TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Немаме индиции за безбедносни закани од север

Дневник - 06.10.2007

Во моментов немаме индиции за некакви закани од страната на вашиот северен сосед, но внимателно ја следиме ситуацијата и сме во близок контакт со нашите колеги во мисиите на ОБСЕ во Приштина и во Белград, вели амбасадорот Радикати Мисијата на ОБСЕ во Македонија е воспоставена пред 15 години, со ...

Русија бара ограничување на ингеренциите на ОБСЕ

Макфакс

Полска ќе дозволи тим на ОБСЕ да ги набљудува изборите

Утрински

Де Бришамбо: Некои работи во реформите добри, некои да се забрзаат

Макфакс

Полска прифати ОБСЕ да ги набљудува изборите

А1

Вест Утрински Дневник Макфакс А1 Макфакс Макфакс А1

14 поврзани вести »

Макрадули го тужи Тачи

Дневник - 05.10.2007

Пратеникот на СДСМ Јани Макрадули поднесол две кривични пријави против претседателот на ДПА Мендух Тачи поради неодамнешниот инцидент во Собранието. Првата е за напад во група, а втората за загрозување на сигурноста. Макрадули образложил дека Тачи му се заканувал откако со сопартијците упаднал на ...

Две кривични пријави за претседателот на владејачката ДПА Тачи од потпретседателот на СДСМ Макрадули

Канал5

Макрадули се сомнева во независноста на обвинителството

Дневник

СДСМ: Шврговски под диктат

Вечер

Случајот „хотелска Окта“ стигна до Шврговски

Време

Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5 Макфакс

13 поврзани вести »

"Фармацевтите" и по вторпат убедливи

Вест - 06.10.2007

ЕВРОПСКИ КЛУПСКИ КУП ВО ШАХ Шаховскиот клуб Алкалоид го совлада францускиот претставник Кан со убедливи 5:1 во рамките на 2. коло од Европскиот клупски куп, што се одржува во Кемер, Турција. Нашите претставници лесно дојдоа до двата бода, иако велемајсторите Кирил Георгиев на втората и Трајче Недев ...

Алкалоид го „прегази“ и Кан

Утрински

Алкалоид го делеше второто место

Дневник

Алкалоид во елемент

Вечер

Алкалоид максимално на стартот, победи со 6-0

Време

Вест Утрински Дневник Вечер Дневник Утрински Дневник Вечер

13 поврзани вести »

Буш "голем оптимист" за мир на Блиски Исток

Вест - 06.10.2007

ДУБАИ, 6 октомври (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш во коментарите што беа објавени вчера рече дека е голем оптимист дека може да се формира палестинска држава што ќе се граничи со Израел и дека Конференцијата за Блискиот Исток што ќе се одржи следниот месец може да води кон помирување ...

Буш нема да го бомбардира Иран оваа есен

Утрински

Амбасадорот на САД во Јапонија го предупреди Буш

Макфакс

Здравството за децата стана главна тема

Време

Буш стави вето на законот за здравствено осигурување на децата

Дневник

Време Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »

Повредениот во Бугарија вели дека автомобилот на Георгиевски удрил во него

Утрински - 06.10.2007

Македонецот Горан Стојковски со тешки повреди е хоспитализиран во болница во Софија Повредениот Горан Стојковски е надвор од животна опасност ГОРАН АДАМОВСКИ „Јас не удрив никого, туку во мојот автомобил удри службеното возило на Љубиша Георгиевски“, вели за „Утрински весник“, 38-годишниот Горан ...

