TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-11-05 до 2007-11-11

Судиите избрани, но судовите не се опремени

Канал5 - 11.11.2007

Новоизбраните судии на Управниот суд во Скопје и на Апелациониот во Гостивар, избрани пред десетина дена, седат дома. Нема каде да одат на работа. Судовите кои требаше да почнат со работа пред десетина месеци зјаат празни. Во нив нема услови за работа.

Оглас за претседатели на двата нови суда

Утрински

Дваесет и девет нови судии се заколнаа на чесност

Вест

Управните судии се заколнаа во правдата

Време

Новите судии се заколнаа дека ќе работат чесно и законито

Утрински

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Архиепископот демантира дека МПЦ има обезбедување

Вечер - 09.11.2007

Архиепископот г.г Стефан демантира дека Македонската Православна црква има ангажирано приватна агенција за обезбедување. Поглаварот на МПЦ вчера за Вечер само кратко прокоментира дека МПЦ нема никакво обезбедување, а ако имала тој би бил прв кој би знаел за такво нешто.

Приватно обезбедување и во МПЦ

Утрински

МПЦ не отстапува од уставното име

Дневник

Синодот заседаваше под силно приватно обезбедување

Вечер

Да се одбијат сите предлози за промена на името

Вечер

Утрински Вечер

7 поврзани вести »

Скопјанец изеде пастрмалија за 90 секунди

Вест - 09.11.2007

ПРВА ПАСТРМАЛИЈАДА ВО ШТИП Прексиноќа Првата пастрмалијада во Штип, која се одржа на плоштадот Слобода, по повод 8 Ноември, Денот на ослободувањето на градот, ја следеа над 10.000 граѓани. Манифестацијата, на која на гостите им беа поделени 1.000 бесплатни пити пастрмалии, беше збогатена и со ...

Скопјанец ги победи штипјани во брзо јадење пастрмалија

Утрински

Скопјанец најбрзо изел штипска пастрмалија

Дневник

Штипска пастрмајлија од повеќе од 10 килограми за Гинис

Канал5

Штип вечерва ќе слави со пастрмалии и вино

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Нов неуспешен обид на КФОР за шверц

Канал5 - 09.11.2007

Смрзнато тесто за пици. Ова сакал да прошверцува бугарски камион во Косово преку граничниот премин Блаце. Му помагал и КФОР, но безуспешно. Царината доцна синоќа го спречила шверцот. Смрзнато тесто за пици. Ова сакал да прошверцува бугарски камион во Косово преку граничниот премин Блаце.

Македонец нашол 24 мигранти во својот камион

Време

Фатен Македонец со 24 бегалци

Вечер

Границата со Косово е отворена

А1

КФОР – не е соборен македонски хеликоптер на косовска страна

Макфакс

Макфакс Вечер

7 поврзани вести »

Фатен сицилијанскиот шеф на сите шефови

Вест - 06.11.2007

ПАЛЕРМО, 6 ноември (Ројтерс) - Салваторе ло Пиколо, за кого судот смета дека е новиот шеф на сите шефови на сицилијанската мафија вчера беше уапсен по речиси 25 години бегство, соопшти полицијата. ПАЛЕРМО, 6 ноември (Ројтерс) - Салваторе ло Пиколо, за кого судот смета дека е новиот шеф на сите ...

Уапсен новиот шеф на сицилијанската мафија

Утрински

Уапсен шеф на сицилијанската мафија

Дневник

Уапсен "баронот" Ло Пиколо

Вечер

Уапсен шефот на сицилијанската мафија

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Пратеникот Даут Реџепи-Лека казнет со 10.000 денари

Утрински - 06.11.2007

ТЕТОВО - Пратеникот од редовите на ДПА Даут Реџепи (41) од Основниот суд во Тетово е осуден со парична казна од 10.000 денари, а треба да ги плати и трошоците за постапката во износ од 1.000 денари. Даут Реџепи, алијас Лека, од тетовското село Порој го прекршил Законот за спречување на корупцијата, ...

Лека ќе плати 10.000 денари за непријавување на имот

Дневник

Казнет Даут Реџепи-Лека

Вечер

Парична казна за Лека за недоставување на анкетниот лист

А1

Десет илјади денари казна за пратеникот на ДПА, Даут Реџепи Лека за непријавен имот

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Уништени над 28 илјади килограми говедско месо

Вест - 10.11.2007

Преку 28 илјади килограми говедско месо спакувано во пакети, вчера беше уништено на депонијата "Дрисла"во Скопје. Говедско месо со потекло од Парагвај, Царинската управа го заплени минатата недела на терминалот во Волково, при транзит на контејнер за Косово.

На Дрисла уништено месото од Парагвај

Утрински

Уништени 29.000 килограми говедско месо

Вечер

Месото од Парагвај заврши на Дрисла

Дневник

Ќе се уништат 29.000 килограми говедско месо

Вечер

Канал5

6 поврзани вести »

Валенса ќе пресади срце

Вест - 08.11.2007

ВАРШАВА (Ројтерс) - Некогашниот полски претседател Лех Валенса најави дека ќе прави операција за трансплантација на срце. Легендарниот лидер на полското движење Солидарност и симбол на соборувањето на комунистичкиот режим во Источна Европа изјави дека здравјето му се влошува и може да умре ако не ...

На Валенса ќе му пресадуваат срце

Утрински

Лех Валенса ќе добие ново срце

Дневник

Ново срце за Лех Валенса

Вечер

Валенса ќе биде подложен на трансплантација на срцето

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Штипските ромски невладини организации ги седнаа на трибина полицајците

Канал5 - 10.11.2007

Скршените ребра на штипјанецот, Перушан Јашаров ги мотивира невладините ромски организации јавно да прозборат, за како што тврдат, зачестената бруталност на полицијата кон нив. Грст животни приказни за полициската строгост се слушнаа на јавната трибина одржана во Штип, а под мотото стоп за ваквото ...

Пак ќе тужам

Вест

Пак ми ги скршија ребрата од ќотек

Вест

Ром кој доби спор во Стразбур се жали дека повторно го претепале

Утрински

По забите, полицијата му ги искрши и ребрата на Јашаров

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Втор круг од претседателските избори во Словенија

А1 - 11.11.2007

Во Словенија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори на кои ќе се одлучи дали Лојзе Петерле (59) или Данило Тирк (55) ќе го наследат актуелниот претседател Јанез Дрновшек. Над 1,69 милион граѓани ќе можат да гласаат на 3.700 избирачки места, а околу 50.000 Словенци кои живеат во ...

Словенците избираа меѓу Петерле и Тирк

Време

Данило Турк убедливо води во однос на Лојзе Петерле во словенечките анкети

Утрински

Фаворитот Петерле заостанува зад Турк

Дневник

Данило Турк фаворит за претседател

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »