TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Најдоброто од Јаков Дренковски"Опасно"

Вест - 08.11.2007

ПОСЛЕ 15 ГОДИНИ ПАУЗА НА МАКЕДОНСКАТА СЦЕНА Урбаниот трубадур, како што го нарекуваат Јаков Дренковски, вчера во арт кафе "Мартини" во Скопје го промовираше најновото компилациско издание "Тхе бест оф Јаков". Новото цеде содржи 13 песни, во аранжман на Данаил Дарковски, по шест од двата негови ...

Промовиран албумот со најголемите хитови на Јаков

Време

Најдоброто од Јаков промовирано во „Мартини“

Утрински

Јаков Дренковски објави албум со најдобрите песни

Дневник

Јаков Дренковски на цеде

Вест

Утрински Вечер Време

8 поврзани вести »

Рафајловска на бизнис форум во Германија

Макфакс - 09.11.2007

Скопје Македонско-германски бизнис форум, на кој ќе учествуваат германски фирми, кои имаат или се заинтересирани за воспоставување на деловни контакти со Македонија, ќе се одржи денеска во Германија. Македонската делегација ја предводи министерката за економија Вера Рафајловска, во придружба на ...

Рафајловски Консалтинг- доби лиценца за стечаен управник

Канал5

Рафајловска во Германија

Макфакс

Рафајловска_ Никој не е одговорен за пропаднатиот тендер за ТЕЦ „Неготино“

Утрински

Рафајловска: Нема одговорност за ТЕЦ „Неготино

Дневник

Вечер Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Курдски бунтовници убија турски војник

А1 - 07.11.2007

Турски војник e убиен синоќа кога курдски бунтовници отвориле оган врз полициска станица во округот Тунџели во источна Турција. Нападот се случува само еден ден откако претседателот на САД, Џорџ Буш на средбата со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган оцени дека Курдската работничка партија (ПКК) е ...

ПКК непријател и за САД и за Турција

Време

Буш ќе и' помогне на Турција во борбата против ПКК

Утрински

Курдите главна тема на разговорите

Време

Турција не се откажува од воен удар врз Курдите во Ирак

Макфакс

Време Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Николај Галохин е освојувач на Залтен Гонг турнирот

А1 - 11.11.2007

Рускиот Боксер Николај Галохин е освојувач на годинашниот Залтен Гонг. Тој остави најсилен впечаток на 37-то издание на традиционалната боксерска Манифестација. Во финалето во категоријата до 75 килограми со победи британецот Џорџ Грос кој беше прогласен за најдобар странски натпреварувач.

Гамбијците сомнителни за МВР

Вест

„Златниот гонг“ за Русинот Николај Галочкин

Време

Без Африканци на „Златен гонг“

Дневник

Боксери од осум држави на „Златен гонг 2007“

Утрински

Дневник Вечер А1

8 поврзани вести »

Романија бара од Брисел да се произнесе по италијанскиот указ, кој дозволува протерување на граѓани

Канал5 - 09.11.2007

Романскиот министер за внатрешни работи Кристијан Давид го повика еврокомесарот Франко Фратини, одговорен за правда, слобода и безбедност, да се произнесе за законитоста на италијанскиот указ, со кој беа протераа неколку десетици Романци од Италија.

Неколку десетици Романци протерани од Италија

А1

Брисел ја поддржа уредбата на Рим за протерување на Романците

Дневник

Италија протерува Романци со криминално досие

Утрински

Италија депортира Романци

Дневник

Макфакс Вечер Макфакс

8 поврзани вести »

Расте бројот на заболени од жолтица во Ниш

А1 - 11.11.2007

Бројот на заболени од жолтица во Ниш, предизвикана од вирусот хепатитис А во последните 24 часа се зголемил за 31 лице, така што вкупниот број на заразени е 460 лица. Последните неколку дена на инфективната клиника во градот дневно се јавуваат околу 50-ина пациенти со дијагноза на жолтица, а ...

Во Ниш дури 400 болни од жолтица

Дневник

Распаднати ве-цеа предизвикаа епидемија на жолтица

Вест

Над 350 заболени од жолтица во Ниш

Макфакс

Нема место за паника од жолтица

Време

Дневник Макфакс Дневник

8 поврзани вести »

Отворена изложбата “Отпретани сведоштва“

Макфакс - 09.11.2007

Дебар Изложбата “Отпретани сведоштва“ со војнички писма од Големата војна 1914 -1918 е отворена денеска во Дебар, јавува дописникот на Макфакс. Изложбата, што опфaќа војнички писма на македонски војници кои учествувале во српската армија се организира по повод 15-годишнината од Фондацијата Институт ...

Ги препрочитуваа писмата од прадедовците

Вест

Потресни сведоштва на македонски војници од Големата војна

Утрински

Отворени писмата на македонски војници од Првата светска војна

Дневник

И за Австро-Унгарија сме биле Македонија

Време

Дневник Макфакс Вечер

8 поврзани вести »

Одрон на земјиштето во рудникот Суводол

Макфакс - 07.11.2007

Битола Одрон на земјиштето во рудникот Суводол во РЕК Битола предизвика застој во испораката на јаглен до депонија, јави дописникот на Макфакс. Свлечиштето ноќеска на полноќ затрупало дел од откриениот јаглен и системот за транспорт.

Првиот блок на РЕК Битола исклучен поради дефект

Макфакс

Официјално отворен новиот рудник Брод-Гнеотино

Вест

Јаглен за РЕК „Битола“ до 2020 година

Време

Почна експлоатацијата на „Брод Гнеотино“

Утрински

Дневник Канал5 Вечер

8 поврзани вести »

Списоците на штедачи на „Македонска“ не се готови

А1 - 09.11.2007

Листата штедачи од „Македонска банка“ не стаса навреме на ревизија во Народната банка. Рокот е пробиен, списоците не се готови. Ликвидаторската управа не успеа во законските 10 дена да ги ажурира имињата на сите клиенти кои вложиле пари во банката.

Пробиен рокот до кога ликвидаторот требаше да ги изготви списоците за штедните влогови во Македонска

Канал5

Странска банка и фонд сакаат да ја купат „Македонска“

А1

Синдикатот побара стопирање на ликвидацијата на Македонска банка

Макфакс

Ликвидацијата не било единствено решение за „Македонска“

А1

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

За рециклирање пластика 30.000 долари по општина

Време - 09.11.2007

НОВ ПРОЕКТ НА УСАИД ВО 4 ОПШТИНИ УСАИД почна нов проект во Македонија за рециклирање пластика. Гостивар е првата општина во која почна да се спроведува програмата за собирање пластика. Во проектот се вклучени и општините Карпош, Кочани и Струмица.

Во Гостивар ќе се собира пластика за рециклирање

Утрински

Почна собирањето пластичен отпад во Гостивар

Дневник

Гостивар доби 30.000 долари од УСАИД

Вечер

Потпишан Меморандум за еко проект во Гостивар

Макфакс

Макфакс Дневник Макфакс

8 поврзани вести »