Решавање на економско-политичките проблеми пред влез во ЕУ

Макфакс

Георгиевски неповреден во сообраќајка

Вест

Љубиша Георгиевски неповреден во верижна сообраќајка кај Софија

Утрински

Љубиша Георгиевски неповреден во сообраќајка во Бугарија

Дневник

Канал5 Вечер А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Утрински

13 поврзани вести »

Лаврентиј: Продолжува дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ

Макфакс - 07.10.2007

Охрид Дијалогот помеѓу Српската и Македонската православна црква продолжува и тој напредува, изјави денеска во Охрид Лаврентиј, митрополит шабачко-ваљевски, јави дописникот на Макфакс. „Проблемот помеѓу Српската и Македонската православна црква се решава во рамки на комисии кои ги имаат оформено ...

Охридскиот самит од историско значење за МПЦ

Макфакс

Алексеј Втори ги повика на дијалог МПЦ и СПЦ

Време

Изјавата на Алексиј Втори сериозен повик за продолжување на дијалогот

Утрински

Алексеј Втори повика на дијалог меѓу СПЦ и МПЦ

А1

Утрински Макфакс А1 Вест Макфакс Утрински Макфакс Вечер

13 поврзани вести »

Груевски: Единствена цел на Владата беше да заработи

Време - 06.10.2007

ПРЕМИЕРОТ СВЕДОЧЕШЕ ЗА СЛУЧАЈОТ „ЕКСПОРТ-ИМПОРТ“ Премиерот Никола Груевски вчера се појави како сведок за случајот „Експорт-импорт“ банка. Тој, како министер за финансии од 2000 до 2002 година, одговараше на прашањата на обвинителство и на одбраната за тоа како се вршел откупот на државните ...

Груевски посведочи дека обврзници се купувале преку агенти заради заштеда

Утрински

Груевски не знае кој го избрал Смиленски

Дневник

Сведочеше премиерот Никола Груевски

Вечер

Груевски сведочеше во случајот против Смиленски

А1

Канал5 Вест Време Утрински Дневник Вечер Канал5

12 поврзани вести »

Голем бод за ракометарите на Вардар Про

А1 - 07.10.2007

Голем бод за ракометарите на Вардар Про на гостувањето во Загреб во второто коло од Лигата на Шампионите. По триуфмот над Шафхаузен, македонскиот првак остана непоразен на теренот на фаворитот во групата „Ц“ со тимот на Кроација и со тоа значително ги зголеми шансите за долга Евро-сезона, во ...

Чудата ретко се случуваат

Вест

Вујовиќ: Да не се импресионираме од светските имиња

Време

Тешка задача за Вардар про во Загреб

Утрински

Вардар про нема што да загуби

Дневник

Вест Време А1 Вест Време Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Петковски бара моќ на два фронта

Време - 04.10.2007

ВЛАСТА НЕ ГЛЕДА ОПАСНОСТ ВО СТАВОВИТЕ НА ЛИДЕРОТ НА НСДП Тито Петковски ги зајакнува позициите на НСДП пред локалните избори за да собере на своја страна што повеќе незадоволници од СДСМ, но нема никакви шанси за ново парламентарно мнозинство.

Тито: Георгиевски е најодговорен за тепачките во Собранието

Вест

Опозицијата бара одговорност од Георгиевски и од Елмази

Време

Митановски е за интерпелација на Елмази

Утрински

Опозицијата бара смена на Елмази и на Георгиевски

Утрински

Дневник Вечер А1 Дневник Канал5 Макфакс А1

12 поврзани вести »

Поскапе добиточната храна за уште два денара

Вест - 06.10.2007

КРИЗА ВО СТОЧАРСТВОТО Добиточната храна од вчера поскапе за два денара. Завчера килограм концентрат за молзни крави, кој најчесто го користат фармерите за хранење на шталскиот добиток, чинеше 17 денари, а од вчера оваа храна се продава за дури 19 денари.

СДСМ: Владата ги уништи фармерите

Дневник

СДСМ ја обвинува Владата за добиточната криза

А1

Скапата добиточна храна ќе го уништи производството на млеко

А1

Спасеноски: Сточарите сами да си увезат добиточна храна

Вест

Дневник А1 Утрински Дневник Вечер А1 Макфакс

12 поврзани вести »