TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Се почитувала владина одлука

Вечер - 09.11.2007

Претставник на Бирото за стокови резерви и стечајниот управник, вчера, во Кривичниот суд во Скопје, сведочеа во постапката против обвинетите Ванчо Пеловски, Методија Смиленски и Димитар Марковски. Претставникот на бирото рече дека се работело врз основа на одлука на влада.

Адвокатите на Смиленски и обвинителот бараат укинување на пресудата

Вест

Да се укине пресудата на Смиленски од четири години затвор

Време

И обвинителот бара ново судење за Смиленски

Дневник

Обвинителството и одбраната заеднички ја уриваат пресудата на Смиленски

Вечер

Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5

12 поврзани вести »

За шахистите по 1.000 евра од Агенција за млади и спорт

Утрински - 09.11.2007

Станојоски со победа, место ремито со Војташек, ќе освоеше златен медал на ЕП во Грција Звонко Станојоски ја стави репрезентацијата пред личниот интерес Роберт Димитриевски Агенцијата за млади и спорт ги награди македонските шахисти со 1.000 евра секому за настапот на неодамна завршеното Европско ...

Секому по 1000 евра

Вечер

Шахистите добија по 1000 евра за успехот

А1

Шахистите добија по 1.000 евра награда

А1

Македонските шахисти со кренати глави од Крит

Утрински

Дневник А1 Време Дневник Вечер Дневник А1

12 поврзани вести »

Потрошени 500 вакцини во Кичево

Дневник - 10.11.2007

За само неколку дена се потрошени сите 500 вакцини за заштита од грип што беа набавени во Одделението за епидемиологија во Кичево.- Набавивме уште стотина дози, но тешко дека и тие ќе бидат доволни, бидејќи интересот на граѓаните за превентивна заштита од вирусот на грип е голем - истакнува ...

Вакцините затворија две ординации

Дневник

Забрането вакцинирање во две ординации

Вечер

Меѓу првите вакцина доби и министерот Селмани

Време

Министерот се вакцинираше против грип

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Дневник Макфакс

11 поврзани вести »

Оперираното девојче се освести по 48 часа и мрда со прстите

Макфакс - 09.11.2007

Делхи Индиското девојче, на кое што пред два дена со хирурчки зафат му беа отстранети вишокот две раце и две нозе, денеска се освести од анестезијата. Двегодишната Лакшми Татма им се насмевнало на лекарите и успеало да ги помрдне прстите на рацете.

Успешно оперирано девојчето со 4 раце и 4 нозе

Вест

На индиското девојче успешно му се отстранети дуплите раце и нозе

Утрински

Отстранети вишокот раце и нозе на малата Лакшми Татма

Дневник

Индијчето без дуплите раце и нозе

Вечер

А1 Вест Канал5 Канал5 Макфакс А1

11 поврзани вести »

Манчестер го презеде врвот од Арсенал

А1 - 11.11.2007

Манчестер Јунајтед најмалку 24 часа ќе биде лидер на премиерлигашката фудбалска табела. Триумфираше во пресметката со Блекбурн со 2:0 и го презеде врвот од Арсенал, кој утре против Рединг ќе го комплетира 13-то ...

Арсенал и Манчестер први во осминафиналето

Време

Прашкото сивило на Арсенал доволно за втората фаза

Утрински

Арсенал и Мен ју први во нокаут-фазата

Дневник

Првите билети за Манчестер Ј. и Арсенал

Вечер

А1 Утрински Дневник Вечер Време Дневник

11 поврзани вести »

Американците и' нудат на Хрватска бесплатни ловци „Ф-16“

Утрински - 10.11.2007

Хрватска за „подарените“ авиони ќе мора да им плати на САД обука на пилоти Хрватска за ловците „Ф-16“ ќе мора да изгради нови полетни писти и аеродроми ВАШИНГТОН - Соединетите Американски Држави се подготвени на Хрватска бесплатно да и' отстапат користени борбени авиони од типот „Ф-16“, а се' ...

Рекорден број набљудувачи на изборите во Хрватска

Макфакс

Хрватите го откупија Север за по 10 евра

Дневник

Хрватска балкански пример за ЕУ

Вест

Хрватска е пример за Западниот Балкан

Дневник

Дневник Дневник Канал5 Вест Дневник Макфакс

11 поврзани вести »

Странските инвеститори бараат стабилни услови

Утрински - 10.11.2007

Лош сигнал за инвеститорите е кога државата им нуди едни услови за работа, а потоа ги менува Георг Валднер, директор на УО ЕСМ ЕВН (во средина) е новоизбран претседател на Советот на странски инвеститори АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Се' додека Македонија често ги менува условите за работа, кои бараат од ...

Инвеститорите се жалат на честото менување на законите

Дневник

Валднер на местото на Сендреи

Вечер

Владата мора да ги хармонизира законите со европските

А1

Трошоците за владините кампањи врвна тајна

Утрински

Канал5 Вечер Вечер Канал5 Канал5 Макфакс

11 поврзани вести »

Владата и ОКТА почнуваат преговори по пресудата на парискиот суд за 53 милиони долари отштета

Канал5 - 11.11.2007

Со аргументи или со пазарења ќе настапи македонската влада во преговорите со рафинеријата ОКТА во врска со исплаќањето на оштета од 53 милиони долари кои ги пресуди Парискиот арбитражен суд. Со аргументи или со пазарења ќе настапи македонската влада во преговорите со рафинеријата ОКТА во врска со ...

Владата молчи за преговорите со ОКТА

Утрински

Владата ќе се пазари со "Окта"

Вест

Владата нема да се жали за „Окта“

Време

Владата нема да се жали на пресудата за ОКТА

Утрински

Дневник Канал5 Канал5 Вечер А1

10 поврзани вести »

Поголем припејд-избор со „ВИП нонстоп“ и со „ВИП фан тајм“

Време - 10.11.2007

НОВА ПОНУДА ОД „ВИП ОПЕРАТОР“ „Вип нонстоп“ и „Вип фан тајм“ се новите припејд-тарифни модели што од вчера на своите корисници им ги нуди „Вип оператор“. „Вип нонстоп“ е припејд-понуда со која може да се разговара по цена од 5,5 денари со три ВИП-пријатели, а другите повици чинат 8,8 денари за ...

Со ВИП цена од 5,7 денари за минута кон сите мрежи

Време

ВИП има над 50 илјади корисници

Вест

ВИП стартуваше со постпејд-понуда од 5,7 денари за разговор од една минута

Утрински

„Вип“ чека европски прописи за поевтини тарифи

Дневник

Канал5 Вечер А1 Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Како е возможно заради лични интереси да се одолговлекува стечајот на Скопјанка

Канал5 - 10.11.2007

Доверителот Раде Михајловски на вчерашната прес конференција по повод случајот Скопјанка, со неговите, како што и самиот потврди дваесет килограми материјал презентираше два пати повеќе куп лаги, невистини, фалсификати, клевети, кои за волја на вистината не кореспондираат со ниту еден валиден ...

Доверителот Раде Михајловски не крие дека го одолговлекувал стечајот за да стане газда на Скопјанка

Канал5

Беззаконието во судската власт е причина за долгите стечајни постапки во Македонија

Канал5

Продолжуваат протестите на стечајците

Макфакс

Штрајкот на стечајците ставен во мирување

Макфакс

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Дневник

10 поврзани вести »