TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-03-19 до 2007-03-25

Максимир - горко фудбалско искуство

А1 - 25.03.2007

Македонските фудбалери беа на чекор до уште еден маркантен резултат во квалификациите за европското првенство. 88 минути ја попречуваа насмевката на лицата на хрватските навивачи, но на крајот сепак не ја продолжија серијата успешни резултати на гостувањата во овој циклус за пласман на шампионатот ...

Конечно познат составот на Катанец

А1

Хрватска - Македонија 2:1

А1

Позитивен резултат за пласман и за мир во куќа

Вест

Да ги скоцкаме коцкестите

Време

Утрински Дневник Вечер А1 Време Дневник А1 Време

38 поврзани вести »

Вашингтон го поддржува планот на Ахтисари за Косово

А1 - 24.03.2007

Вашингтон го поддржува планот на специјалниот претставник на ОН Марти Ахтисари за Косово, соопшти Стејт департментот пред посетата на американскиот државен секретар Николас Барнс на Брисел. Барнс следната недела во Брисел ќе има низа состаноци за Косово со европските лидери, на кои ќе им ја пренесе ...

Русија ги бара Осетија и Абхазија за Косово

Време

Преговорите за Косово не завршиле?

Дневник

Ќе продолжат преговорите за Косово

А1

Надгледувана независност за Косово

Време

Вест Дневник Канал5 А1 А1 Време Утрински Канал5

33 поврзани вести »

Лидерите на ЕУ ја потпишаа Берлинската декларација

А1 - 25.03.2007

Ниту збор за Уставот, ниту збор за проширувањето. Вака е потпишана Берлинската декларација на самитот на ЕУ, на кој се слави 50-годишнината од потпишувањето на Римскиот договор. Но, сепак, со одбрани зборови се наведува целта, со скриена, кодирана порака за проширувањето.

Меркел: Европа е силна кога говори во еден глас

Канал5

Лидерите на ЕУ ја потпишаа Берлинската декларација

Канал5

Во Берлин се слави 50-годишнината од ЕУ

А1

Брет: ЕУ ќе ја надмине кризата со Уставот

А1

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник

31 поврзани вести »

ФФМ го повика Груевски да спроведе истрага за случувањата во Струга

Време - 22.03.2007

СООПШТЕНИЕ НА ФУДБАЛСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА Фудбалската федерација на Македонија се огласи со соопштение, потпишано од претседателот на ФФМ Харалампие Хаџи-Ристески, за случувањата пред собранието на ФФМ, во Струга, во саботата.

ФФМ бара истрага од владата

Вест

ФФМ порачува - Собранието имаше валиден кворум

Утрински

Хаџиристески бара премиерот Груевски да ја заштити ФФМ

Утрински

ФФМ се обрати до премиерот, дипломатите и до Хелсиншки

Дневник

Вест Време Утрински Вест Утрински Утрински Дневник Вечер

25 поврзани вести »

Јас ќе добијам 13, а вие по шест години затвор

Вест - 24.03.2007

НОТАРОТ СТОЈМЕНОВИЌ ПРЕДВИДУВАЛ КАЗНИ ЗА ОБВИНЕТИТЕ ВО СЛУЧАЈОТ БАЧИЛО И ДЕНАЦИОНАЛИЗАЦИЈА "Никола Стојменовиќ ми ги даде овие листови на кои е напишано како да се бранам", кажа и на Судот му предаде неколку листови обвинетиот Ордан Милановски, на судскиот процес за случајот Бачило и ...

Нотарот Стоименовиќ му исплатил 127.000 евра на посредник

Утрински

Да земав пари ќе имав за лекови

Вест

Синот на овчарот Џемаили не знаел што потпишува

Утрински

Синот на овчарот Џемаили не знае што потпишал

Дневник

Вечер А1 Вест Дневник А1 Време Вест Утрински

24 поврзани вести »

Работниците останаа со прстот во уста

Вест - 24.03.2007

СТЕЧАЈНИОТ УПРАВНИК НА МЕДИЦИНСКА ПЛАСТИКА БАРА ДА СЕ ВРАТИ НЕЗАКОНСКИ ОДЗЕМЕНИОТ ИМОТ Вчера со протести пред Основниот суд во Тетово поголема група вработени и акционери во "Медицинска пластика", претпријатие во стечај, се спротивставија на неговото можно ликвидирање.

