TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Зошто Оли Рен не раскажува вицеви на Шара

Време - 09.11.2007

Пишува: Зоран Андоновски Ма, каков извештај на Европската комисија, каков датум, какви црни преговори и каков Нимиц, сосе неговиот предлог... Сите тие заедно не предизвикаа толку внимание, загриженост и неизвесност како „Планинската бура“ на Шара. Зошто? Па, еве: 1.

Оли Рен не планира да се извини

Време

Рен не гледа влијание на Косово врз Македонија

Утрински

Нема поврзаност меѓу косовскиот статус и случувањата во БиХ и Македонија

Вечер

Рен: Планот на Србија е преамбициозен, но не и невозможен

Макфакс

Макфакс А1 Канал5 Вечер Макфакс Вест Вест Вест

24 поврзани вести »

Саакашвили: Вонредна состојба додека е неопходно

А1 - 11.11.2007

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили изјави дека вонредната состојба во државата ќе остане во сила, додека владата смета дека е неопходна, покрај повиците од западните држави да биде укината. „Вонредната состојба ќе биде укината во блиска иднина, во наредните денови.

Средба на власта и опозицијата во Грузија

А1

Патријархот на Грузија ги смирува политичарите

Утрински

Грузиската опозиција задоволна од одлуката за предвремени избори

Дневник

Вонредна состојба во Грузија, критики од НАТО

Вест

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Вечер Макфакс Макфакс

24 поврзани вести »

Нимиц: Грција да го смени името на северниот регион

А1 - 11.11.2007

Нимиц предлага Грција да го смени името на својот северен регион. Веќе да не се вика Македонија, туку да му се стави некоја одредница. Ова денеска го јави грчкиот весник „Етнос“, повикувајќи се на детали од рамката на медијаторот Нимиц предложена во Њујорк.

Предлогот на Нимиц нејасен за Атина

А1

Катимерини: Владата во Атина детектирала две нејасни точки во нацрт – документот на Ними

Канал5

Дијаспората бара признавање на уставното име

А1

Македонија ќе ја добие битката за името (3)

Утрински

Утрински Време Дневник Дневник Вечер А1 А1 Вест

24 поврзани вести »

Идниот петок штрајк на за просветниците

Време - 10.11.2007

ДОЦНАТ И ОКТОМВРИСКИТЕ ПЛАТИ Од вкупно 42 општини во Македонија, само Велес и Битола ги доставиле потребните документи за исплата на октомвриските плати за вработените во образованието, а тоа значи дека парите ќе доцнат и затоа тие ќе штрајкуваат.

Просветарите в петок ќе штрајкуваат

Дневник

Во мирување штрајкот на лекарите од битолската болница

Дневник

Во само една подготвена платата за наставниците

Вечер

Ставен во мирување штрајкот на битолските лекари

А1

А1 Дневник Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Дневник

23 поврзани вести »

МАНУ презентира дела на сликари и скулптори - академици

Утрински - 10.11.2007

„Уште од првите години на своето постоење, МАНУ даде докази дека го сфаќа и високо го цени придонесот на ликовните уметници кон градењето на општата претстава за една национална култура. Тоа се гледа од фактот дека помеѓу првите членови на Академијата имаме истакнати ликовни творци, а во годините ...

Одбележана 40 годишнината на МАНУ

Вест

Академијата не е декоративен украс на државноста

Време

МАНУ да не биде само украс на државноста

Дневник

МАНУ со Орден на РМ

Вечер

Макфакс А1 Вест Утрински Дневник Дневник Макфакс Макфакс

20 поврзани вести »

Катанец: Зошто да не биде исто без Пандев

А1 - 11.11.2007

Иако неколку наши интернационалци, а и четворицата домашни играчи овој неделен ден имаа првенствени обврски, македонската фудбалска репрезентација денеска ги почна подготовките за последните две квалификациски средби за пласман на Европа 2008 со Хрватска и со Израел.

Катанец повика уште еден Георгиевски

Време

Пандев неизвесен за Хрватска, Георгиевски место Јанчевски

Вест

Катанец: Ќе играме мудро

Време

Пандев и Јанчевски отпаѓаат, доаѓа Георгиевски

Дневник

Вечер Време Утрински Дневник Вечер Макфакс Време Време

20 поврзани вести »

Потрошувачката на струја рипна за 11 отсто

Време - 10.11.2007

ОТКАКО ПОСКАПЕ ПАРНОТО Потрошувачката на струја во текот на вчерашниот ден беше за 11 отсто повисока во однос на потрошувачката за истиот ден во минатата година. Зголемената потрошувачка на електрична енергија доаѓа по одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на парното ...

Битола остана без парно, без мазут и без корисници

Канал5

Исклучена битолската топлификација

Дневник

Чаир и Бутел може да останат без струја

Време

Битола остана без парно греење

Макфакс

А1 Време Дневник Време Вест Утрински Дневник Канал5

19 поврзани вести »

Големото платно ќе чека голем домашен филм

Време - 10.11.2007

ЕКРАНОТ НА „СЕНКИ“ УРЕДНО СПАКУВАН Уредно спакувано, завиткано во ролна, новото платно набавено за премиерата на „Сенки“ на Милчо Манчевски стои потпрено во еден агол на Универзалната сала, зад сцената, чекајќи шанса за идна употреба.

„Сенки“ ќе се прикажува и во Домот на АРМ

Утрински

"Сенки" во киното во Домот на АРМ

Вечер

"Сенки" и во Дом на АРМ

Вест

Борче Начев и Весна Станоевска-до "Сенки" и по него

Утрински

Вечер Време Време Вест Утрински Дневник Дневник Вечер

19 поврзани вести »

Гостиварци едвај се собраа за натпревар

Вест - 10.11.2007

Прва кошаркарска лига СТРУМИЦА - МАВРОВО 117:58 (27:13, 28:13, 34:15, 28:17) Струмица. - Сала "Парк". Гледачи: 500. Судии: Крстевски, Бошковски и Митревски. Струмица: Богоев 9, Цветков 18, Д. Соколов 5, Делиќ 4, Тасовски 10, Бошњак 16, Крстевски 9, Ангелакис 3, Пуповиќ 20, Т. Соколов 14, Заев 9.

Струмица не сакаше службени бодови

Дневник

Кавадарчани на тест во Скопје

Вечер

Шест лажички Цедевита за мирен лет кон Ростов

Време

Струмичките "пиперки" ќе патуваат во Русија

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 А1 Време Вест Утрински

17 поврзани вести »

Ако е либерализација, нека е за сите!

Време - 09.11.2007

ГОЛЕМИТЕ ПОТРОШУВАЧИ ЗА ПАЗАРОТ НА СТРУЈА Ивана Билбиловска Од 1.1.2008 година и малите и средните претпријатија половина од струјата да купуваат на берза е предлогот на големите потрошувачи за надминување на енергетската криза во државава.

Договорот за продажба за ЕСМ на увид на јавноста

Макфакс

Договорот за продажба за ЕСМ утре достапен за јавноста

Макфакс

Владата ги плати сметките

Време

Институциите почнаа да си го враќаат долгот за струја

Утрински

Дневник Вечер Време Вест Време Дневник Дневник Вечер

16 поврзани вести »