TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Тоше на последното патување

Макфакс - 07.10.2007

Скопје Македонија денеска ќе се прости од својот сограѓанин, 26. годишниот пеач, музичар и композитор Тоше Проески. Мега ѕвездата Проески загина вчера во сообраќајна несреќа во Хрватска, а синоќа беше донесен во Македонија. Погребот со највисоки државни почести ќе се изврши во Крушево, во родниот ...

Последната песна на Тоше

Макфакс

„Беше допрен од Бога“

Макфакс

Книга на жалост во македонската Амбасада во Подгорица

Макфакс

Светските гласила за Тоше Проески

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

44 поврзани вести »

Црвенковски го проверува рејтингот

А1 - 07.10.2007

Во битката за решавање на клучните проблеми - комплетирањето на Судскиот совет, именувањето на амбасадорите, случувањата во Собранието, политичарите најчесто решаваат да си ги измерат силите преку анкети. Најновата доаѓа од кабинетот на претседателот Црвенковски.

Грција протестира до Солана поради изјаваte дека не сака вета

Канал5

Црвенковски на работен ручек со Британската Бизнис Група

Макфакс

Баросо немал време за Црвенковски

Време

Брисел се чуди зошто бараме датум за преговори

Утрински

Дневник Вечер Макфакс А1 Вест Време Утрински Дневник

43 поврзани вести »

Техеран ќе ја отвори границата кон Ирак во регионот на курдската автономна област

Канал5 - 07.10.2007

Иран ќе ја отвори денеска границата со Ирак во регионот на курдската автономна област. Техеран, 7 октомври (МИА) - Иран ќе ја отвори денеска границата со Ирак во регионот на курдската автономна област, пренесува МИА. Техеран ја затвори границата во знак на протест против приведувањето на еден ...

Одложена воената операција на Турција во Ирак

Макфакс

Турскиот Парламент одобри испраќање војници во Ирак

Макфакс

Убиени седум ирачки војници

Макфакс

Најмалку шест лица загинаа во експлозија на автомобил бомба

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Утрински

41 поврзани вести »

Црвенковски предложи нов член за Судскиот совет

Макфакс - 07.10.2007

Скопје - Претседателот Бранко Црвенковски го предложи Насер Хаџи-Ахметагиќ за член на Судскиот совет. Предлогот Црвенковски го доставил вчера доцна попладне до претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски, се наведува во соопштението што денеска го достави кабинетот на Црвенковски.

Кандидатите на Црвенковски ги скараа ВМРО-ДПМНЕ и ДПА

Време

И по изборот на судиите, проблемите останаа

Утрински

Етничкиот клуч го елиминира Канзоски од Судскиот совет

Утрински

Американците не' искараа и за Судскиот совет

Дневник

Канал5 Вечер А1 А1 Вест Време Време Утрински

37 поврзани вести »

ЛДП: Полагањето државна матура да почне од идната година

Канал5 - 07.10.2007

ЛДП смета дека полагањето државна матура треба да почне од идната година. Според партијата, дотогаш Владата треба добро да го осмисли концептот и начинот на кој ќе се полага матурскиот испит. Скопје, 7 октомври (МИА) - ЛДП смета дека полагањето државна матура треба да почне од идната година.

Кинеска матурска револуција

Дневник

Матурантите успеаја да издејствуваат средба со министерот Рушити

Канал5

Со петарди против државната матура

Време

Владата свесна дека не е подготвена за матурата

Утрински

Дневник А1 Утрински Дневник Канал5 Макфакс Вечер Макфакс

31 поврзани вести »

Анелка за 30 секунди го елиминира Работнички

Време - 06.10.2007

КУП НА УЕФА, 1. КОЛО: БОЛТОН - РАБОТНИЧКИ 1-0 Најскапиот фудбалер во историјата на премиерлигашот Болтон, Николас Анелка ја урна убавата бајка на Работнички Кометал и неговиот сон да се пласира првпат во групното натпреварување во Купот на УЕФА, откако со голот по само триесетина секунди по ...

Анелка го растури сонот

Вест

Вечер без романтика во Болтон

Утрински

Чесен пораз против премиерлигашот

Дневник

Одисејата заврши во Болтон

Вечер

А1 А1 Вест Време Утрински Вечер А1 Време

27 поврзани вести »

Паравоената АНА ги обновува ќелиите во Македонија

Време - 06.10.2007

ОТКАКО СЕ ПОЈАВИ НА КОСОВО Емил Зафировски Вооружените групи на Косово и во Македонија се уште се под контрола, а појавувањето на АНА е порака дека Косово мора да стане независно, тврдат за „Време“ високи разузнавачки извори.

Косовски лидери се дистанцираат од АНА

Вест

Реакции на косовскиот врв

Време

Терористичката АНА на кичевецот Гафур Адили ја заплашува Приштина

Дневник

Сали Бериша: АНА е составена од група авантуристи

Канал5

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Канал5 Макфакс

27 поврзани вести »

„Македонска банка“ имаше две години за да најде купувач

Време - 06.10.2007

НБРМ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ Народната банка не ја разбира нервозата кај менаџментот на „Јака 80“ и на „Македонска банка“, ниту потребата од закани против лица вработени во НБРМ кои во изминатиот период стриктно ги применувале законските прописи во рамки на своите законски овластувања.

Гошев со ултиматум го назначил директорот на банката

Време

Гувернерот Гошев не ја разбира нервозата во „Јака 80“

Дневник

Протестираа вработените во „Македонска банка“

Макфакс

Протест на вработените во „Македонска банка“

Макфакс

А1 Време Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Дневник

26 поврзани вести »

Голема битка за премиерската фотелја во Украина

Утрински - 05.10.2007

Иако претседателот Јушченко два пати ги повика сите партии кои влегле во Врховната рада да направат заедничка влада, таа идеја е тешко остварлива Голем проблем е како да се задоволат амбициите на Виктор Јанукович и Јулија Тимошенко, бидејќи и двајцата сметаат дека треба да бидат нови претседатели ...

Со двајца кавга, со тројца мир!?

Вечер

Посета на Јушченко на Париз

Макфакс

Јушченко бара владина коалиција меѓу Јанукович и Тимошенко

Вест

Портокаловата револуција, со мала предност, може да формира влада

Утрински

Дневник А1 Време Утрински Дневник Макфакс Макфакс Вечер

26 поврзани вести »

Нема законска заштитаод градежната мафија

Време - 06.10.2007

АФЕРИТЕ ГО НАРУШУВААТ ИМИЏОТ НА ГРАДЕЖНИЦИТЕ Продолжува пријавувањето на граѓаните што се оштетени во аферата со становите на скопската фирма „ГИА инженеринг“. Досега како оштетени странки во случајот се пријавени околу 30 станари, кои веќе дале исказ во полиција.

Досега се јавиле повеќе од 25 оштетени купувачи

Време

Становите се градат со криминал и скандали

Утрински

Измамените од ГИА тврдат: Општина К.Вода нè лажеше

Макфакс

Градежната мафија ја овозможуваат дупките во законот

А1

Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Вест

25 поврзани вести »