TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

„Макпетрол“ не може дома да го продава биодизел-горивото

Утрински - 05.10.2007

Проблемот е што Регулаторна комисија не го формирала ценовникот по кој ќе се продава ова гориво „Макпетрол“ со деривати задоволува над 40 отсто од пазарот МАЈА ТОМИЌ Нафтената компанија „Макпетрол“ е задоволна од досегашното работење, со ниту една странска компанија досега немало преговори за ...

„Макпетрол“ бара повисока цена за гасот

Утрински

„Макпетрол“: В година може да останеме без гас

Дневник

Русија ќе не' остави без гас поради Украина?!

Вечер

„Макпетрол“ ја обвини државата за спорот со гасоводот

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Бан Ки-Мун: Политичките конфликти во БиХ опасни за безбедноста

Макфакс - 06.10.2007

Њујорк Политичките конфликти во Босна и Херцеговина(БиХ) може да го загрозат Дејтонскиот мировен договор и стабилноста во регионот, смета Генералниот секретар на Обединетите нации(ОН), Бан Ки-мун. Реакцијата на Ки-мун следи откако премиерот на Република Српска Милорад Додик се закани дека ќе ги ...

Годишниот буџет на ОН е 15 милијарди долари

Макфакс

Ки-мун: Одложувањето значи нестабилно Косово

Вест

Бан Ки Мун_ Косово е мирно само на површина

Утрински

Бан Ки Мун: Одложување на решението - нестабилност на Косово

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Американски конгресмени ја осудија Грција

Утрински - 06.10.2007

Подносителите на антимакедонската резолуција во Конгресот добија жестока реплика од своите колеги Двајца конгресмени цврсто застанаа во одбрана на уставното име на Македонија Од нашиот известувач БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Оклахома Сити - Битката за уставното име на Македонија повторно се префрли во ...

Конгресмени ни го бранат името

Дневник

Двајца американски конгресмени ја подржаа Македонија во спорот за името со Грција

Канал5

Америка бара да се нарекуваме Македонци

Вечер

Kонгресмени ja поддржаа Македонија за името

А1

Време

6 поврзани вести »

ЕСМ-ЕВН отвори академија

Дневник - 05.10.2007

ЕСМ-ЕВН отвори академија за зголемување на стручноста и ефикасноста на вработените. Целта на академијата „ЕВН Македонија“ е да го надградува и да го негува знаењето во компанијата. Веќе се пријавени 1.500 вработени што ќе посетуваат обуки за странски јазици, компјутерски и технички вештини.

1.500 вработени ќе се усовршуваат

Вечер

Отворање на ЕВН Академијата

Вечер

ЕСМ-ЕВН: Работиме според одлука на Уставниот суд

Време

Педесетина нови струјомери за кумановци

Време

Време

6 поврзани вести »

Ерупција на вулканот на островот во Црвено Море

Утрински - 02.10.2007

Во тек е потрага по преживеани по ерупцијата на вулканот на островот во Црвено Море во близина на Јемен. Западниот дел од малиот Ал-Таир остров, кој се користи како воена база, се урна по ерупцијата, соопшти јеменското Министерство за одбрана.

Јемен ги бара исчезнатите

Вечер

Најмалку осум загинати при ерупција на вулкан во Црвеното Море

А1

Канадската воена морнарица учествува во спасувачка операција по активирањето на вулкан во Јемен

Канал5

Ерупција на вулкан близу Јемен, 9 исчезнати

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Започна издавањето на новите лични карти и возачки дозволи

Утрински - 02.10.2007

Министерството за внатрешни работи започна со издавање на новите лични карти и сообраќајни исправи. Граѓаните на Скопје за добивање информации и закажување термин за аплицирање за нови лични карти и возачки дозволи можат да се јават на бројот 0800 192 92.

Почна издавањето на новите лични карти и возачки дозволи

А1

Од денеска нови лични карти и возачки дозволи

Дневник

Почна издавањето на новите лични карти и возачки дозволи

Канал5

Стивнаа турканиците во пасошко

Вечер

Макфакс

6 поврзани вести »

Најмалку 30 загинати

Време - 06.10.2007

АВИОНСКА НЕСРЕЌА ВО КОНГО Најмалку 30 лица загинаа додека десетина се повредени при уривање на руски товарен авион Антонов-26 на пазар во близина на аеродромот во главниот град на Демократска Република Конго, Киншаса, јави Министерството за хуманитарни прашања на Конго.

Десетици жртви во авионската несреќа во ДР Конго

Дневник

Над 38 загинати и 30 повредени

Вечер

Бројот на загинати во несреќата во Африка се искачи на 50 лица

Макфакс

Се урна авион во ДР Конго

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Проневерите во Мактел го раздрмаа Маѓар телеком

Вечер - 04.10.2007

Независна инспекција открила нови четири сомнителни договори за консултантски услуги за 2005 година за кои нема соодветна документација што ќе ги поткрепи тие трансакции Независни инспектори од Initial Report of Investigation, што ги ангажирал "Маѓар телеком" дополнително откриле уште два ...

Телекомот нуди испратнина од 11.000 евра

Време

Да заминеш од „Телеком“, добиваш 11.000 евра

Утрински

За доброволците по 11.000 евра

Вечер

„Телеком“ ќе отпушти 300 вработени

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Загубено достоинството на благородната професија

Дневник - 06.10.2007

Нема поголема одговорност од тоа на идните генерации да им дадеш образование, сметаат наставниците и професорите Тешко е дневникот да се носи, но нема поголема одговорност од тоа на идните генерации да им дадеш образованието, сметаат наставниците и професорите, кои го одбележаа 5 Октомври - ...

Одбележан Светскиот ден на учителите 5 октомври

А1

Продолжува штрајкот на учителите за поголеми плати

Макфакс

Учителите бараат помош во храна и лекови од ЕУ

Макфакс

Првите учители на македонски јазик

Вечер

Макфакс

6 поврзани вести »

Кина ќе ги блокира санкциите врз Мјанмар

Макфакс - 05.10.2007

Пекинг Кина ќе блокира секакви санкции врз Мјанмар што Советот за безбедност при Обединетите нации (ОН) има намера да ги воведе, соопштија кинеските власти. „Позицијата на Кина кон Мјанмар не е променета – таму очигледно има криза, но ситуацијата не се заканува на стабилноста и безбедноста на ...

Хунтата во Мјанмар ослободи 80 свештеници и 150 калуѓерки

Утрински

Пратеник на ОН се состана со лидерот на хунтата во Мјанмар

Утрински

Србија го вооружува Мјанмар

Дневник

Малкуте пари ќе ја спречат доставата на храна во Мјанмар

Макфакс

Време

6 поврзани вести »