишев, ...

Нова картичка од Прокредит банка за правни лица

Утрински

Банките со слични услови за користење на платежните картички

Утрински

Платежните картички добредојдени за администрацијата

Дневник

Притисок врз административците од која банка да земат картички

Канал5

Вечер

6 поврзани вести »

Иги Поп - главна sвезда на "Таксират 8"

Вест - 09.11.2006

Музичкиот фестивал" Таксират 8", во организација на "Литиум рекордс", кој ќе се одржи на 2 декември, на Скопски саем, овој пат ќе биде во две хали. Во халата 1 ќе настапат легендарниот татко на панкот, Иги Поп, заедно со бендот "Стуџис", словенскиот бенд "Елвис Џексон", мултиетничкиот бенд "Култур ...

Иги Поп, „Ван Гог“ и „Елвис Џексон“ на „Таксират 8“

Дневник

„Ван Гог“, „Бла, бла, бла“, Роботек и Флодер - последни потврдени учесници

Време

Иги Поп доаѓа во Скопје на 1 декември со приватен авион

Утрински

Влезници за Таксират за секој џеб

Вечер

Вечер

6 поврзани вести »

Годишно се самоубиваат по 60 деца во Бугарија

Вест - 10.11.2006

Пловдив, 10 ноември - Бугарија статистички е на прво место во светот според бројот на самоубиства на деца до 14 години, со 50 до 60 случаи секоја година. Овие податоци ги изнесоа претставници на Министерството за образование на редба со психолози и педагози од Пловдив и околината.

Во Бугарија се самоубиваат по 60 деца годишно

Утрински

Годишно се самоубиваат по 60 деца во Бугарија

Макфакс

Месечно се самоубиваат по 46 лица

Вечер

Во БиХ месечно се самоубиваат 46 лица

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Од небо паѓаат 65 милиони евра!

Вечер - 10.11.2006

Српската Агенција за контрола на летање, покрај домашното, го контролира и небото над Црна Гора и половина Босна и Херцеговина, но не и над Косово Српското небо дневно го прелетуваат 1.600 авиони, од кои, Агенцијата за контрола на летањето на Србија годишно инкасира 5,3 милијарди денари или околу ...

Се очекува метеж на скопскиот аеродром од Косово

Време

Израелски авион ја промовира македонската контрола

Дневник

Деценија сопствена контрола на небото

Вечер

Десет години македонска контрола на летање

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Нови жртви во насилствата во Ирак

Канал5 - 12.11.2006

Четворица Ирачани загинаа а еден е повреден во експлозија на бомба поставена покрај пат во источниот дел на Багдад. Багдад, 12 ноември (МИА) - Четворица Ирачани загинаа а еден е повреден во експлозија на бомба поставена покрај пат во источниот дел на Багдад.

Жестоки напади во Багдад

А1

Напад на полициска станица во Ирак, убиени шест полицајци

Макфакс

Жестоки судири во Багдад

Макфакс

Експлозии во Багдад - десет загинати, десетици ранети

Макфакс

Канал5

6 поврзани вести »

Стрезовски ги одмора странците

Вест - 08.11.2006

РАКОМЕТ - ЗА МАШКИОТ ТРОФЕЈ КАРПАТИ Како што се ближи крајот на годината, а со тоа и квалификациите за ЕП 2008, така и машката ракометна репрезентација станува се поангажирана. По точно еден месец од турнирот во Катар, избраниците на Гино Стрезовски ќе ја имаат и втората проверка.

На Трофеј Карпати со домашни сили

Утрински

Во Романија со домашни играчи

Дневник

Во Темишвар без интернационалците

Вечер

Селекторот Гино Стрезовски ќе повика 30 ракометари

Време

Дневник

6 поврзани вести »