TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

500.000 бездомници во поплавите во Мексико

А1 - 05.11.2007

Околу 500 илјади луѓе во Мексико останаа без покрив над главата или нивните живеалишта се сериозно оштетени во големите поплави што ги зафатија јужните делови на земјата. Мексиканските власти соопштија дека стихијата однела пет животи во државите Табаско и Чијапас.

Околу 300.000 лица се уште заробени во поплавите

Време

Пет жртви и половина милион бездомници во поплавите во Мексико

Канал5

Егзодус на стотици илјади лица од поплавените делови на Мекиско

Канал5

Егзодус на стотици илјади лица

Вечер
5 поврзани вести »

Армиска комисија извршила прием на тенковските делови од МЗТ-ФОП

Утрински - 09.11.2007

Приемот се случил во 2001, а во 2002 година по налог на тогашниот министер за одбрана е наложено да се вратат половината делови Судскиот совет на Основниот суд Скопје 1 распраша само еден од сведоците кои требаше да се појават на вчерашното судење на петтемина обвинети за набавка на резервни ...

Деловите се уште стојат во магацин

Вечер

Парите од Одбрана биле префрлени на фирма ќерка на МЗТ

Вест

Започна распитот на сведоците за набавката на тенковски делови

Утрински

Испрашани сведоци на судењето за Бучковски

Дневник
5 поврзани вести »

Премиера на „Икс-Хамлет“ на Васил Зафирчев

Време - 06.11.2007

СЦЕНАВЕЛЕС Претставата „Икс-Хамлет“ во режија и адаптација на Васил Зафирчев вечерва ќе биде премиерно изведена на сцената на народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес. „Икс-Хамлет“ е трагедија на една духовна смрт според делото на Вилијам Шекспир.

Васил Зафирчев со претстава за нашата полтичка драма

Вест

Премиера на „Икс Хамлет“ во режија на Васил Зафирчев

Утрински

„Х-Хамлет“ на Зафирчев во Велес

Дневник

Х-Хамлет во Велес

Вечер
5 поврзани вести »

Од вчера радар на Првомајска

Вест - 09.11.2007

Градот Скопје вчера на улица Првомајска во Општина Кисела Вода постави сообраќаен знак со радар. Радарот ќе им покажува на возачите со која брзина се движат, а веднаш до него е поставен и сообраќаен знак со максимално дозволената брзина.

„Интелигентните знаци“ подобри од „легнатите полицајци“

Време

Сообраќаен знак со радар на „Првомајска“

Утрински

Првиот радар на Првомајска

Вечер

Радар на Првомајска

Вест
5 поврзани вести »

Уште девет општини во втора фаза на фискална децентрализација

Макфакс - 09.11.2007

Скопје Нови девет општини ги исполнија условите за влез во втората фаза на фискалната децентрализација, соопшти денеска министерот за финансии Трајко Славески. Со тоа, општините Ресен, Струга, Новаци, Старо Нагоричане, Дебарца, Гази Баба, Липково, Гостивар и Шуто Оризари од почетокот на 2008 година ...

Улогата на општините се' уште е релативно мала

Дневник

Општините добија финансиска самостојност, не и пари

Вечер

Градоначалниците незадоволни од децентрализацијата

А1

Конференција за фискална децентрализација

Макфакс
5 поврзани вести »

Запленети 2.000 таблети екстази

Време - 09.11.2007

ВО АКЦИЈА НА ПРИЛЕПСКАТА ПОЛИЦИЈА Двајца браќа од Прилеп во вторникот биле уапсени откако кај нив биле најдени над две илјади таблети екстази, педесетина грама хероин и околу половина килограм смеса за мешање дрога. Според полициските информации, осомничените Васко Крстевски (29) и неговиот брат ...

Уапсен дилер со 2.000 таблети "екстази"

Вест

Уапсени прилепчани кои носеле екстази од Бугарија

Вечер

Запленети хероин и кокаин во куќа во Прилеп

Дневник

Запленети 2.000 таблети екстази

Макфакс
5 поврзани вести »

Вознемирувачки изјави на митрополитот Антимос

Време - 09.11.2007

МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Со голема вознемиреност се примени изјавите на митрополитот на Грчката православна црква Антимос што го засегнуваат територијалниот интегритет на Македонија дадени на манифестацијата во Солун, соопшти македонското МНР.

МНР бара осуда на изјавите на грчкиот митрополит Антимос

Дневник

Солунскиот владика повикал на распарчување на Македонија и на Бугарија

Утрински

Грчки свештеник бара делови од Македонија

Дневник

Грчката црква повика на распарчување на Македонија и Бугарија

Макфакс
5 поврзани вести »

Изложба на гостиварскиот уметник Решет Амети

А1 - 08.11.2007

Еминентни македонски уметници, музичари политичари на отворањето на ретроспективната изложба на гостиварскиот уметник Решет Амети во Музејот на современа уметност. Пред македонската ликовна јавност се претстави со три големи циклуси слики создавани последните 10 години.

Изложба на Решат Ахмети

Време

Изложба на Решет Амети

Вест

Слики од Решат Амети во МСУ

Дневник

Кичот е дрога која го уништува умот

Вечер
5 поврзани вести »

Идните амбасадори можат да имаат и криминално досие

Време - 10.11.2007

ПО ОДЛУКА НА УСТАВНИОТ СУД Елизабета С. Илиевска На последната седница судиите на Уставниот суд решија да го укинат членот 36 од законот во кој се бараше кандидатот за амбасадор да не е осудуван за кривично дело за кое е предвидена казна затвор од најмалку шест месеци, за кривично дело во врска со ...

И осудувани амбасадори во дипломатија

Време

Осудувани лица можат да бидат амбасадори и брокери

Утрински

Укината одредба од Законот за надворешните работи

Дневник

Уставен суд одлучи - осуденоста не е причина човек да не биде амбасадор

Вечер
5 поврзани вести »

Еврото достигнува рекорди во однос на доларот

Макфакс - 09.11.2007

Брисел Еврото денеска достигна нов рекорд во однос на доларот, а го следи и британската фунта чија вредност се зголемува секојдневно. Порастот е одраз на изјавата на претседателот на американските Федерални резерви Бен Бернанке дека економскиот раст на САД значително ќе се забави во наредните ...

Златото достигна рекордна вредност

А1

Еврото чини 1,4665 долари

А1

Златото достигна рекордна вредност

Макфакс

Еврото достигна 1,4555 долари

А1
5 поврзани вести »