Стечајците го чекаат Груевски

Дневник

Кривична пријава за стечајниот управник на фабриката „Сувенир“

А1

Пластичниот експлозив бил даден без пари на непостојна фирма

Време

Продавале тешко воено оружје и експлозив по багателни цени

Вест

Вест Утрински Дневник Дневник Вечер Вечер А1 Вест

24 поврзани вести »

Усвоени нови санкции за Иран

А1 - 25.03.2007

Нови економски и трговски санкции за Иран од Советот за безбедност на ОН поради одбивањето на Техеран да ја прекине нуклеарната програма. Сепак, новите санкции, трети по ред во последните осум месеци, се многу поблаги во однос на она на што инсистираше Вашингтон.

Британскиот амбасадор бара средба со уапсените британски морнари

А1

Се заострува дипломатската криза меѓу Иран и Британија

А1

Постигнат начелен договор за зајакнување на санкциите спрема Иран

А1

Иран зароби британски војници

Време

Вест Вест Утрински Канал5 А1 А1 Утрински Вест

20 поврзани вести »

СДСМ: Владината борба против корупцијата во здравството е фарса

А1 - 25.03.2007

Борбата на Владата и ВМРО-ДПМНЕ против корупцијата во здравството прерасна во обична фарса, обвини денеска СДСМ. Оттаму велат дека директорот на Клиниката за кардиохирургија Сашко Кедев се уште не е притворен и иако му било побарано, до Антикорупциската комисија не доставил заверена изјава кај ...

СДСМ: Сашко Кедев не е притворен бидејќи е под заштита на премиерот Груевски

Канал5

Антикорупциска ќе го испитува случајот Кедев - адвокатот на Докиќ ќе БАРА прекин на притворот

Канал5

Спонзорствата на лекарите треба да се јавни и транспарентни

Утрински

Не е конфликт на интереси лекарите да се усовршуваат со донации

Дневник

Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

18 поврзани вести »

Меккормак: Ние си ја викаме Македонија

Вест - 24.03.2007

УШТЕ ЕДНА ПОТВРДА ОД САД ЗА УСТАВНОТО ИМЕ Во рамките на својата турнеја во САД, министерката за надворешни работи на Грција Дора Бакојани завчера се сретна и со државниот секретар на Соединетите Американски Држави Кондолиза Рајс, но на прес-конференцијата грчката страна доби уште една мала ...

Грците работат, нашите се караат околу името

Утрински

Нимиц останува посредник за спорот помеѓу Грција и Македонија

Дневник

Со средба во белата куќа Дора Бакојани ја заврши американската турнеја

Канал5

Керим адут во битката за името

Вечер

А1 А1 Утрински Канал5 Дневник Дневник Канал5 Канал5

17 поврзани вести »

Радовишанец заврши во затвор во Фиренца поради шверц на стоте килограми хероин

Утрински - 23.03.2007

Ладо Коцев е уапсен во Италија со дрога вредна околу 8 милиони евра Четириесет и едногодишниот Ладо Коцев од радовишкото село Покрајчево е уапсен во Италија поради шверц на 100 килограми хероин. Според информациите, тој веќе е притворен во затворот во Фиренца, а по службена должност му бил доделен ...

Притворен Македонецот што превезувал 100 килограми хероин

Дневник

Струмичанец го шверцувал хероинот

Вечер

Македонски камионџија фатен со 100 килограми хероин

Вест

Македонски државјанин превезувал 100 кг хероин

Време

Утрински Дневник Вечер А1 Канал5 Вест Време Утрински

17 поврзани вести »