TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-10-01 до 2007-10-07

Ахмети:Случувањата во Собранието не се во прилог на Македонија

Макфакс - 07.10.2007

Скопје Тоа што се случи во Собранието сигурно им оди во прилог на оние кои не го сакаат доброто на Македонија, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервјуто за Радио Слободна Европа. Според него, целата ситуација ја испровоцирала Владата, при тоа отфрлајќи секаква одговорност на опозицијата.

Борците на ОНА нема да му простат на Ахмети

Вечер

ДПА бара проверка на имотот на Али Ахмети

Дневник

Ахмети си купил куќа со пари од фондовите за ОНА

Вечер

ДПА: Ахмети да се отчита за седиштето на ДУИ во Скопје

А1

Време Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Брзоплета (дис)квалификација

Утрински - 06.10.2007

Реакција по повод текстот „Кинотеката го чека новиот директор“ објавен на 4 октомври во „Утрински весник“ Борис Ноневски Во извештајот од средбата со новинарите што се одржа по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на нашиот голем театарски и филмски актер, Петре Прличко, и ...

„Народен пратеник“ во Кинотека

Дневник

Циклус филмови со Петре Прличко

Вест

Кинотеката го чека новиот директор

Утрински

„Мајка Катина“ го почнува циклусот филмови на Петре Прличко

Дневник

Дневник Макфакс Вечер

8 поврзани вести »

Запленети 10 тони кокаин во Мексико

А1 - 06.10.2007

Мексиканската полиција заплени најмалку 10 тони кокаин по престрелка со една од најмоќните нарко банди во мексиканскиот град Тампику. Акцијата била изведена ноќеска, а според првичните информации на медиумите, што војската ги негираше, убиени се и 15 луѓе.

Уапсени четворица шверцери на кокаин

Вест

Пресечен меѓународен канал за шверц на кокаин

Време

Стружанец инволвиран во меѓународен канал за шверц на кокаин

Утрински

Уапсени четворица наркодилери на кокаин

Вечер

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Војна на табори - публиката во егзил

Дневник - 02.10.2007

Рецептот за успешен филмски фестивал одамна е познат: богат избор на филмови, врвни гости, многу публика, добра организација. Ако му недостига некоја од состојките, ќе остане само пуста утеха дека традицијата не е прекината .

Публиката не дојде на затворање

Вест

Најдобри - хрватскиот „Живи и мртви“ и чешкиот „Му служев на англискиот крал“

Време

„Златна камера 300“ доделена на Матковиќ и на Софер

Утрински

„Златната камера 300“ за Шофр и за Марковиќ

Дневник

Канал5 Вечер Вечер

8 поврзани вести »

Блескава изведба, неинтересна визуализација

Време - 06.10.2007

И ФИЛХАРМОНИЈА ЈА ОТВОРИ НОВАТА СЕЗОНА Со извонредно бистра и стегната изведба на „Планетите“, едно од најпознатите дела на Британецот Густав Холст (1874-1934), Македонската филхармонија завчеравечер ја отвори новата концертна сезона.

Убав старт на Македонската филхармонија со изведбата на „Планетите“

Утрински

Филхармонија ја отвора сезоната со "Планетите" на Холмс

Вест

Отворање со „Планетите“ од Холст

Време

Македонската филхармонија ќе го изведе делото „Планетите“ на Холст

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Близу 40.000 жени без гинеколошка заштита

Макфакс - 05.10.2007

Скопје - Од 30 000 до 40 00 пациентки веќе дваесетина дена се без гинеколошка заштита поради затворањето на дел од ординациите на гинеколозите концесионери кои немаа фискални каси. Ова денеска го изјави претставник на Здружението на приватните гинеколози Емилија Трајковска, која заедно со своите ...

Мирен протест на гинеколозите

Макфакс

Ординациите ќе набават фискални каси

Вечер

Гинеколозите штрајкуваат

Утрински

Протестираа 100 гинеколози

Дневник

А1 Макфакс

7 поврзани вести »

Стразбур е доказ за неефикасноста на македонското судство

Време - 04.10.2007

МИРЈАНА ЛАЗАРОВА-ТРАЈКОВСКА ИЗБРАНА ЗА СУДИЈА ВО МЕЃУНАРОДНИОТ СУД Уставната судијка Мирјана Лазарова-Трајковска е новиот судија од Македонија во Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур. Со 142 гласа, од можни 170, парламентарното собрание завчеравечер ја избра наследничката на Маргарита ...

Мирјана Лазарова-Трајковска избрана во Европскиот суд за човекови права

Утрински

Мирјана Лазарова избрана за судија во Стразбур

Дневник

Лазаревска Трајковска - нов судија во Судот во Стразбур

А1

Уставната судијка Мирјана Лазарова Трајковска избрана за судија во Стразбур – почнува од 1 февруари

Канал5

Утрински Канал5

7 поврзани вести »

Лека ќе биде уредно поканет на суд

Дневник - 04.10.2007

Тетовскиот суд ќе се обиде на Даут Реџепи-Лека во Собранието да му ја достави поканата за судењето за непријавување на имотната состојба. Ако и тоа не успее, ќе му ја остави на домашната адреса и тоа ќе го смета за уредна достава.

По наследството, Лека ќе пополни имотен лист

Дневник

Лека чека наследство од 200.000 евра

Вечер

Прекршочна постапка против Лека оти не доставил анкетен лист

Утрински

Тетовскиот суд залудно го кани Лека

Дневник

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Кривични пријави за тепачите на камерманот на "Алсат"

Вест - 01.10.2007

ТЕТОВСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ОТВОРА ИСТРАГА ЗА ИНЦИДЕНТОТ КАЈ ЖЕЛИНО Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во МВР вчера поднесе кривични пријави против Бесим Несими, командир на Полициската станица за безбедност во сообраќајот во Тетово и против полицајците Рамадан И. и Весел Д.

Кривични пријави за тепачите на снимателот на „Алсат“

Време

Кривични за „алфите“ што го претепаа камерманот на Алсат

Утрински

Кривични за полицајците што претепаа снимател на Алсат

Дневник

Четири дена откако брутално го претепаа снимателот на Алсат тројца полицајци добија кривични пријави

Канал5

Канал5 Вечер

7 поврзани вести »

Педесет години од лансирањето на „Спутник“

Време - 05.10.2007

АСТРОНОМИЈА Со повеќе церемонии Русија ја означила 50-годишнината од лансирањето на првата сонда „Спутник“. Тој настан се смета за еден од најважните моменти на човечката историја и важи за почеток на човечкото освојување на вселената.

Русија прослави 50 години "Спутник"

Вест

Русија одбележува 50 години од лансирањето на „Спутник“

Утрински

"Спутник" ја отвори вселенската ера

Вечер

50 години од лансирањето на „Спутник“

А1

Дневник Макфакс

7 поврзани вести »