TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

НАТО ја повика Турција на воздржаност

Макфакс - 07.10.2007

Брисел Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска го повика турскиот претседател Абдула Ѓул да апелира на воздржаност при гласањето во турскиот Парламент по барањето за одобрување воена акција против курдските бунтовници во северен Ирак.

Шефер ја повика Турција на воздржаност

Макфакс

Ви треба политичка култура за да влезете во Алијансата

Време

Шефер: Потребна е зрела политичка култура за НАТО

Вест

НАТО бара зрелост од Македoнија

Утрински

Дневник Дневник Макфакс Вечер А1 Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »

Со агендата за гасификација стагнира југозападниот регион

А1 - 06.10.2007

Гасоводот наместо во Битола заминува за Тетово, а југозападниот регион на Македонија повторно ќе се маргинализира. Вакви се реакциите овие денови на политичката опозиција на стопанствениците и на експертите, откако вицепремиерот Ставревски официјално соопшти дека 62 милиони долари од Клириншкиот ...

Гасификацијата, конечно, ќе тргне од мртва точка

Утрински

Јосифовски: Гасификацијата на Скопје чини 150 милиони долари

Вест

Гасификација

Дневник

Гасоводот наместо во Битола, заминува за Тетово

Време

Капитал Утрински Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер

12 поврзани вести »

Судбината на Мушараф во рацете на Врховниот суд

Вест - 06.10.2007

ИСЛАМАБАД, 6 октомври (Ројтерс) - Врховниот суд на Пакистан ја држи во свои раце судбината на кандидатурата за реизбор на претседателот Первез Мушараф со тоа што одлучи дека денеска ќе може да се одржи гласање, но дека победникот не може да биде прог ИСЛАМАБАД, 6 октомври (Ројтерс) - Врховниот суд ...

Неизвесност дали Мушараф има право на уште еден претседателски мандат

Утрински

Первер Мушараф реизбран за претседател на Пакистан - протести ги одбележаа избори

Канал5

Мушараф избран за претседател на Пакистан

Макфакс

Врховниот суд дозволи избори во Пакистан

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Абас бара рок од 6 месеци за мировни преговори

Вест - 05.10.2007

РАМАЛАХ, Западен Брег, 5 октомври (Ројтерс) - Владата на палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера соопшти дека формалните преговори за создавање на палестинска држава може да завршат шест месеци по Конференцијата за Блискиот Исток под спонзорство на САД.

Ерусалим град на две држави

Вечер

Олмерт и Абас се сретнаа за договор

Вест

Почна ослободувањето затвореници од Газа

Утрински

Средба Олмерт –Ердоган

Макфакс

Вест Утрински Макфакс Канал5 Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Најмалку 26 загинати во судирите во Пакистан

А1 - 07.10.2007

Најмалку 26 лица, меѓу кои четворица цивили, загинаа во денешните судири меѓу бунтовниците и пакистанските безбедносни сили во северозападен Пакистан. Инцидентот се случил ви северен Вазиристан, во близина на границата со Авганистан, каде американските власти тврдат дека талибанците и Ал Каеда ...

Најмалку 26 мртви во судирите во Пакистан

Макфакс

Најмалку 30 убиени во напад во Пакистан

Макфакс

Двајца пакистански војници загинаа во судир со талибанците

Макфакс

Бомбаш-самоубиец уби 15 лица

Утрински

Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Резолуција на НАТО за прием на Јадранската група

А1 - 07.10.2007

Македонија, Албанија и Хрватска да добијат покана за прием во НАТО на следниот самит на Алијансата во Букурешт. Ова стои во предлог-резолуцијата што Комитетот за одбрана на Парламентарното собрание на НАТО ја усвои денеска во Исланд.

Милошоски пред Парламентарното собрание на НАТО

Канал5

ПС на НАТО усвои резолуција за покана на Јадранската група

Макфакс

Отворена поддршка за влез на Македонија во НАТО

Макфакс

Димитров: Има шанса за покана во НАТО, но треба да се заработи

А1

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Хонорарната работа ги подели лекарите

Дневник - 06.10.2007

ЗА ДОПОЛНИТЕЛНо АНГАЖИРАЊЕ ВО ПРИВАТНИ БОЛНИЦИ Зарем на браварот му треба дозвола од стручен колегиум за да работи вон работното место, реагира д-р Спасе Јовковски од Клиниката за неврохирургија На лекарите да им се овозможи без согласност од стручните колегиуми на клиниките дополнително да работат ...

Доктори ја злоупотребувале дополнителната дејност

А1

Докторите ќе работат приватно само со потпис на директорите

Вест

Лекарите дополнително ќе работат и приватнo

Утрински

За лекарите прво државна норма, па потоа приватна доза

Дневник

Канал5 Вечер А1 Канал5 Макфакс Канал5

11 поврзани вести »

Спасени сите блокирани рудари во Јужна Африка

Дневник - 06.10.2007

Јужноафриканските спасувачки екипи успеаја вчера да ги евакуираат сите 3.200 рудари блокирани во рудникот за злато кај Јоханесбург. Операцијата помина без ниту една човечка жртва. Рударите беа блокирани речиси два километра под земја откако при хаварија беше скинат електричниот кабел на главниот ...

2.350 рудари спасени од јама во Јужна Африка

Вест

Спасени 1.500 рудари од рудник за злато

Време

Почна спасувањето на 3.000 рудари заглавени под земја

Утрински

Армија рудари заробени два километра под земја

Дневник

А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Црногорското Собрание започнува дебата за уставот

Макфакс - 06.10.2007

Подгорица Црногорскиот Парламент денеска треба да ја започне дебатата за новиот Предлог устав на земјата, јавуваат локалните медиуми. Се очекува дебатата да трае до петок, а владејачките партии и дел од опозицијата се договориле новиот устав на Црна Гора да биде усвоен во Парламентот со ...

Турчинките против новиот Устав

Време

Жените против носење шамии на универзитетите во Турција

Утрински

Најмногу кавги за шамијата

Вечер

Подготвен новиот европски Устав

А1

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Катанец пак ги викна Наумоски, Пачовски и Грнчаров

Време - 06.10.2007

ОБЈАВЕН СПИСОКОТ ЗА МЕЧОТ СО АНДОРА Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Среќко Катанец ги врати во националниот тим Илчо Наумоски, Бобан Грнчаров и Томе Пачовски, за квалификацискиот дуел на 17 октомври, во Скопје, со Андора, за пласман на Европското првенство во Австрија и во ...

Катанец не експериментира

Вест

Против Андора без нови имиња

Утрински

Четворица повратници на списокот

Дневник

Наумовски пак во нападот

Вечер

А1 Вест Утрински Дневник Дневник

10 поврзани вести »