TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Седум години од петооктомвриските демонстрации

Време - 06.10.2007

БЕЛГРАД, СРБИЈА Петти октомври е датум кога навршија седум години од големите демонстрации во Белград, со кои му се стави крај на владеењето на српскиот диктатор Слободан Милошевиќ во Србија. По неколкудневни протести и штрајкови во цела Србија, главниот настан се случи на 5 октомври 2000 година во ...

Кoштуница: САД отворено се залагаат за распарчување на Србија

Макфакс

Седум години од падот на Милошевиќ

А1

Седум години од петтооктомвриските демонтрации во Белград

Канал5

Коштуница – ќе ги браниме Косово и РС

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Металург се пласира во третото коло од Купот на ЕХФ

А1 - 06.10.2007

Ракометарите на Металург обезбедија пласман во третото коло од Купот на ЕХФ. Во скопската сала Автокоманда, славеа со 31:18 над Строволос и ги поништија петте гола негатива од Кипар. 11:6 на полувреме за нашиот претставник, решавачката предност ја обезбедија во првите 10 минути во продолжението и ...

Да се види Строволос без помош од судиите

Вест

„Металурзите“ на поправен испит против Строволос

Утрински

Нова постава ќе брка 5 разлика

Дневник

Тутунски "не знаел" за меч со Металург

Вест

Вечер Време Дневник А1 Утрински

10 поврзани вести »

Кучиња-манекени собираа средства за бездомните роднини

Време - 06.10.2007

СВЕТСКИ ДЕН ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНИТЕ Влакнести манекени на четири нозе, дотерани и облечени во креации на дизајнерот Ненад Секирарски и во модели на „Бруно дог шоп“ и на „Зоо универзум“, прошетаа завчеравечер на сцената во клубот „Хардрок“.

Прво попис, па третман на уличните кучиња

Време

Бесни кучиња дават козине дојдоа на суд

Вест

Уличните кучиња треба да се посвојуваат

Вест

Кучиња се настрвиле на козите

Време

Утрински Дневник Вечер Вечер Дневник

10 поврзани вести »

Кремљ не знае за посетата на Путин на Иран

Макфакс - 05.10.2007

Москва Официјална Москва се уште не знае дали ќе се реализира ненајавената посета на рускиот претседател Владимир Путин на Иран. „Немаме информации дали посетата ќе се случи“, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ. Утре Путин треба да учествува на средба на лидерите на земјите од басенот на ...

Меркел и Путин за Иран и Косово

Макфакс

Путин не мисли да си оди

Време

Русите ќе гласаат за партијата на претседателот Владимир Путин

Утрински

Путин ја дава фотелјата, но не и власта

Дневник

Вечер Вест Канал5 Макфакс

9 поврзани вести »

Турција ја обвинува Грција дека враќа имигранти

Макфакс - 06.10.2007

Анкара Турската армија ги обвини грчките власти дека неколку пати враќале илегални емигранти во турските територијални води, оставајќи ги притоа на милост и немилост. „Забележавме дека Грција понекогаш не го почитува договорениот протокол и илегалните имигранти ги остава во турските територијални ...

ДНК-тестови за новите имигранти во Франција

Утрински

Франција одобри ДНК тестови за имигрантите

А1

Над илјада нелегални имигранти загинале во 2007 г. во обид да влезат во ЕУ

Макфакс

Над пет милиони нелегални имигранти во ЕУ

А1

Дневник Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Хашкиот трибунал ја пријави Хрватска во ОН

А1 - 07.10.2007

Претседателот на Хашкиот трибунал Фаусто Покар испрати писмо до Обединетите нации во кое ги обвинува хрватските власти дека вршат дипломатски притисок врз Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија по пресудите за вуковарската тројка и оти се обидуваат да влијаат на независноста на судот ...

Соработка на Србија со Хаг

Макфакс

Хрватска обвинета за дипломатски притисок врз Хаг

Макфакс

Хрватските власти ќе бараат на хашките обвинети да им се суди во Хрватска

Макфакс

Шефовите на дипломатии на ЕУ за Србија и Косово

Макфакс

Макфакс Утрински Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Нови фудбалски игралишта во 50 општини

А1 - 07.10.2007

50 општини во државава ќе добијат нови фудбалски игралишта кои треба да бидат готови за година и пол. Првото ќе почне да се гради утре во Прилеп, а во следните неколку недели ќе започне изградбата на уште десет. Првите фудбалски игралишта треба да бидат готови до крајот на февруари годинава, велат ...

Не смее да се гради спортски терен пред нашиот влез

Време

Искршени реквизити во новото игралиште

Време

Оштетено новото игралиште во Маџари

Утрински

Новото игралиште во Маџари експресно искршено

Вест

Дневник Дневник Макфакс Дневник

9 поврзани вести »

Лион остана во трка, но само за Купот на УЕФА

Време - 04.10.2007

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ГРУПИ Е, Ф, Г, Х Доминантниот француски фудбалски шампион Лион доживеа нов дебакл со три гола во својата мрежа и со тоа направи уште еден голем чекор кон сензационална елиминација уште на стартот на Лигата на шампионите, по завчерашниот пораз со 0-3 од Глазгов Ренџерс на својот ...

Руни го казни катанаџото на Рома, Барса импресивна

Утрински

Манчестер почестен од римјаните

Дневник

Ренџерс го прегази Лион, Манчестер подобар од Рома

А1

Рома оди по одмазда во Манчестер

Време

Утрински Дневник Време Утрински

9 поврзани вести »

Словенија не сака да организира европска конференција за Ромите

Макфакс - 06.10.2007

Љубљана Пратениците на Европскиот парламент побараа од словенечкиот премиер Јанез Јанша Словенија во времето со претседавањето со ЕУ да организира конференција за Ромите. Во писмото, што 56 пратеници му го испратиле на словенечкиот премиер, пратениците пишуваат дека оваа идеја ја отфрлил државниот ...

Словенија да ги блокира преговорите на Хрватска за влез во ЕУ

Макфакс

Најавени протести поради поскапување на храната

Макфакс

Студени реакции во Брисел по барањето на Јанша

Утрински

Македонија да почне преговори со ЕУ во текот на 2008 та - Јанша со писмо лобира кај Баросо

Канал5

А1 Дневник Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Најмалку 18 лица загинаа во експлозија на нафтена платформа

Макфакс - 05.10.2007

Мeксико Најмалку 18 лица загинаа во експлозија предизвикана од истекување на гас на нафтена платформа во Мексиканскиот залив. Според информациите, 61 од работниците се евакуирани, a седум се уште се водат за исчезнати. Вкупно 86 лица се наоѓале на платформата за време на експлозијата.

Едно лице загина во експлозија во Измир

Утрински

Една жрвта на бомбашки напад во Измир

Дневник

Експлозија на гас урна зграда – седум загинати

Макфакс

Двајца ранети во експлозија во Измир

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »